şükela:  tümü | bugün
  • nokia communicator ailesinin 2001 yili itibariyle en son jenerasyonu. bu telefonla uzun sure kullanimina israr edilen geos yerine, psion pda'lerde kullanilan symbian os'a gecilmi$tir. 640*200 cozunurluk ve 4096 renk destegi veren tft lcd'si gorenleri kendisine hasta eder* risc i$lemcisi* ve 8 mb'i sdram gerisi de flash ve mmc olmak uzere toplam 40 mb hafizasi vardir. javascript ve frame destekli browseri, word ve excel uyumlulugu, syncml destegi ve hscsd destegi diger geli$mi$ ozellikleri arasinda sayilabilir. tek eksigi gprs gibi gozuken aletin stabilitesi de diger communicatorlardan kat kat iyi denmekte. tabi bunca $eyi cebinize sigdirmanin faturasi da en az kendisi kadar agir.
  • asil amacinin tek tu$ta sms, tek tu$ta wap ve oyunlar olmadigi goz onunde bulundurulursa $u an symbian'in avrupa pda pazarindaki ba$arisinin temelinde yatan cihaz. bir de bunun karde$i var (bkz: nokia 9210i)
  • (bkz: nokia 9500)
  • demo kasasını bulmam gereken telefon..çünkü görünüşüne rağmen çok dayanıklı değildir,buna bağlı olarakta bi kaç duwara çarpma sonucu ekran temassızlığı yaşayarak sadece iç ekranindan kullanmak zorunda kaldiğim telefondur..acilen kasa bulmak lazimdir..
  • 9200 temelindeki sdk'sı altın kiymetindedir. çünkü nokia daha sonra geliştirdiği platformların hiçbirine "telephony" olayına direkt erişimi veren api'leri koymamış ve millet bu sdk'dan gerekli dosyaları* temin edebilmiştir.
  • (bkz: 9210i)
  • haftasonu memleketime gittim ve çok eski pc dergilerinin yanında verdiği cd leri arar iken, tavan arasında büyük bavulumda bulduğum çok eski telefonum. 2006 yılında almıştım o zaman (bkz: nokia 9300) kullanırdım ki o da hala mevcuttur, pili akmış ve kullanılamaz halde idi, eski pillerden birisi ile biraz lehimleme çalışmaları sonucunda tekrar hayat buldu, açılıyor ama açılış ekranından sonra beyaz ekran gelip kalıyor, sanırım bir iç yazılım güncellemesine ihtiyacı var, ayrıca imei si de çin telefonlarının kurbanı olmuş vaziyette. ama hala aldığım gün ki kondisyonunda diyebilirim. ebatları itibarı ile o dönem bile hayli büyük kaçar iken şu an kullanmak mümkün değil, ama bir karizması olduğu doğrudur.
    o dönem alıp sakladığım (bkz: nokia 7110)(bkz: nokia 6110)(bkz: nokia 5110)(bkz: nokia 9300)(bkz: nokia 6510) cihazlarımda hala duruyor.