• sim menü bildirimi ile pop up olarak telefonu kullanırken rastgele bir anda beliren ve yanlışlıkla tamama basmanız halinde hiç fark etmeden sizi borç altına sokabilen tuzaktır.

3. parti uygalama kullanmadan bu hukukun etrafından dolanan uygulamaya son verilmesi gerekmektedir.

edit: gelen bir mesajda çağrı merkezi aracılığıyla kapattirabildiğimiz söylendi. fakat aradığımda beni farklı yönlendirdiler. bir zamanlar kapı önüne poşet koyup para isteyen insanlardan, sokakta elinize türk bayrağı tutuşturan insanlardan bir farkı yok bu uygulamanın.
  • özellikle yaşlıları vuran tuzak. zamanında beni de vumuşluğu var mutlaka detay fatruranıza bakın.

babam 85 yaşında. telefonunda çıkan mesajlar olduğunda tuşlara rastgele basıyor. bimcell üzerinde bu şekilde bir sürü abonelik ittirmişler. sim menü üzerinden abonelik iptali yok, hangi aboneliklere üye olunduğunun bilgisi yok. tüm abonelikleri iptal seçeneği yok.

müşteri hizmetleri desen abonenin kendisi arasın yakınının araması ile iptal edemeyiz diyorlar.

gelen eski mesajların içeriğine bakıp iptal için gerekli doğru sms mesajını bulup doğru telefon numarasına göndermek gerekiyor.

sim menü uygulaması kaldırılamıyor. durdurulamıyor.

sadece yaşlılar için risk değil. genelde telefon görüşmesi bittikten sonra ekranda görünüyor, ekran kilidi henüz kapanmadığı için yanak temasıyla bile onay butonuna basılabiliyor ve haberiniz olmuyor.

kötü niyetli bir uygulama. hukuki yolunu yordamını bilen varsa bir el atsın şu işi gündeme getirelim.
  • başlığı açanın ellerine sağlık. ne zamandır bu etik dışı fırsatçılığa dikkat çekmek istiyordum.

vatandaşın kimsesiz olduğu memlekette turkcell'in her gün denediği tuzak. alakasız bir anda ekranda flash menu beliriyor. telefonda bir işinizi halletmeye çalışırken azıcık dikkatinizi kaybetmiş olsanız ekranda beliren menüdeki ilgili yere yanlışlıkla dokunup onaylamanız işten bile değil. bu şekilde hiç istemediği aboneliklerin kitlendiği insan sayısının az olmadığını düşünüyorum. fatura detaylarından fark etmezseniz her ay sokarlar. fark edip itiraz ederseniz de "siz seçmişsiniz beyfendi" diye çemkirirler. yurtdışında bankacılık sms'lerini ve bazı bildirimleri almak için çift hatlı telefon kullanıyorum. yaşadığım ülkenin operatörü bir kere dahi böyle etik dışı (küfürsüz yazmaya çalışıyorum) bir yaklaşım sergilemezken bizimki sağolsun her gün bir şeyler itelemek için ekrana tuzak atıyor. bir ülkenin vatandaşı olmak bu kadar ızdırap verici olamamalı.

edit: faturasız hatlara da bu flash bildirimler geliyor. bazı arkadaşlar "gelmez" diyerek yanlış bilgi vermişler. faturasız hatlar da suyla çalışmıyor sonuçta. bakiye yüklediğinde servis ücreti adı altında "haşırt dı blekbord" yaparlar yüklediğiniz paradan. ayık olun.

edit 2: çare root değil. telefonu root'layınca banka uygulamaları uyarı veriyor "kullandığınız cihaz root'lanmış" diye. sonra sizden kaynaklı olmayan bir nedenden dolayı hesabınız boşaltılsa banka zahmet edip başka bir neden aramaz ve "biz root'lu cihaz kullanmamanız için sizi uyarmıştık" diye konuyu kestirip atar. bir kez daha ayık olun.
  • turkcell müşteri hizmetlerinde izinler güya kapalı olmasına rağmen bana sürekli olarak buradan teklifler geliyor. defalarca ss falan alıp gönderdim kapattık diyorlar kapatmıyorlar. 1 hafta sonra tekrar bir menü geliyor. gerçekten inanılmaz.

nasıl hukuk ülkesi olmadığımızın vatandaşın nasıl paylaşıldığının kanıtı olan tuzaktır. nereden bakarsan bak büyük rezalettir.
  • ilk yurt dışına yerleştiğimde vodafone yavşağına az sövmediğim çakallık. normalde okurum geleni, tuşta yazanı, bir gün dalgınlığıma geldi hop, tarife değişmiş, bir dahaki ay fatura bilgisi geldi. aramadan halledemiyorsun da, hadi skype hesabına bakiye yükle, ara, kalayla bu yavşaklara derken, bi dünya kavga gürültü. kazık faturanın iadesiyle birlikte değiştirttim tarifeyi, sinir olduğumla kaldım. müşteri hizmetlerindekiler de pişkin amk, “tamam’a basmasaydın”a geldi iş bir ara, şahsına münferit davayla tehdit etmeye başlayınca geri vites yaptı yavşak. insanı faka bastırmaya çalışan herkesin ta amk! şerefsizler.

edit: yanlış anlaşılmaya mahâl vermeyeyim, vodafone türkiye yaptı bunu.
  • tekrar yaşamamanız için bir tavsiye vereyim, çağrı merkezini arayın ve sim menü bildirimlerini kapatmak istediğinizi, artık sim menüden bildirim gelmemesini istediğinizi belirtin, kapatmak zorundalar. eğer kapattık demelerine rağmen tekrar gelirse arayın kapattırmama rağmen bildirim geliyor btk ya şikayet ederim deyin daha güzel ilgilensinler.
  • son dönemdeki bir periyotta bulunduğum ve yerel operatörünü kullandığım 7-8 ülkede de karşılaştığım hadisedir, ancak telefon menüsünden ulaşılabilen “sim uygulamaları” altındaki seçeneklerden bu opsiyon kapatılabiliyor neyse ki, zira ben de tesadüfen bulmuştum telefonu kurcalarken, sonra rahata erdim.

iphone cihazlarda hücresel ayarlarının içerisinde sim uygulamaları menüsü var ancak bunun alt içeriği operatör tarafından oluşturulup, operatöre göre değişkenlik gösterebiliyor sanırım. mesela şu an bulunduğum ülkenin operatöründe “sim uygulamaları” altında 8 alt seçenek var ve bunların içinde “services”e tıklayıp onun içerisinden kapatabiliyorum. türkiye hattımda da aynı menüden kapatmıştım ancak alt menüsündeki seçenekleri hatırlayamıyorum ne yazık ki.
    android cihazlarda da benzer bir yerdedir. bir kurcalamakta yarar var, kurcalayarak bulunamazsa yüce google’a sorulabilir.
  • bunu 2017 2018 gibi yaşayan ve derdini kimseye anlatamayan biri olarak yazıyorum. ibneliktir.

hatırlayan hatırlar 2017-18 gibi operatörlerin hepsi bir şeylerin hesaplaması değiştiği için tüm faturasız kullanıcıların hesabına para aktarmıştı. o dönem bana iade olan tutar ise 14 tl idi. buraya kadar her şey çok güzel. o gün ne olduysa turkcell denen çakal firma telefonuma bu hücresel mesajlardan göndermeye başladı. ilk başta saçma sapan bilgilendirme mesajlarıydı sadece ve tamam demeden kapanmıyordu. sonra bir akşam tam 14 tllik (ne tesadüf tam iade ettikleri tutar) goller cepte diye bir paket teklifi yollamışlar ve daha önce her seferinde tamama basıp kaptığım için bunu da hiç okumadan tamam dedim ve o an bir sms ile hattımdan 14 lira çekildiğini öğrendim. hemen akabinde mh aradım mail attım tweeterdan yazdım ama yok bir kişi iptal etmedi ve kullanmadığım şey için para ödetmiş oldular.

ne hikmettir ki bu hücresel mesajlar o günden sonra hiç gelmedi. telefonun hiç bir ayarına dokunmamıştım. ne önce, ne sonra.

tanım: türkiye denen çiftlikte musluğun başını tutan herkesin yaptığı çakallıklardan bir diğeri.
  • gerçek kapitalizm bu değil arkadaşlar. kapitalizmin icat edildiği ingiltere'de böyle bir şey yok. olursa da yaşatmazlar. zaten hemen hemen her konuda "paramı geri istiyorum" dediğinizde sorgusuz sualsiz refund yapılıyor. hatta bunu suiistimal edenler olsa da sistem böyle işlemeye devam ediyor. tüm dünyada faaliyet veren düzgün firmalar bile türkiye'de kimsesiz kalmış vatandaşı görünce iştahı kabarıp azgınlaşıyor. telekom, turkcell, vodafone bizde hepsi aynı. yoksa vodafone'un membaı ingiltere. bugüne kadar hangi ingiliz vatandaşının ekranına açılır menü gönderip parasını cukkalamış? adamı sikerler. kapitalizmin icat edildiği ingiltere'de banka uygulamasında 7/24 ücretsiz eft yapabilirsiniz ve para anında karşıya geçer. havaalanında içtiğiniz suyun, kahvenin yediğiniz sandviçin fiyatı şehir merkezindekiyle aynıdır. türkiye için kıyaslama yapmayacağım havaalanına bir kez gidenler bilir. her neyse... canım ülkemde bizi operatörü ayrı, bankası ayrı, sigortacısı ayrı, taksicisi ayrı, çakal esnafı ayrı, restorancısı ayrı, galericisi ayrı tokmaklar. bizi koruması gerekenler ise bu işlemden kaçamayalım diye başımızı sabitler.
  • bir ülkenin gsm operatörleri bile orospu çocuğu olur mu? olur işte. böyle şeyleri görünce hayattan o kadar soğuyorum ki anlatamam. kendimi av hayvanı gibi hissediyorum. ormandaki tüm yaratıklar gözünü bize dikmiş gibi. nereye adım atsak yolumuza tuzaklar kuruluyor gibi. digitürkü ayrı bela, ttneti ayrı bela, devlet zaten apayrı bir bela. ot vergisi bok vergisi bir ton vergi alıyor da şu adamlara da demiyor ki "hop hemşerim bu adam bana vergi veriyor. duuurrr! bu adamı böyle dolandırmaya kalkamazsın." demiyor. bu aynı şuna benziyor. bizim işlek bir yerde dükkanımız var. mafya (devlet) geliyor haraç istiyor. seni ben koruyacağım diyor. haracını veriyorsun %20. ertesi gün dükkana başka adamlar geliyor haraç için. etrafı kırıp döküyorlar. bir bakıyorsun devlette onlarla birlikte etrafı kırıp döküyor.
hesabın var mı? giriş yap