• başlık, "öğretmen maaşlarının alışıldık çalışma koşullarında 20.000 tl' nin üzerinde olması" olacaktı ancak malum sınırlara takıldı.

üst edit 3: sevgili öğrrtmen arkadaşlarım her yerde oldukları gibi burada da okumayı, kendilerini geliştirmeyi sevmedikleri için konuyu kısaca özetlemek istiyorum: söz konusu çıkarım, öğrrtmenlerin normal bir çalışana kıyasla çok daha az saat çalışmaları göz önünde bulundurularak (ortalama haftalık 20-25 saat), ortalama aylık kazançları olan 12.000 tl yi her normal çalışan gibi haftalık 40-45 saat çalışırlarsa ulaşabilecekleri "normal" kazançlarının 20bin tl üzerinde olacağı üzerinedir.

üst edit 2: okuduğunu anlamakta zorluk çeken bir öğretmen güruhunun, "ben 20+ bin değil 12bin kazanıyorum hobareheey" isyanlarıyla karşı karşıyayız sevgili sözlük. okuyun arkadaşlar, öncelikle entry' de bahsi geçen argümanları bir okuyun olur mu? ondan sonra karşıt argümanlarınızı geliştirirsiniz. okumak güzel şey vesselam...

üst edit: emekli öğretmen anne babanın, 3' ü ve eşleride öğretmen çocuklarından birisi olsn, üstüne bir de eski bir öğretmen olarak çok iyi bildiğim öğeetmenlik mesleği ve bu sektörün durumuna göre aşağıdaki saatlik ücret hesaplarını ve bu sastlere göre aslında kazanılabilecek ücretlere yönelik bir çıkarım yapıyorum.

----------

sevgili sözlük, bildiğiniz üzere uzunca bir süredir öğretmen maaşları ve çalışma koşullarıyla ilgili bir tartışmadır sürüp gidiyor. bu tartışmaya bende, 5 yıllık eski bir öğretmen ve 6 yıllık bir özel sektör çalışanı olarak özellikle öğretmen maaşları konusunda (bkz: kırk yapar) minvalinde çok basit bir hesapla son noktayı koymak istedim.

öncelikle gelin, öğretmenlerin günümüzdeki ( aralık 2022) maaaşları ve aldıkları ek ders ücretlerine bir göz atalım:

1. günümüzde öğretmen maaşları teknik ve özel eğitim öğretmenleri hariç haftalık 15 ders saati karşılığı hakediliyor ve (teknik ve özel eğitim öğretmenlerinde haftalık 20 ders saati) aşağı yukarı 8.400 tl ile 9.400 tl arasında değişiklik gösteriyor. bu değişiklikğe sebep olan pek çok faktör olmakla birlikte bir öğretmenin aralık 2022 itibariyle ortalama maaşını 9.000 tl olarak kabul edebiliriz ki bu ay pek çok öğretmene maaşı aşağı yukarı bu tutarlar yatacak.

2. öğretmenlerin bunun yanında masşlarıns ek olarak bir de "ek ders ücreti" kazançları bulunuyor ve bu kazançlar da masş hakedişi olan haftalık 15 ders saatinin üzerinde girdikleri (teknik ve özel eğitim öğretmenleri yine 20 ders saatinin üzerinde) tüm ekstra dersler, nöbetler ve kulüp/etkinlik faaliyetlerine saat bazında bir ücretlendirme yapılarak ödeniyor. günümüzde teknik öğretmenler hariç geri kalan tüm öğretmenler haftalık ortalama 30 ders saati derse giriyorlar (15 ders zorunlu, 15 ders ekstra yani ek ders) ve bunun karşılığında 3.400 tl ile 4.300 tl arasında bir ek ders ücreti alıyorlar. buradaki fark da teknik ve özel eğitim öğretmenlerinin "yıpranma payı" olarak diğer branş öğretmenlerinden %25 daha fazla ek ders ücreti almalarından kaynaklanıyor. sözleşmeli öğretmenlerse maalesef sözleşmeleri gereği bu tutarların daha altında, ortalama 1.800 - 2.500 tl civarında aylık ek ders ücreti alıyor yine haftalık maksimum 30 ders saati derse girmişse. daha az derse girmişse ek ders ücreti de bu oranda düşüyor tabii.

3. teknik öğretmenlerinse (mesleki ve teknik liselerde görevli öğrrtmenler) ek ders durumları biraz daha farklı. onların ders yoğunlukları atölyeler vs. derken haftalık 40 ile 55 ders saati arasında değişebiliyor ki yine bir teknik öğretmen ortalama 8.000 tl civarı ek ders ücreti alıyor. bu tutar, ders veya etkinlik yoğunluğuna göre 10.000 tl' yi gördüğüde oluyor ama bunları şimdilik hesaba katmadan ortalamayla devam edelim.

yukarıdaki bu bilgilerden yola çıkarak haftalık 30 ders saati derse giren bir öğretmenin aralık 2022 itibariyle ortalama maaşı 12.000 ilâ 13.000 tl arasında (ortalama 12.500 tl diyelim), bir teknik öğretmeninse yine ortalama 15.000 ilâ 17.000 tl arasında (ortalama 16.000 tl diyelim) oluyor.

şimdi bu minvalde bakacak olursak, yukarıda özellikle çalışma saati yerine "ders saati" yazdığımı farketmişsinizdir. çünkü bir öğretmen günde ortalama 6 ders saati derse girse de, derslerin 40 dk. + 5-10 dk. teneffüslerden oluştuğunu düşünürsek bir öğretmenin ortalama çalışma saati günlük 5 saate denk geliyor (hatta 40 dk.x 6 ders / 60 dakika = 4 saatlik çalışma demek oluyor) ki keza öğretmenler sabah 8.30 öğlen 13.30 saatlerinde ya da öğlen 14.00, akşsm 19.00 saatlerinde okulda bulunuyor, yani çalışıyorlar. bu durum kimi okulda öğlen 15.00 falan olsa da öğretmenler boş derslerinde bildiğiniz üzere çalışmayıp, dinlenmeye vakit ayırıyorlar. toparlayacak olursak son durumda öğretmenler günlük ortalama 5 saat, haftalık 25 saat ve aylık da 100 saatlik bir çalışmaya sahipler.

bu kapsamda da bir hesap yaparsak bir öğretmenin ortalama saatlik kazancı 12.500 tl / 100 saat = 125 tl' ye geliyor.

şimdi bildiğiniz üzere türkiyede ortalama haftalık çalışma saati 45 saat üzerinden alınıyor ve özellikle özel sektör çalışanları haftalık 45 saat çalışıyorlar türkiyede ortalama çalışma saatleri 8.30 ilâ 18.00 arasında bildiğniz gibi. yani bir özel sektör çalışanı gününün 9.5 saatini iş yerinde geçiriyor ancak günlük 1.5 saat yemek ve mola saatinden sayıldığı için haftalık yasal çalışma 40 saat hesaplanıyor) . bu kimi kuruluşlarda 40 saate düşerken kimi kuruluşlarda da yasal olmayan şekilde 55-60 saatlere kadar çıkabiliyor. biz yine ülke ortalaması olarak 45 saati baz alalım. bu durumda bir öğretmen yukarıdaki hesaba göre haftalık 25 saat çalışmak yerine haftada 45 saat çalışıyor olsaydı; 45 saat x 4 hafta = aylık 180 saat çalışmış olacaktı. bu 180 saati de saatlik kazançları olan 125 tl ile çarpacak olursak 180 saat x 125 tl = 22.500 tl' lik bir esas kazanca ulaşabiliyoruz.

son durumda sevgili öğretmen arkadaşım; esasında çalıştığınız süreye oranla kazancınız ülke standartlarında gayet de normal bir skalada, hatta özel sektördeki pek çok orta-üst düzey yöneticiyle mid-level yazılımcılarla benzer bir düzeye sahip. bu nedenle de artık şu "öğretmenlerin maaşları çok az yeaa" goygoylarınıza bir son verelim olur mu?

alt edit:

bir öğretmen haftada 45 aaat derse girse ne kadar verim alınabilir? tartışmaları başka bir konu. bu yüzden lütfen bu "verimlilik" tartışmalarıns girmeyelim.

alt edit 2: beni bilgisizlikle, mesleği tanımamakla ve hatta hayatında hiç sunum yapmamış birisi olarak suçlayan sevgili öğretmen arkadaşlarımın bilmesini isterim ki; "göte göt" denmesine alınmadan önce konuyu ve eski entrylerimi okuduklarında doğduğumda hayırlı olsuna öğrrtmenlerin, öldüğümde de cenazrmi öğretmenlerin taşıyacakları kadar mesleğe hakim olduğumu, şu an eğitim bilimlerinden ikinci yükrk lisansını yapmaya çalışan da birisi olarak eğitim ve eğitim yönetimini buradaki pek çok öğretmenden daha iyi bilen birisi olarak; zahmet edip konuyu okuduklarında öğretmenlerin çalışma saatlerine göre basit bir hesap yaparak, aynı mantıkla söz konusu hesapta bahsi geçen ve ortalama 20küsür bin lira alan bir çalışanın da 1 ayın 2 haftasını ücretsiz izinli geçirirse onun da maaşı 10bin lira olacağı için bu durumda o çalışanda mı "maaşım çok az yeaa" diye isyan etmelidir? sorusunu düşünmenizi isteyerek, ülkenin eğitim neferleri olarak sarf ettiğiniz tüm küfürleri aynen tarafınıza endam-ı arz ederim...

alt edit 2: editleri neden sevmiyorsunuz köfteler? hadi bu da son edit olsun. pek çok kişiden "öğretmen sadece 40 dakika derse girmez, ders öncesi etkinlik ve sınav/test gibi şeylerle de çok uğraşır" diyen arkadaşlar için; bakın şimdi dürüstçe söyleyin olur mu? meslek hayatınızda toplam kaç kere dersiniz bittiğinde okulda kalıp bir sonraki günün dersine hazırlandınız? bakın tamamen dürüst olun lütfen! tüm meslek hayatınızda kaç defa 2' de biten dersinizden sonra akşam 5'e kadar okulda kalıp bir sonraki gün için materyal hazırladınız? dürüst olun ya tamamen... yahu okul yönetiminde ve o çok önemsediğiniz çok önemsediğiniz çocukların 1 yıllık gelecekleriyle ilgli kararlar alacağınız ve yılda 2 ilâ 4 defa yapılan "zorunlu" okul kurulları ile şök (şube öğretmenler kurulu) toplantıları için bile müdürlerle kavga edip dersiniz bittikten sonra okulda kalmamak için kırk takla atan siz değerli eğitim neferleri, şimdi gelmiş "biz sadece derse girmiyoruz bıdı bıdı" diyerek mi karşıt argüman geliştiriyorsunuz? hele hele... yahu bir de öğretmenlerin bilgilerini "aktaran", "ders anlatan", saatlerce "boğaz patlatan" kişiler olduklarını savunan öğretmenler(!), siz öğretmenliğin ve eğitimin ne olduğunu hiç anlayamamışsınız yazık ki ne yazık... edilen küfürleri, gönderilen bordroları, okumaktan aciz 20 yıllık öğretmenim ben vallahi billahi 20bin kazanmıyorum yazanları bir kenera bırakıyorum da, en çok da eğitimin ne olduğunu anlayamamış ama öğretmenlik yapmaya çalışan sizlerin yorumlarını okuyunca kahroldum çok samimi bir şekilde söylüyorum bunu... şimdi lütden üniversite 1. sınıf ömg (öğretmenlik mesleğine giriş) dersinizin kitabını açarak, ilk sayfa, ilk konu ve ilk paragraftaki "eğitim nedir? kısmını lütfen açıp tekrar okuyun olur mu? bana "mesleği becerememiş ayrılmış" diyen tipler de lütfen şunu bilsinlerr ki, işte kutsal diye atfedilen bir meslek sadece bu yüzden bırakılır. okuyun ya, okuyun arkadaşlar lütfen azcık geliştirin kendinizi ve şu aptal kibrinizden bir sıyrılın artık. bu mesleği değersizleştiren hükümetler ya da benim gibi göte göt demek için bu tür başlıkları açan "öğretmen düşmanları" değil, tam olarak sizlersiniz ve bunun da ceremesini her geçen gün daha da fazla sizler çekeceksiniz. bunu, bu başlıktaki entryleri okuyarak bile çok net görebilirsiniz.
  • (bkz: öğretmenler siksin sizi) diye cevap verseler haklılar.
    bazen bazı şeyleri küfür etmeden anlatamazsın.
  • 39 yıllık öğretmen olan amcam, ( bu ay sonunda emekliye ayrılacak), şu an 12 bin tl maaş ve 2 bin tl ek ders ücreti alıyor. 20 bin tl üstü maaş alanı daha duymadım.
  • (bkz: bu biraz bana abartılı geldi)
    özeti:
    çalışma saati haftada 40 saat olan biriyle kıyaslama yapıp, saat başı maaş üzerinden oranlama yapmış özetle.
    bir öğretmen haftalık 20 saat çalışmayla 12 bin lira alıyorsa haftada 40 saat çalışarak 24 bin alan kişi gibi kazanmış sayılır gibi bir şeyler.
    almanya yenilince bizim de yenilmiş sayılmamız gibi de düşünülebilir.
  • trol. engelle geç. 8000-10000 ekders alıyorlarmış bak hele trole bak.
  • okumadığım hâlde katılmadığım saçmalık. maaş + ek ders + özel ders kombosu yoksa 20 bin almak im-kan-sız! zaten maaş 10-11 civarı. hani 9 bin nerde? dyk ve özel ders yoksa ne yaparsanız yapın 20 bin maaş alamazsınız. utanmasalar “e bak özel dersten zaten kazanıyor ya” diyecekler de siktirsin gitsin.
  • bir insan mal oldugunu belli etmek için neden bu kadar uzun yazar
  • emeğini sikeyim kardeş hiç mi işin gücün yok.
  • siktir lan bok. 40 saat beyin, boğaz patlakmak mail okuyup cevaplamaya benzemez ki bunun yanında olan ek görevleri anlatmak için enerji harcamaya gerek yok.
  • öğretim üyesi falan diyecekti zaar
hesabın var mı? giriş yap