purplepurple

  • 2132
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

dave mustaine

nevi şahsına münhasır kişilik. denir ya, bazı insanlar vardır ya seversin, ya nefret edersin. bu adam da bunlardan ama bizim kahraman durumu ileri aşamaya taşıyanlardan. bırakın başkalarını, insanlar kendi içlerinde mustaine'e hayran mı olsa, ondan nefret mi etse bilemiyor.

adam her şeyden önce olağanüstü yetenek. son 10 senedir hayretler içinde dinledim bestelerini, yazdığı sözleri. öfkesini, üzüntüsünü bu kadar iyi notaya döken insan azdır, üstüne bir de virtüözite var adamda. sanatçı beyni de var, bir çok metal grubunun yaptığı gibi hayranları mutlu etmek için albüm yapmadı yıllarca. the world needs a hero'ya kadar her albümü kendi içinde tamamen tutarlı ama bir öncekinden farklıydı ve yenilikçiydi.

neyse benim konum bu değildi, niye girdiysem bu konuya. sadede geliim; mustaine acaip bir ego. grupta kızdığı kişiye yol veren, kafasındakini sağlayan müzisyeni bulana kadar yine acımadan insanlara yol veren biri. gruptan attığı adamın haddi hesabı yok. ama steven tyler, 'aerosmith benim, sen ise megadeth'sin' diyince adam için göt oğlanı diyiveriyor. sorarsan megadeth 4 kişiymiş.
veya bakıyorsunuz sahnede, kendisine laf eden bir seyirci olursa yerin dibine sokuyor, hem de acaip kendini beğenmiş cümlelerle. ama röportajlarında acaip kırılgan bir adam olarak çıkabiliyor karşımıza.
veya bu dev ego sahibi adam konu metallica olunca boynunu büküp, 'haketmedim' diyor. 24 sene abi, metal tarihinin en büyük gruplarından birini kurmuşsun ama hala eziksin. ama ego da o biçim. ama bu egoya rağmen ezikliğini de saklamıyor. 'metallica kim, benim bestelerim onları sikti attı' demesi beklenir böyle bir egodan.
tutarsızlıkları öyle noktalarda ki, bazen centilmenin önde gideni oluyorken bazen insanları dumura uğratacak küstahlıkların, açıklamaların öznesi oluyor.

megadeth metal tarihindeki en politik sözleri yazmış gruplardan biri. hatta politik sözler yazan en büyük metal grubu megadeth. şarkı sözlerinden, albüm isimlerine kadar sindi mustaine'in muhalefeti. 1. körfez savaşından, silahlanmaya, nükleer politikalara, ırkçılığa kadar söyleyecekleri oldu mustaine'in. 1. bush'a sövdü çekinmeden.
ama adam şimdi kalkıp; 'bush'u eleştiriyor bazı sanatçılar. anlamıyorum, ülke yönetmek öyle kolay mı, siz kendi işinizi yapsanıza sikkoşlar' falan diyor. bm'yi abd politikalarına destek vermemekle suçluyor... tabiri mazur görün; ölür müsün, öldürür müsün?

belki de bu kadar büyük müzisyen olmasının, özellikle 90'ların sonuna kadar bu kadar hastalıklı, anormal ama muhteşem ve özgün albümler çıkarmasının anahtarı buydu... kafadan çatlak olması.

devamını okuyayım »
21.05.2007 02:41