keltox

  • 953
  • 14
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

özel sektörde çalışan 45 yaş üstü kişi

durumu boktan olan kişidir, kendimden biliyorum.

45 yaşıma 1-2 sene kaldı, 60 yaşına kadar çalışmam lazım. yani 18-19 yılım daha var. 20 yıldır çalışıyorum yolu yeni yarıladım ama ben tükendim.

kısaca şöyle bir bakıyorum:
- özel sektör, işler yoğun. salgın başladığından beri 5 ay oldu, sadece bir haftasonu dinlenme şansım oldu. istisnasız her pazartesi sabahına yetişmesi gereken bir rapor, bir iş nedeniyle köpek gibi çalıştım.

-esnek mesai uygulanıyor (fazla mesai için para yok, başka zaman o kadar saat eksik çalışılıyor), ama o mesai hep bana girmiş. 100 saatten fazla alacağım olmuş bu tempo ile nah alırım. çünkü bu birikimi evden çalışma dönemi kayıt altına alınmamasına rağmen sadece iş yerine gelerek çalıştığım günlerde biriktirdim.

-tempo yüksek, stres yüksek. haliyle yüksek tansiyon kalıcı hale geldi.

dışarıdan bakınca nasıl görünüyor bir de ondan bahsedeyim. geçmişte çok güzel projeler gerçekleştirmiş, kendi alanında ülkedeki sayılı insanlardan biri. gösterdiği başarılar sayesinde kıdem kademesini de almış maşallah, maaşı da fena sayılmaz.

allah bereket versin, buraya kadar doğru.

zaten sıkıntının nedenlerinden biri de o.

maaş diğer çalışanlara göre ortalamanın üzerinde evet; ama birikim yapmaya yetecek kadar değil.

maaş birikim yapmaya yetecek kadar yüksek değil evet, ama diğer çalışan ve daha yüksek enerji ile çalışabilen gençlerin aldığı maaştan daha yüksek.

yıllarca projeler için hesap yaptım, az buçuk matematiğim var. ne diyorduk? "hiç fizibıl değil müdür bey"

kaçınılmaz son yaklaşıyor. yüklenmeye devam et; bir gün bir yerde patlasın. kalp krizi olur (ki bu kadar yıl çalışınca iş yerinde kriz geçirip vefat eden(ler)e de şahit oluyorsun), başka sıkıntı olur bir yerde çökecek vücut.

nezaketen "geçmiş yıllardaki fedakarlıklar için teşekkür" edip, mekanın ticari bir kuruluş olduğunu hatırlatan bir konuşmayı dinlerken önümdeki 10-15 yılı ne bok yiyerek geçireceğimi düşüneceğim.

"bir şeyler yapman lazım kel, bir şeyler yapman lazım"

nah yaparsın kel. bir bak bakalım yukarıda yazdıklarına. son 5 ayda bir hafta sonu. o da geberik bir şekilde geçti zaten. yok o kadar enerjin.

birikimin yok senin kel. sermayen yok ki? yok senin sermayen yok iş kuramazsın. senin sermayen yooook. yook yok senin sermayen yok.

lan kel, piyangodan para çıksa bile iş kuramazsın sen, baban da kuramazdı memur olarak emekli oldu. sende girişimci olacak göt de yok.

lan kel, ne bok yiyeceksin sahi? bir şeyler yapman lazım değil mi?

hadi şimdi siktir git.

sözlükte yazacak kadar vaktin olamaz senin. işinin başına dön.

siktir git.

devamını okuyayım »