• memur arkadaşları baz alalım bu arkadaşlar akşam 5 den sonra eve gidiyor haftasonu tatil yapıyor sen bu arkadaşlara 5den sonra ve haftasonu nasıl tatil yapıyorsun diyemiyorsan öğretmenlere de diyemezsin ne yapsınlar tatil işte aq yani gidip okulda limon mu satsınlar
  • ''ders yılının 180 iş gününden az olmaması esastır. ancak 180. iş gününün hafta arasına rastlaması durumunda ders yılının bitim tarihi, haftanın son iş gününe kadar uzatılır.'' şeklindeki mevzuatı bilmeyenlerin uyduruğudur.
    yukarıdaki müthiş matematiğe göre 365 günlük bir yılda 220 gün tatil yapıyoruz, geriye 145 iş günü kalıyor. müthiş bir hesaplama örneği. ama gelin görün ki, ders yılı 180 iş gününden az olamıyor. çok merak eden varsa açsın okusun. şimdi diyecekler ki sanki çok farkı var. öncelikle doğrusunu bilelim, çoğu azı sizin takdirinize kalmış. sonra da diyecekler ki, sozo boş gon voroyorlor. verilen var, verilmeyen var çok bilmiş yazar arkadaşım. benim okulumda verilmiyor. yüksek lisans yaptığım için yasal hakkım olarak ben boş gün alıyorum, 20 yıllık öğretmen alamıyor. boş gün veren okullar da var, genelliyorsunuz ya ondan dedim.
    şu iş günü meselesine dönecek olursak, hesaba katılmayan çok şey var. hafta sonu kursları, hafta içi ders sonrası yapılan kurslar, kaynaştırma öğrencileri için yapılan ders dışı destek eğitim kursları vs vs.. şimdi de diyeceksiniz ki e öğretmen bunlardan para kazanıyor. e bir zahmet kazanacak. yani çoğu öğretmen iddia edildiği gibi 145 gün değil, 180 gün çalışır. birçoğu da yukarıda saydığım kurslardan en az birini verir, yine çalışır.
    son olarak da şu noktaya değineyim. çok bilmiş öğretmen düşmanı yazarlardan ricam, yabancı ülkelerde öğretmenler ne kadar tatil yapıyor bir araştırsınlar, bu 2 ay yaz tatili, 15 gün kış tatili sanki dünya üzerinde sadece müthiş türk öğretmenlere bahşedilmiş gibi konuşuyorsunuz ya rica ediyorum, biraz araştırın. onların aldığı maaşı da araştırın. öğretmen kendini paralasa, hafta içi + hafta sonu çalışsa, ful ek ders alsa 4500 tl kazanır. bu ülkede gümrük muhafaza memuru 4000 tl para kazanıyor. sonra utanmadan gelip öğretmenler şöyle böyle diyenler oluyor ya çok gülüyorum.
  • peşin edit:ne öğretmenim nede memur.

bilge rusty james denen sığır ve onun gibilere ithaf ederim.

özel sektör harici çalışanlar için öğretmen-hakim-savcı-doktor-mühendis vs vs.
    bir yılda 52 hafta var x 2 haftasonları(cumartesi-pazar) : 104 gün
    ramazan bayramı : min.3 ile max. 9 gün
    kurban bayramı:min.3 ile max. 9 gün
    29 ekim-23 nisan -19 mayıs tüm devlet kurumları için resmi tatil ve 1 gündür.
    yeni başlayan bir devlet memuru en az 20 gün tatili var yıllık.kıdem ilerledikçe yıllık 30 güne çıkar bu izin.(ücretli izindir-sağlık ve ücretsiz izni felan hariç)hatta bazı kurumlarda kıdem yükseldikçe 60 güne çıkar yıllık ücretli izin.
    gelelim öğretmenlere extra olarak görülen 15 tatil vardır onunda zaten 4 günü cumartesi-pazar dır totalden çıkar 15-4 : 11 gün extra
    yaz tatili:bazı sığırların söylediği gibi 3 ay değil (okullar kapandıktan sonra tüm öğretmenler 15 gün daha okula giderler ve okullar başlamadan 15 gün önce yine okula giderler)yani yaz tatilleri 1 temmuz-31 ağustos arasındadır yani 2 aydır.
    efendim şimdi bu 2 ay içerisinde toplamda 9 hafta var x 2 (cumartesi-pazar tüm memurlar için tatil günleri) ne yaptı : 18 gün
    toplam yaz tatili : 60 gün - 18 gün : 42 gün ettimi size

yani öyle atıp tuttuğunuz gibi normal memurlardan fazla olarak tatil yaptıkları gün sayısı yıllık : şubat tatili : 11 gün + yaz tatili 42 gün : 53 gün toplam
    yeni başlayan memur yıllık 20 gün ücretli izin yani öğretmenlerin 33 gün fazla tatil
    normal memurlar : 30 gün ücretli izin yani öğretmenlerin 23 gün fazla tatil
    istisna memurlar:60 gün ücretli izin yani öğretmenlerle nerdeyse aynı

ha bu arada memurların yıllık izinlerindeki hafta sonu tatillerini niye yazmıyorsun diyen olabilir onu da o salaklar yapsın.

ayrıca yarım gün demiş mal arkadaş.yarım gün olan okulda var tam gün olanda ve haftalık 30 saat derse girer(normal öğretmen) yani böl 5 e günde 6 saat ders eder.
    normal memur sabah 0800-1200 1300-1700 total de 8 saat çalışıyor gibi gözüküyor dimi.ama o da öyle değil devlet kurumlarına gittiğinizde ya memur yerinde yoktur çay-sigara molası kafasına göre yada internette geziniyordur yada telefonda lak lak yapıyordur bir de sana postasını da koyar ama gıkınız çıkmaz.yani toplamda 8 saat çalışması gereken memur toplasan günde 4 saat çalışmaz.
    doktora gelsen yarım gün bile çalışmıyor gittiğinde yüzüne bile bakmıyor.
    hakim savcı karşısında ağzını açamıyorsun bırak onları normal memur bile hafif sitem vari bir söz söyleseniz dövecek gibi dikleniyor ve senin gibi sığırları eğitip(sınıf sayıları 30-60 kişi hergün yüzlerce binlerce çocukla-ergenle velisiyle yönetimiyle muhatap olan öğretmen)meslek sahibi yapan öğretmenlere bık bık konuşursun.

arkadaş o yüzden öğretmenle ek olarak askerle felan uğraşmayın senin düşündüğün gibi değil herşey.sen günde 10 kişiyle muhatap olduğunda öldüm bittim diye ağlıyon bu insanlar senin götü boklu çoçuğunla binlercesiyle hergün uğraşıyor o yüzden bok atmadan önce azcık saygı.tatil konusuda hemen hemen her memur için zaten aynı yukarıda hesabı var bakarsan görürsün.
  • artık okulların yüzde doksanının tam gün olması sebebiyle öğretmenler yarım gün çalışıyor demekle zır cahilleri ortaya çıkartan başlık. meslek lisesinde uyuşturucu kullanıp okula gelen annesi hayat kadını olan genç kızlarla ilgilenen bonsai satıcısı olan öğrencilere müdürün bile bir şey diyemediği okullarda 10 saat ders anlatman ve anlattigin dersin havada kalmasından da haberi olmayan cahillerin yeaa öğretmenler yata yata maaş alıyor 220 gün tatil yapıyor demesi doğal karşılanabilir elbette . madem bu kadar dokunuyor ( öğretmenler 220 gün tatil yapıyor üç kuruş maaşı az buluyor diye ) kpss denen aptal sinav için 2 ya da 3 yılını masa başında pinekleyerek geçir sen de öğretmen ol!!!
  • bu baslik altina yazanlarin %99'unun yazi yazmalarina ve yazilanlari anlama kabiliyeti kazanmalarina sebep olan ogretmenleri var. ve ben o ogretmenler adina uzuluyorum.
  • 'öğretmenler çok tatil yapıyor yeaaa' cılar gene ortaya çıkmış. bu öğretmenlik ne muhteşem meslekmiş arkadaş her ay ayrı bir tartışma konusu yaratıyor. neymiş çok tatil yapıyormuş neymiş yarım günmüş neymiş cumartesi pazar yatıyorlarmış. kardeşim o zaman yırtın o diplomalarınızı buyrun üniversite kpss çalışın kazanın. sonra anlarsınız belki öğretmenliğin eşşeğin kuyruğu gibi ne uzayıp ne kısalma olduğunu.
    ha aldıkları 3 kuruş maaşa değinmedim bile. gerçi neye değindim diye bakıyorum hiç bişeye değinmemişim. kıskanmayın olm
  • hesaplama biraz abartılı olmuş.
    yine de öğretmenlik mesleğini seçtiğim için bir kez daha kendimle gurur duydum. baksanıza herkes bizi kıskanıyor.
  • 23 nisan ve 19 mayısın 2 gün tatil olmadığından, 28 ekimde yarım gün tatil olduğundan, yazın birçok öğretmenin okullarda kurs verdiğinden bihaber yazar başlığı.

ayrıca 23 nisan ve 29 ekim birçok okulda kutlanır. o senin tatil dediğin günlerde biz öğretmenler daima görev başındayız. 19 mayısta da yine birçok ögretmenimiz görev başında.

senin hesapladığın gibi 220 gün tatilimiz yok. olması da imkansız. eğitim öğretim yılı 180 işgününden az olamaz çünkü. biz 220 gün tatil yaparsak geriye 365-220=145 işgünü kalır. bi zahmet mantıklı olun artık ya. cahil cahil konuşmayın.
  • bir gün gelir bu da biter.
hesabın var mı? giriş yap