decafeinee

  • 2786
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

bayan

dilimizde en çok kafa karışıklığı yaratmış kelimelerden biridir. bir nevi "dervişin fikri neyse zikri de odur" kavramı çerçevesinde halkımızın büyük çoğunluğu tarafından yanlış kullanılan, altında mesaj kaygısı yatan, tahammülü zor kelimelerdendir. zira onlara göre evli olmayan -cinsel aktivitede bulunmamış dişi kişi kızdır, ona kadın diyen deyyustur, ancak evlenmiş yüce dişi türlerine kadın adı verilir, "bayan" da hayatımızı kurtaran bir kelimedir.

aslında bu kelime "bayan x" şeklinde kullanmak için türetilmiştir. diyelim ki örnek olarak vereceğimiz dişinin* adı soyadı "ayşe tavuskuşu" olsun. şüphesiz doğru olan "bayan tavuskuşu"dur. yanlış olan "bayan ayşe"dir, bu ifade mide bulandırıcıdır, kaçılasıdır.

bu noktada bu satırların yazarının dellenme nedeni, evli olduğu bilinen kadınlar için bile hala ve sürekli bayan kelimesinin kullanıldığını duyması, bunları duyma hissinin kulağında "katula katula" şarkısını dinliyor hissi yaratma neticesinde tüyleri diken diken etme hadisesidir. bunun nedenini televole, pazar keyfi türü embesil televizyon programlarına bağlamıyor da değilim.

bayan kelimesini kullananlar devlet eski bakanı ifadesini de kullandılar (dili kötü kullananlar tahtaya 1000 kez "bir daha devlet eski bakani demeyeceğim" yazsın).

bir kez daha, yine, yeniden:
(bkz: ben baymıyorum)

devamını okuyayım »
13.12.2003 21:53