şükela:  tümü | bugün
 • tarihçi-araştırmacı
  1929 yılında kadınhan konya’da doğdu. galatasaray lisesi, istanbul üniversitesi gazetecilik enstitüsü ve strasbourg üniversitesi doktora eğitimi aldı. 1947’de gazeteciliğe başladı. son saat, yeni sabah, akşam, yeni istanbul, milliyet, barış, aydınlık gazetelerinde muhabir, yazı işleri müdürü ve yazar olarak çalıştı.
  1964’den itibaren yurt dışında basın ataşeliklerinde bulundu. 1972 milliyet’in almanya baskısını başlattı. 1974 ve 1978-79’da chp iktidarında basın yayın genel müdürlüğü yaptı. 1975- 1977 chp’nin uluslar arası ilişkiler hizmetlerini yürüttü. 1978’den itibaren yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde tarih ve gazetecilik konularında ders verdi. hepsi de tarih konularında yayınlanmış 47 kitabı bulunuyor. gazeteciler cemiyeti (iki defa), afet inan, yunus nadi ve sedat simavi sosyal araştırma ödüllerini kazandı.
  reklamcılığın ilk yüzyılı (1840-1940) adıyla reklamcılık vakfı yayını bi kitabı mevcuttur

  (bkz: doğan koloğlu)
  (bkz: ercan koloğlu)
  (bkz: sina koloğlu)
 • (bkz: oguz kologlu)
 • özellikle abdülhamit dönemine dair araştırmaları ve "abdülhamid gerçeği" isimli eseri ile tanınan ünlü tarih araştırmacısı ve yazar. masonluğun türkiye ve dünyadaki gelişimi konusunda da iyi bir takipçi olarak görülmektedir.
 • pek tarihci oldugu soylenemez..hobi-tarihcisi demek daha dogrudur..
  belge toplamayi seven bir insanmis..boyle ne cok insan var. ranke mutlu uyusun.
 • piyasada tarihçiyim diye gezen, profesör ünvanlı, salname tercüme etmekten başka meziyeti olmayan pek çok hazır yiyici ile kıyaslandığında hepsinin havada karada eline rahatlıkla verebilecek çapta bir tarihçidir. birden çok yabancı dili mükemmelen bilir. osmanlı arşivleri yanında ingiliz ve fransız arşivlerini de araştırmıştır. örneğin sosyalist enternasyonel arşivini incelerken taşnakların kendilerini silahlı eylemler yapan bir örgüt olarak kabulünü içeren başvuru belgesine ulaşmış ve yayınlamıştır. araştırdığı konuları tüm tarafları ve faktörleriyle incelemeye özellikle özen gösterir. yeşil sahalarda sıkça rastlamak istediğimiz türden insanlardandır.
 • 2003 yılında boyut yayınlarından çıkan bir garip kişi fikret mualla adlı anı kitabının yazarı.
 • pozitif yayınları'ndan çıkan abdülhamit gerçeği adlı kitabı nedeni ile eli öpülmesi gereken gazeteci ve tarihçidir.

  sultan ikinci abdülhamit'i kendi yorumlarını yapmaktan çekinmeden ne gereksiz yere överek ne de yererek, objektif biçimde özellikle dönemin osmanlı ve batı basınında çıkan haber ve makaleler ışığı altında okuyucunun dikkatine sunmuştur.

  kitapta kabaca aşağıdaki başlıkları bulmak mümkün;

  1) abdülhamit'in ağabeyi sultan besinci murat 'ın aklı dengesini yitirmesi nedeni ile sağlığı tekrar yerine geldiğinde tahtı ona bırakacağını taahhüd ederek padişah olması.
  2) kanun-i esasi'yi askıya alıp bab-ı ali bürokrasisini etkisizleştirerek yıldız sarayı merkezli bir idare tarzı benimsemesi
  3) abdülmamit'in batılı devletlerle olan ilişkileri
  4) panislamizm politikasına bakışı ve hilafet makamını kullanış tarzı
  5) masonlarla olan ilişkileri
  6) hamidiye alayları ve ermeni politikası, kendisine ermeniler tarafından düzenlenen suikast girişimi
  7) theodor herzl ile görüşmeleri ve siyonistlerin abdülhamit'ten osmanlı borçlarının silinmesi karşılığı toprak talepleri
  8) meşhur hafiyelik sistemi
  9) son dokuz aylık saltanatı ve tahtan indirilmesi.
 • 15 şubat 2009'da yayınlanan teke tek programında, murat bardakçı'nın çok hürmet ettiğini gördük kendisine. bir izleyiciden gelen, "orhan koloğlu türk değildir" şeklindeki çirkin mesaja tam bir beyefendi gibi yanıt vermiştir. anlattığına göre, baba tarafı libya derne'de yerleşik kuloğlu aşiretindenmiş. kuloğulları barbaros'un garp ocakları'na bağlı askerlerden başkası değil. yüzlerce yıl türkçeyi ve türklüklerini unutmamışlar. bunu söyledikten sonra da annem oflu, dedem konyalı, sonuçta ben bir osmanlıyım diyerek olayı bağlamıştır.

  ayrıca vahdettin hain değildir sadece yol yordam bilmiyordu, iyi yetişmemişti, politikadan anlamazdı dedi.
 • "türk güreşi: dünya minderlerini titreten müthiş türkler" adlı kitabında "türkler çok açık insanlar; müslümanlar arasında en namusluları ve en iyi savaşçıları… bütün milletler içinde de en kuvvetlileri" şeklinde yorumlara imza atmış büyük değerimiz.
 • bugün kendisiyle tanışma şansını yakaladığımız "canlı tarih". kendisi der ki, "magazin gazeteciliğine karşı değilim. hatta 40 sayfalık gazetenin 39 sayfası magazin olsun. ama bir sayfası, sadece bir sayfası ciddi haberlerle dolu dolu olsun". genç gazetecilerin kendisinden ve kitaplarından öğreneceği çok şey var.