şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fevkalade beğendiğim konuşma. resmen millet olarak araplaşmamızı ve sıkıntımızı özet geçmiş adam.
 • öncelikle (bkz: aa bu benim lan)

  yok lan devlet başkanı değilim. bahsi geçen konuşmada kullandıkları çeviri ve video nursultan nazarbayev başlığı altına şıftırdığım şu entryden alınmış. (bkz: #39520215)

  birileri yirmi küsür dakikalık konuşmasından aldığım kısımlardan yaptığım çeviriyi iki dakikalık videoya monteleyerek sağa sola yaymış. haa kötü mü olmuş? kesinlikle hayır! aksine bu adamın doğru düzgün tanınabilmesi için daha çok konuşmasından çeviri yapmam gerektiğini gösterdi ama keşke bi danışan eden olsaydıda senkronizasyona yardım edeydim.
 • çocukluğumun gökyüzü konuşmasıdır. benim çocukluğumda da böyle düşünenler vardı.
 • kazakistan devlet başkanı'nın islam'ın bir dinden daha çok kültürel bir akım ve içine medeni hukuku da alan bir anayasa olduğunu es geçmiş olması ilginç. yine de söyledikleriyle anadolu'da türk-islam sentezi adına uğraş verenleri oldukça mutlu ettiği kesin. şuradan izleyebilirsiniz.
 • --- spoiler ---

  islâm'ı resmi din olarak kabul ediyor ve bundan gurur duyuyoruz fakat müslümanlığımızı konu ederek bir yerlere gelemeyiz. diğer müslüman devletlere ve islamı yaşama biçimlerine saygımız sonsuz fakat biz arap değiliz. biz göçebe ve türkî bir halkız. araplar gibi kızlarımızı dini, kültürel veya toplumsal baskılarla kapatıp bunu müslüman devlet imajı olarak kullanamayız. onları çarşaflara bürüyerek eve hapsetmek bizim yolumuz değil. tekrarlıyorum! herkese saygımız sonsuz fakat giyim kuşam insanların kendi özelindedir. biz kazak'ız, halkımız göçebe hayatı süresince at üzerinde bugünlere kadar kadın erkek ayrımı yapmadan geldi. kadınlarımız, erlerinin yanında veya ardında değil aksine önünde yürürdü. islam öncesi dönemlerde kadınlarımız nasıl isterse öyle giyinirlerlerdi ve toplumu rahatsız etmek gibi bir amaçları hiç olmadı. o nedenle bu konu özelinde tarih boyunca hiç bir sorun yaşamadık. bugün ise bir sorun olması bizim halkımız için mümkün değil. müslüman ve sünni bir halk olmamız insanların hayatlarına karışmamız için sebep değildir.
  --- spoiler ---

  birilerine ders olsun.