şükela:  tümü | bugün
 • orion takimyildizi nin tam ortasinda bulunan durbune ve ortalama teleskoplara haifif kirmizimsi gorunen bulutsu..
 • 1,500 ışık yılı uzaklıktaki bu gökcismi dünyadan görülebilen en parlak daginik bulutsudur. birkaç yüz ışık yılı genişliğindeki cisim gökte dolunay'dan dört kat daha büyük bir alan kaplar. nebulanın genç ve yeni oluşmakta olan yıldızlarla dolu olan trapezium bulutsusu kısmında, hubble uzay teleskobu tarafından oluşmakta olan gezegen sistemleri tespit edilmiştir.
 • çeşitli fotoğrafları için:
  http://www.oregonvos.net/~jgarlitz/orionneb.htm
 • astronomiden haberi olmayanların ejderha falan sandığı bulutsudur. halbuki bu evrenin geleceğinin görülebildiği, bizim dünyamızdan 17 kat daha büyük olan bir sihirli küredir. sağ üst köşeden başlayıp bir daireyi tamamlayan çizgi kürenin sınırlarını belirler, ortadaki kulakta tanrının kulağıdır. sağ üst köşeden çıkan melek ise son bilgileri küreden almış ve görevini yerine götürmek üzere uzaklaşıyor. sol tarafa doğru çıkan siyah dumanlarsa bildiğimiz lost'taki black smoke tan başka birşey değil.
 • millet uçmuş bunun fotoğraflarına bakarken. sanki sevgilileriyle kırda uzanmış bulutları seyrediyorlar. atbaşı nebulası olarak bilinenen horsehead nebula'yı görseler daha fazla şaşırırlar. tabi bir de "tanrının gözü" var ama o ayrı konu.

  işte o at
 • dünyadan 1300 ışık yılı` :10 trilyon km x 1300 ` uzaklıkta bir hayalet. toz ve gaz o kadar yoğun ki bizi örtüyor ve evrenle olan ilişkimizi kesiyor. evrenin en büyük yaratıcı harikalarından biri olan yıldızların doğuşunu keşfettiğimiz karanlık orion nebulası bir yıldız fabrikası olduğundan; enerji, radyasyon ve foton` :ışık` üretimi maksimumdur. gaz fışkırmaları saatte 200.000 km hızla sonsuz boşluğa patlayarak milyonlarca km uzaklığa gaz ve toz püskürtür. akılalmaz derecede şiddetli ama sonuç kelimelerin ötesindedir.

  orion, doğanın bir bilim adamından bir mühendisten daha fazlası olduğunu kavramızı sağlıyor. uzayda dağılmaları binlerce yıl sürecek olan bulutsu gerçekten büyük ölçekte bir sanatçı. evrenin sonsuz boşluğunda çok şeylere rastlamak mümkün ama bu nebula bir başyapıt.
 • (bkz: #25871151)
 • açık bir gökyüzünde geceleyin çıplak gözle bile gözlemlenebilen, gökyüzünün en parlak bulutsusudur, orion bulutsusu yaklaşık 15 ışık yılı çapındadır. dünya'ya en yakın yıldız oluşum bölgesi olan orion yaklaşık 1.500 ışık yılı uzaktadır. son yapılan gözlemlere göre bulutsuda 2 binin üzerinde yıldız oluşumu gözlemlenmiştir. orion'daki genç yıldızların dünyaya benzer gezegen sistemlerine sahip olabileceği düşünülmektedir.
 • bulutsunun merkezinde bulunan bir yıldız,kuvvetli radyasyon yayarak şok dalgaları meydana getirir.bu şok dalgaları yıldızın çevresindeki gazı,tozu yararak yayılır.bu da orion bulutsusunu dünyadan bile görmemizi sağlamış olur.
 • herhangi bir zoom lensi olan dslr fotoğraf makinesi ile rahatlıkla görüntülenebilir. şöyle ki: orion takımyıldızının ortasındaki üç yıldızın (orion kemeri) alt tarafında çok parlak olmayan dikey sıralanmış üç yıldız daha göreceksiniz. makinenizi tripod kullanarak bu dikey yıldızların ortasına doğru zoom yapın. odak noktasını sonsuza ayarlayın. pozlama süresini 25 saniyeye ayarlayın ve deklanşör iki saniye gecikmeli çeksin. fotoğrafı çekin, büyük ekranda bu üç dikey yıldızın ortada olanı pembe bir bulut tabakası olarak görülecektir. işte o orion nebulasıdır.
hesabın var mı? giriş yap