587 entry daha
  • 'anayasa mahkemesi başkanı' bir kalıptır, bu adamın ünvanıdır. eski anayasa mahkemesi başkanı dediğiniz zaman ne dediğiniz anlaşılır olur. bu sebepten pazartesi sabahı üşenmeyin ntv'ye eksi basana kadar tdk'yı falan arayın; eski anayasa mahkemesi başkanı kullanımının doğru olduğunu öğrenin. aferin ntv, kalıplara uyacağım diye çok oturgaçlı götürgeç demeyip, otobüs diyebildiğin için. bunu yaparken de yazım ve dil bilgisi kurallarına bağlı kaldığın için. biliyorum sen de bu teşekkürümü pek ipine takmadın da, derdim o değil. *
  • buyrun beyler o zaman. bunun hepsinin okuyun ve anlayacaksınız ki ntv haklı. götümüzden sallamıyoruz diyoruz, hala sen yanlışsın, sen yanlışsın.. alla aleea.

http://www.byegm.gov.tr/…/mardin_viii/mardin_15.htm

al bak alıntıladım üşenirsen diye:
    devlet eski bakanı, istanbul eski belediye başkanı: yanlıştır. bunlar ünvandır ve bozulmamalıdır. herhangi bir son ek almaksızın bu ünvanları bölmemek gerekir. örnek: istanbul eski belediye başkanı diyemezsiniz. şimdi görevde olan başkan’dan söz ederken istanbul yeni veya şimdiki belediye başkanı diyebiliyor muyuz? hayır. istanbul’un eski belediye başkanı diyebilirsiniz. devlet eski bakanı diyemezsiniz, bu defa devletin eski bakanı da diyemezsiniz. devlet yeni bakanı, devletin yeni bakanı diyebilir misiniz? hayır. doğru olan söyleniş biçimi, eski devlet bakanı ya da eski istanbul belediye başkanı’dır.

mustafa gerçeker (trt yayın denetleme kurulu üyesi)
3290 entry daha
hesabın var mı? giriş yap