şükela:  tümü | bugün
 • limbik sistem'in ödüllendirilme merkezidir. numarasını yaptıktan sonra balığı kapan yunusun, iki şirinlik yaptıktan sonra gıdısı okşanan kedinin, iş teslimatında eline çeki tutuşturulan iş adamının, uzun zamandır kastığı hatunu kafalayan delikanlının, namaz bitimi tespihini çekip ayet-el kürsi'yi okuyan müminin kıpraşan beyin bölgesidir.

  hayat ki bir gaile ve müteakibinde bir ödülmüş; gailelerini aşmayanın, ödüllerinin tadını bilemeyenlerin sonu mutsuzlukmuş, perişanlıkmış...

  eklenti : haaa... tüm bu süreci by-pass eylemek isteyenler bu bölgeyi narkotiklerle kıpraştırmakta. yapmayınınız, etmeyiniz, eylemeyiniz...

  (bkz: winners don t use drugs)
 • (bkz: colin)
  (bkz: cyber-ecstasy trip)
 • yapısında d2 reseptörlerinin az bulunması hayatın olağan zevklerinden tad alamama dolayısıyla alkol-uyuşturucu madde bağımlılığı gibi sorunlara yol açabilmektedir.
  (bkz: dopamine)
 • beynin çift bağlanması * pair bonding konusunda önem taşıyan kısmıdır.
 • önceki entrylerde değinildiği gibi ödül, haz, bağımlılık, umut ve hatta hırs, intikam gibi süreçlerde aktivite gösteren nöron gövdelerinin yoğunlaştığı alan. temel nörotransmitteri dopamindir.

  bölgenin çalışmasına dair salt şu şu süreçlerde aktif, bunda şunda hiç rolü yok denemiyor. ancak özellikle bu çekirdeğin ateşlendiği belli olaylar var ki paylaşmak istiyorum.

  bir at yarışı üzerine deney yapılıyor. kişilere atların özellikleri anlatılıyor. derecelendirme ve atlar üzerinden olasılık değerlendirmesi yapması isteniyor. bu aşamadan sonra şahıslara isterlerse para yatırabilecekleri ve kazanırlarsa o paranın onlarda kalacağı söyleniyor. atlara para yatıran kişilerin atları tekrar değerlendirmesi isteniyor. kişiler para yatırdıkları atın daha yüksek olasılıkla kazanacağına karar veriyor. oysa değişen tek şey kişinin o ata para yatırması.. artan olasılık nereden geliyor?

  burada aktiflenen nucleus accumbens ile zihnin kendi seçimini anlamlı kılmaya çalışmak için rasyonalize etmesi, diğer etmenleri göz ardı etmesi ve bu sayede zihnin tek yöne kanalize olmasını sağlaması yatmaktadır.

  kumar bağımlılığında görülen zihnin paralitik hali buna başka bir örnektir.

  dopamininiz dengede, serotonininiz yüksek olsun a dostlar. ayrıca o leptin ve insülin denen yavşakların direnci kırıla. (daha çok dileklerde bulunurdum da "serotonininiz" derken bişi oldu bana.)

  sevgiler, serotonininiz.
 • cennet burasıdır
 • esas d3 tipi dopamin reseptörleri fazladır burada.
 • zevk, bağımlılık, korku ve plasebo etkisinde önemli bir rol oynadığı düşünülen ön beyinde bulunan nöron topluluğudur. her beyin yarım küresinin bir nükleus accumbensi bulunur. nükleus accumbenslerin farklı morfoloji ve fonksiyonlara sahip iki yapısı vardır.

  kokain, amfetamin gibi yüksek bağımlılık yaratan ilaçlar beynin bu bölgesine etki ederler. bu ilaçlar nükleus accumbensteki dopamin seviyelerinde katlanarak artışa sebep olurlar. kokain ve amfetamin dışında neredeyse her eğlence aracı ilaç bu bölgedeki dopamin seviyesinde artışa sebep olur.
 • nucleus accumbens, beyindeki bağımlılık ve haz ile ilğili yolakların kavşağı ve merkezi. madde kullanımı veya sex bu alanda yoğun dopamin salınımı yaptığı için zevk patlaması olur.
 • beynimizin ödül mekanızmasının bulunduğu merkez.
  hissettiğiniz pek çok duygu siz değerli varlıkları hayatta tutan yegane şey. bunu da beynin bu bölgesi harikulade yerine geitiryor.
  bir nevi doğal uyuşturucu.