• soyut düşünme sistemi gelişmemiş olan çocuklara din öğretilemez.
    örneğin 5 yaşındaki oğluma , çok yemişsin göbeğin patlayacak dediğimde ağlamaya başlamıştı. gerçekten karnının patlayacağını sandı.
    ona, ölürsek cennete gideceğimizi söylesem ölmeyi iyi birşey sanıp pencereden atlayabilir.

edit: dinde varolan sınırların içine, hayalgücü ve soru sorma refleksleri yeni yeni oluşmaya başlayan tertemiz çocukları hapsederseniz , 20 yıl sonra elinizde sorgulama mekanizmaları köreltilmiş bir toplum olur.
  • dini eğitimin okullardan tamamen çıkarılması gerekirken hassas zihinlerde daha erken din maruziyeti yaratılması korkunç bir şey. dini eğitimi aileye bırakınız.
    not: yazar fark edince başlığı düzeltir amma uzattınız. imla konusunda hassasiyeti anlıyorum ama içeriğin vehametine odaklanın.
  • ciğersiz herifler. o yaştaki çocuğun beynini yıkayacağınıza hakikaten toplumsal değerler eğitimi verseniz; çocuğa oturmayı, kalkmayı, konuşmayı, sıraya girmeyi, teşekkür etmeyi, düzgün bir insan olmayı, saygılı davranmayı falan öğretseniz en azından 15-20 sene sonrası için memlekete faydanız olur. o da size yakişmaz zaten. bir nesli heba ettiler sıra diğerine gelmiş.
  • bence olumlu.

ben oglumu tam tersi istikamette yetiştiriyorum. bunların masal oldugunu, etik değerleri, toplumsal ahengi yaratıp korumak için uydurulmuş la fontaine masalları gibi olduklarını, esas kıymetli olanın bilimsel yaklaşım rasyonel düşünce olduğunu anlatıyorum.

bunun da meyvesini genç yaşında almaya başladık. başımıza büyük trajedi gelmezse onu başarılı ve tatmin edici bir hayat bekliyor.

oğlum yetişkin olduğu zaman türkiye'de kalmak gibi bir hata yapsa bile her işini ucuza yapacak beyni ortaçağ masalları yüzünden süngere dönmüş sürüyle mal kaynayacak ortalık. rekabet azalacak.

düzeltmeye gücüm olmayan şeyden avantaj sağladığım için de kınanmamam gerektiğini düşünüyorum.

dünkü "hiv olduğumu söylemek zorunda değilim" mantığı burda daha güzel işler. anne babalar cocugunun geleceğini düşünmek zorunda.
  • bence yetmez çocuk daha anasının mındayken bu eğitimlere başlanmalı

niyeyse not (küfürü hakaret olarak değil hissettiğim siniri belli etmek için ve biraz da abartı olsun diye kullandım, carlamayın lütfen)
  • başlıkta 20 mesaj var, 15'i epitim ile alakalı yazılan şeyler.

ad hominem'den bi vazgeçemiyor türk insanı. benim yaptığım da çok farklı sayılmaz ama... boşuna demiyorlar toplum ne ise o şekilde yönetilir diye. başlığın içeriğinin önemli olması fark etmiyor, espri yapacağım illa.
  • sonra beyaz yakalı neden ülkeden kaçıyor diyorsunuz. ınanmiyoruz oğlum biz sizin inandığıniz hikayelere. ınanacak olsak star wars, yüzüklerin efendisi gibi hikayelerde şüphesiz ki daha büyük ibretler vardır. sen benim inanmadigim hikayeyi çocuğuma daha yaşı küçük iken ittirmeyi planliyorsun ki anasi babasi gibi olmasın ve fakat vergi almaya geldi mi senin imanli tayfadan kuruş çalışmıyor bizim gibilerin peşine düşüyorsunuz. benden para al, çocuğuma istediğim gibi eğitim verme. sonra niye gidiyorsunuz yhaaa diye zirla.
    din eğitimi isteğe bağlı verilmelidir. siz küçük dinci ayak oyunları ile bunu seçmeliymis gibi gosterip zorunlu hale getirmeyi akıllılık saniyorsunuz ya. degil. farkindayiz. kendiniz bu din egitimini kuran kurslarında filan da beceremiyorsunuz ki. çok imanli itikatli hocalariniz ya tecavuz ediyor, ya dövüyor ufacik cocuklari. bunu niye kurumsal hale getirmeye çalışıyorsunuz ki. bak ensar vakfina 40 çocuğa taciz var bakan bir kereden birşey olmaz dedi çıktı işin içinden. hala böyle diretilmesi şaşırtıcı.
  • şakacı arkadaşları bir kenara bırakırsak devlet dini öğretmekle mükellef değildir. daha doğrusu bu devletin işi değil.bir arkadaş doğru bir tespitte bulunmuş. inanç, soyut kavramı gelişmemiş çocuklarda gereksizdir. çünkü inanç, iman ve ahlak dediğiniz şeyler kendi içlerinde doğru yada yanlış bir mantık üzerine kuruludur.
  • dini eğitimden önce insanlara nasıl davranılacağını öğretin,bilimi teknolojiyi öğretin,topluma nasıl faydalı bireyler olunacağını öğretin,hayvan sevgisi aşılayın çocuklara..

sonra bir sanatçımız ödül aldığında yorum olarak"namaz kılmıyor ne önemi var ödülün?" diye yorum yapanlarla dolup taşıyor ortalık..

din eğitimi tabiiki olacak ama her gün ama her gün din ile ilgili haberler çıkmasını ben yapmacık buluyorum,insan olmayı öğretin çocuklarımıza..
  • uygulamanın maksadı şurada belli oluyor;
    --- spoiler ---

...küçük yaştaki çocuklara diyanet işleri başkanlığı personeli tarafından haftada en az 6 saat arapça ve din eğitimi verilecek
    --- spoiler ---

din adı altında araplaştırma projesinin devamı bu. ufacık çocuklara arapça öğretmenin başka bir açıklaması yok. resmen işgal devleti işgal ettiği topraklara kendi dilini ve kültürünü aşılıyor.

çocukların kafasını ne kadar küçük yaştan itibaren yıkarsanız, geriye dönüşü o kadar daha imkansız olur.

anaokuluna giden türbanlı, tesettürlü, kafaları da gerçek olmayan şeytanlı, cehennemli hikayelerle yıkanmış çocuklar...

geleceğimizi karartıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap