• garip bir şekilde yanında bulunan insana huzur veren. öyle bir havası var ki bulunduğu yere güven ve huzur salgılıyor, hayret bir şey.**
  • yönettiği son kısa film engellenmiştir oldukça başarılı bir çalışmadır. daha nice böyle etkileyici kısa filmler çekmesi dileğiyle.
  • müthiş bir kısa yapmış yine. bir şiirin dramatik yapısını özüne hiç zarar vermeden, filme taşımayı başarmış bu adam. ne yalan söyleyeyim ardı ardına iki kere seyrettim sindirebilmek için. yetenekli adam kısacası, uzatmaya gerek yok.

(bkz: nazım hikmet'ten bir küvet hikayesi)
  • youtube'daki "nedir" kanalindaki videolarin yonetmeni/bazi bolumlerin yazari. mizahi hosuma gitti. yolu acik olsun.
  • "bütün kahramanlarım öldü" dedi 11 ekimde.
    yazı ile on ve bir değildir o tarih;
    onsuz ve eksik bir histir.
    ve sadece pia'yı arayanlar bu dertten muzdariptir.

her beşer cahildir, cehaletini fark ettikçe karanlığı azalır insanın ve aynı düzlemde cehaletini fark ettikçe tedirginliği artar. farkında olmak demek canı daha çok yanmak demektir, canı yanarak ışık yaratanların halinden ancak böyle anlar insan. o yüzden nazım hikmet, orçun baş'ın kıymetlisidir. çünkü nazım hikmet in ömrü canı yanarak geçmiş, bize aydınlık bir şiir dünyası hediye etmiştir.

kadıköy uzun süre üsküdar'a bağlıydı. gerçi o zamanlar, yerleşim alanları belediye değil, sancak olarak anılırdı. o zamanlar kendisine sorsalar, kadıköy'ü üsküdar'dan hemen ayırırdı. kendince bir mutlu tarih yazar, tek ağacına dokunmadan bugüne kavuştururdu. muhtemelen ilk uzun metrajlı filmini de tam bağımız kadıköy için çeker; sancaktan bu yana ne güzel sakladığını anlatırdı. ama kimse ona sormadığı için bugün kadıköy sakinleri dozer sesleri ile uyur, betonarme bir rüyadan uyanırlar sabahları... sancak dahi değil, ancak onun kamerasında siyah beyaz gülümser canımın içi kadıköy: iskele sakinleri

çağımızın külliyatını hafızasında taşıyan bir beyaz balina ile dost olmuştur. sunay akın her şeyi merak eder, bilginin peşine düşer. bu insana "nedir" diye sormayı da belki de sunay akın öğretmiştir. iyi ki de öğretmiştir. yeterince "nedir" diye sormak belki bir gün "nedenleri" bulmaya yol açar.

"sinema sevgilim" derdi bir vakitler, eski sevgilisi olmayacak tek ögesidir sinema. daha doğrusu, umarım öyledir. öylesi olsun ki size bize seyri sefası düşsün zamanı kısa, tesiri uzun filmlerin...

"her tercih bir vazgeçisse" gün batımlarından yana olsun isterim kararları. çünkü güneşin doğumuna en yakın zamanlar o anlardır. hayatta tek bir seçim vardır.

ve son söz olarak bilmesini isterim ki hayatlara dokunmak böyle de mümkün ve böylesi en zarif olanlarından biri... kahraman olmak nedir?

yaşasaydı kahramanı, bu şiire bir kadıköy karesi hediye etmesini isterdi. gemiler kadıköy'e yanaşıp da kaptan'a bir selam vermez miydi?

"kalbim, bakır bir mangır gibi boynuma asılmış
    ondan kurtulmak için sürgünlere gitmeye razıyım
    nehir gemilerinde miçoluk etmeye, ölmeye
    seni terk etmeye razıyım,
    parasız-pulsuz çekip gitmeye
    kur'an'daki bütün belalara
    tevrat'taki bütün belalara
    ibranice öğrenmeye razıyım, hapis yatmaya

kalbim yüzünden madem ki ellerimi parçaladım,
    kalemimi kırdım,
    hayatımı çiğnedim, ağladım
    madem ki en büyük düşmanım kalbim, benim, kendimim
    onu inkâr ediyorum,
    kalbimi inkâr ediyorum
    geceleri benim için dua etmelisiniz"
  • şeytan tüyü olan adamlardan. dinletiyor. öyle izliyoruz biz de. ne anlatmış diye bakıyoruz. her köşeye dair bir şey söyleyebiliyor. ben yalnız ve otsaltı yaşında olmasına bağlıyorum. belki de yalnız değil diyeceğim ama hakikaten elli küsür insta-story yayınlıyorsun orçun.

biz bu adamı bir arkadaşımla birlikte küçük prense benzetmiştik. arkıyı bağlaması falan. bıyıklı gerçi ama olsun.

bir ara instagramda fotimi beğendiğini görünce çok sevinmiştim. sonra nolduysa bir şeyler değişti. nolduğunu biliyorum gerçi. ama egosuz ve gayet olgun, hoş sohbet biri.
  • instagram'da takip ettiğim ve bir gün sohbet etme fırsatı yakalamayı umduğum güzel insan.

güzel insan dedim evet öyle bir his veriyor. sıcacık, samimi bir aurası var.
  • nedir ve pena serisinin yönetmeni.

(bkz: sis atma orçun)
  • karşısındaki kişiyi ciddiye alan, eleştirilere açık ve olgun bir kişidir kendisi.

(bkz: ben bugün bunu öğrendim)
hesabın var mı? giriş yap