keltox

  • aklıselim (565)
  • 570
  • 13
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

karabuğday

son bir kaç aydır küçük marketlerde de yaygınlaşmaya başlayan yiyecek. ruslar greçka pilavını direk haşlatıp sonra üzerine tereyağı dökerek yiyorlar, bu hali ile greçkanın bizim ülkemizde yer bulması zor.

greçka pilavı, insanın vücut ısısını yükselten ve soğuk havaya karşı direncini arttıran bir yiyecek, soğuk havalar için uygun.

türk damak tadına uygun şekilde bir tarif veririm demiştim, öncesinde tecrübe ettiğim bir tarifi bu gün yeniden uyguladım.

malzemeleri verelim, toplam 3-4 tabak çıkar:
- 1 su bardağı greçka
- 2 çorba kaşığı sıvı yağ (tarifte fındık yağı kullandım)
- yarım çay kaşığı tuz
- 1 tatlı kaşığı biber salçası
- 1 tatlı kaşığı yemek salçası
- 6-7 adet mantar
- 6-7 adet cherry domates
- 1 adet sivri biber
- 4 diş sarımsak
- 2 su bardağı su

evde sivri biber kalmadığı için bu günkü tarife koyamadım, onun yerine pul biber ekledim. malzemeler yaklaşık olarak şöyle:

greçkaları bir tabağa koyup ayıklayalım, otomatik makinelerde ayıklansa da içinden çer çöp çıkıyor.

sonrasında bulanık su çıkmayana kadar greçkaları yıkıyoruz. kokusu hoş gelmeyebilir, ne kadar yıkarsak koku o kadar azalacak. yıkadıktan sonra suya ıslayıp greçkalar çatlayana kadar suda bekletiyoruz, 20 dk içinde çatlayıp içinin beyazı görünmeye başlıyor:

beklerken mantar ve sarımsakları da doğrayabiliriz.

tavaya yağ koyuyoruz ve ocağın altını yakıyoruz. tarifte 2 çorba kaşığı dedim ama koyarken ölçü alma alışkanlığım maalesef yok, belki de 1 çorba kaşığıdır, göz kararı şöyle bir şey iş görür:

yağ ısınınca greçkaları atıp 10 dakika kadar kavuruyoruz. ardından mantar ve sarımsakları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

yeri gelmişken söyleyeyim, mantar aldığımda bir gün kadar buzdolabında bekletip sonra pişirirsem daha lezzetli geliyor, kokusu daha baskın hale geliyor, özellikle mantar çorbası için daha iyi oluyor.

mantarlar yumuşayana kadar arada sırada karıştırarak kavurmaya devam. sanırım 10 dakika kadar sürüyor. bu sırada domatesleri de doğrayabiliriz.

domatesleri de ekledikten sonra yarım çay kaşığı tuzu ekleyebiliriz. domatesler ile de şöyle bir iki dakika karıştırdıktan sonra 2 su bardağı sıcak suyu ekleyip kabın kapağını kapatıyoruz. pilavlar için genellikle bir parmak su kalınlığı olacak şekilde su ekleyin derler ama kabın şekli önemli. benim ölçüm 1 e iki. 1 bardak greçka (ya da normal bulgur) için 2 bardak su.

bu aşamadan sonra 20 dk kadar pişecek. bulgur pilavını nasıl sevdiğinize göre değişir, eğer biraz diri olmasını istiyorsanız kapak kapatmayın, orta ateşte hızlı bir şekilde pişsin. yok eğer biraz lapa gibi yumuşak olsun diyorsanız kapak kapalı olarak daha kısık ateşte pişirin.

bu aşamadan sonra karıştırmak yok, boş beklerken fon müziği verelim, greçkalar da kendini evinde hissetsin:

suyunu çekip piştikten sonra böyle bir şey olacak:

bulgur pilavı gibi, ama değil.

greçka insanın içini ısıtan bir yemek. yedikten sonra insanın içinde bir kıpırtı, sıcak denizlere inme * isteği...

yedikten sonra şöyle bir şey oluyor:

bir de bonus vereyim, pişirmeden önce greçka ile bir süre bakıştık, patlatılabilir bir şeymiş gibi geldi. bildiğin mısır gibi ama daha ufak. bir kaç damla yağ, azıcık tuz, mikrodalga fırında geçen 75 saniye ve sonuç

tamamı patlamadı, süre üzerinde çalışmam lazım.

devamını okuyayım »