• hazırlıkta öğrendiğim kaba bir örnek ama akılda kalıcı: "he is not only a good fucker, but also a motherfucker"
  • örneksiz olarak şöyle tanımlayabiliriz.. bu kalıpta bir olguda bulunan iki durum tanımlanır.. türkçeye de :
    (1.durum) olmakla kalmayıp, bir de/aynı zamanda (2.durum)
    olarak uyarlanabilir..
    ama tabi örnekle daha iyi oluyomuş.. ne bu yok birinci durum bilmemne.. hoş olmadı..
  • vapurda falan karsilasilan saticilari hatirlatir bir kalip. sunu sunu verdik, daha bitmedi bu da var, ayrica bunuda veriyorum gibisinden anlatim. turkcede hem o hem bu hem su olarak karsilastigimiz noktalari vardir.

ilk ogrenildigi zamanlarda turkceye ilginc uyarlamalari vardir.
    - seni not only operim, but also yalarim sevgilim.
  • konuşurken bazen cuk oturan, kişiyi "nasıl anlatsam" diye kıvranmaktan kurtaran bir ifade.
    fransızcası için (bkz: non seulement mais aussi).
  • kavradığınız anda toefl'da 550'yi garantiliyeceğiniz kalıp.
  • ortaokul, lise ve üniversite yıllarında not only but also ile mütemadiyen karşılaşan kişi ingilizce konuşurken bu kalıbı hatırlarsa, konuşulan konunun, bulunulan mekanın hiçbir önemi kalmaz. yıllarca beklenen o an gelmiştir ve bu kalıbı kullanabilmek için fırsat kollanmaya başlanır. eğer muhabbet bir türlü "not only but also" denilecek kıvama getirilemezse dikkat dağılır, kelimeler karıştırılır, iletişimsizlik ve kıvrım kıvrım kıvranmalar başlar.

not only but also ile büyümüş birden fazla kişinin bulunduğu bir ortamda ingilizce konuşulurken birinin bu kalıbı kullanması bu kişilerde beklenmeyen tebessümlere hatta gülüşmelere sebep olabilir. bu duruma anlam veremeyen yabancılar ise "ulan galiba komik bir şey söylendi ama anlayamadım, kültürel farklılığa lanet olsun" diyen gözlerle sağa sola bakar ve nezaketen gülümserler.
  • almancası nicht nur sondern auch'dur.
  • orta ögretim sıralarında ingilizce öğrenen her genç dimagın, ögrendikten hemen sonra en az bir essayde kullandığı, populer bir kalıp
  • çok zorda kalınmadıkça tercih edilmemesi gereken çirkin bir kalıp. türkiye'de pek bir meşhur.
hesabın var mı? giriş yap