• liseye gittiğim zamanlardı... arka bahçemizde bulunan boş kümese bir kaç tane bıldırcın almıştım beslemek için. kendine has ötüşleri vardır çok hoşuma giderdi. her günde bir iki tane yumurta alırdım.

bir gün yine her zaman ki gibi yumurta almak için kümese girdiğimde beklenmedik bir şey oldu. yumurtayı almak için ne zaman yanlarına yanaşsam hafiften ürkerlerdi hep. bu sefer ürken bıldırcınlardan biri kafasını betondan olan pencerenin üst kısmına çarptı. beni dehşete düşüren bu durum sonrasında bıldırcının, sanırım boynunun kırıldığını fark etmiştim. kafası boynunun yanına düşmüş bir şekilde yerde daireler çiziyordu. o an hızlı düşünerek bıldırcının ızdırabına son vermem gerektiğini düşündüm. onu acıdan kurtarmak için bir an önce öldürmem gerekiyordu. ama tabi düşünceyle , uygulama her zaman çatışmıştır. düşündüğüm şeyi uygulamaya çalıştığımda hayvanın boynunu çekmeye çalıştım. fakat yaşadığım o an ki korkuyla biraz nazik çekmiş olmalıyım, hayvanın kafası kopmamıştı. ve elimde bıldırcının yumuşacık körpe boynundaki gerilen sinirleri, uzayan kas liflerini tarifsiz bir suçlulukla hissetmiştim. ama kopmak bilmemişti. o an ki yaşadığım stres ve baskıyı unutamıyorum. hayvanın bir an önce acısını dindirmeliydim ama o da ne daha çok işkence ediyorum... ve bir an için elimden düşürdüm. bıldırcın daha kötü olmuş bir vaziyette yerde kıvranıp duruyordu. sürekli açıp kapadığı bir gözü üzerimdeydi. ve bana attığı o sitem dolu ama vakur bakışı asla unutamıyorum. dünyanın en kötü insanıydım. yerin dibine girdim. hemen harekete geçmeliydim. ve bıldırcını hemen yerden aldığım gibi bu defa işimi şansa bırakmayarak boynunu çektim. o an her şey sustu. hayvanın acısını dindirmiştim.

sonra ne olduğunu merak ediyorsanız. yine yararcı sikik bir politikayla bıldırcını, durumunu anlatıp komşuya hediye ettim. tabi yaşadığı can çekişme anlarını es geçerek... komşu çok sevindi. onu bıldırcının acı sonu ilgilendirmiyordu elbette... o akşam kocasına güzel bir padişah yemeği yaparak kocasını mutlu etti. belki de bıldırcından aldığı enerjiyle kocası da karısını memnun etmiştir kim bilir...
  • bir kuş cinsi.. eti çok lezzetlidir. pilav yapılır.
hesabın var mı? giriş yap