• 5liralık tişörtü 50 liraya satıyorlar diye isyan eden kadındır.

peki ablacım seni buzdolabında mı sakladılar yıllardır? 2000 yılından mı çıktın geldin? 5 liraya tişört değil ipliğini alamazsın. gazete kağıdından tişört yapsan 5 liradan fazlaya mal edersin. ne sanıyorsunuz, tekstil ürünleri gökten zembille iniyor da millet 50 katına mı satıyor?

kadın zor durumdadır, kendine göre haklıdır ama her şeyin bir matematiği var, kendisi yanlış yere isyan ediyor. dolar ve masraflar bu kadar yüksek olduğu ve arttığı sürece bu fiyatlar daha çok yükselecek. sebze fiyatları artınca, stokluyorlar diye yem attılar hemen yuttunuz. sanki giderler yükselmedi de suç stokçuların gibi oldu. bunda da yükselen fiyatların sebebi (arada tabii dolandırıcılar olacaktır) satan değil satanın giderlerinin artmasıdır.

ayrıca serbest kıyafet diye coşkuyla karşılanan olayın, çok da serbest olmaması ayrı fiyat yükselten şey. her okul kendi üniformasını seçiyor böyle olunca, her üniforma için ayrı üretim gerekiyor, bundan dolayı da fiyatlar çok yükseliyor. ya tam serbest olmalı, öğrenciler istediği gibi gidebilmeli ya da tek tip kıyafet olmalı. tek tip olursa, sürekli aynı ürünler yüksek adetlerle üretileceği için fiyatlar düşecektir. ayrıca, her bütçeye göre farklı kaliteler yapılacaktır. ama her okulun özel kıyafetleri olursa bunları yapamazsınız.

ve son olarak, okul giyimi çok kısa sezonluk iştir ve doğası gereği bir tık daha pahalı olacaktır. önemli olan diğer etmenleri iyi yöneterek fiyatları doğal yollardan düşürmektir.

edit: bilmem nerenin penye tişörtlerini paylaşıp. al işte burda var diyenler mi, aktroll diyenler mi? arz-talep diye bir şey var emmioğlu haberin var mı? kalite farkı var, ürün farkı var. maliyetler var. adet var, fiyat var...

pahalılığı neden-sonuç içinde konuşmak yerine, duygusal mantıksızlıkla düşmanlık yapıp ekonomide zirveye çıkaralım. asalım keselim. iktidar bizi yıllardır boşuna kerizlemiyor, olayları neden-sonuç ilişkisinde konuşacağımıza magazinsel kısımlara odaklanıyoruz. önce suçu bileceksin sonra da suçu doğru yere yönelteceksin.
  • hersey cok guzel olacak! hayir olmayacak. bu ulkede hicbirsey hicbir zaman guzel olmayacak. tum kotulukler unutulacak. tum yasananlar hafizalardan silinecek. gelenler gidenleri aratacak. kisacasi bu ulkeden bir sikim olmayacak. caresiz insanlar sokaklarda avaz avaz bagiracaklar. gazetelerde manset olacaklar. sonra fenerbahce kimi transfer etmis, survivor da kim elenmis yine onlar gundeme girecek. balik hafizali hububatla beslenen yurdum insani yine unutucak ve iyiye guzele dair hicbirsey bu ulkede prim yapmayacak.
  • haklıdır. bizim zamanımızda yıllar önce de öyleydi. dandik giysilere aşırı para isterlerdi sonuçta giymeye zorunlusun. okullar bunu da para kapısı olarak görüyor. ama parası olmayan öğrenciler de düşünülmeli.
  • dolar 15 kuruş yükseldi bu ülkede, sene 2013, yazın başı. ortalık yıkıldı, suçlamalar, ithamlar, camide içki içtiler, kabataş'da üstüme işediler.

aradan yıllar yıllar geçti...

50 kuruş yükseldi: geçici dalgalanma yav.

30 kuruş daha: abi dış güçler.

40 kuruş daha yukarı: inince görürsünüz siz.

20 kuruş daha artınca: operasyon çekiyorlar ya.

35 kuruş yukarı: trump manipüle ediyor abi.

neyse yani grafikler 7'yi gördü. hala operasyon, yok algı, geçici, çokomelli artış falan.

baştan düşünecektiniz.
  • tekstil ülkesi sayılabiliriz diye düşünüyorum ve bu rakamlar gerçekten veliye tecavüzdür. 5 liralık ürün tabii ki 5 liraya değil de maksimum 20 liraya satılsa anlarım. bir tane tişört ve şort/pantolon/etek ile sorun çözülmüyor her birisinden en az iki adet lazım. bunların yazlığı ve kışlığı da ayrı. yani bir öğrencinin giyim masrafı en az 400 tl. kırtasiye dediğiniz zaten ondan daha da yüksek. okula kayıt olurken bir tur da orada öperler. sınıf kurulur sınıf annnesi/babası seçilir öğretmenin eğitim için istediği destek ürünler içinde para lazım. okul aile birliğini söylemeye gerek yok.
    allah kolaylık versin. vatandaş devletin hiç umurunda değil. geçen yıl (bkz: oğluna pantolon alamadığı için intihar eden baba) aklıma geldi üzüldüm yine.
  • çocuğun bir okul üniforma setine (yaz + kış) 1000 tl alıyor özel okullar. yedekleri söylemiyorum bile. durum kötü gerçekten.
  • tekstilci fark koyuyor okul fark koyuyor devlet vergi koyuyor. omay godddd
  • okul üniforması problemi maalesef yeni bir şey değil. ortaokula ve lise'ye başlarken ailemin en büyük krizinin benim üniformalarımı alabilmek olduğunu hatırlıyorum. defter kalem hadi bir şekilde çözülüyordu ama üniforma her zaman fahiş fiyattı..
    bugüne kadar buna isyan edilmemiş olması şaşırtıcı bence. çok yerinde bir isyan olmuş.. anneye allah kolaylık versin belli ki zor durumda.

edit:imla
  • hakli bir isyandir. fakat 5 liraya da tisort bulamazssiniz oyle de bir gercek var.

uniformalarin pahaliligi aslinda cok da yeni bir sey sayilmaz. 5 lira olmasa da fiyatlarin dusmesi gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap