şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seçmeli falan değildir. ortaokulda ve lisede zorunlu seçmeli ders vardı. sen istediğin dersi seç, adamlar hangi dersi seçtiriyorsa onu alıyorsun. seçmeliymiş.
 • çocuklar dinini doğru öğrensin diyenlerden bir ricam var,

  aranızdan bir türk müslüman temsilci seçin, sonra malezyadan, irandan, ıraktan, suudi arabistandan, afganistandan ve sudan'dan bir temsilci daha seçip hepsini bir araya oturun. islam'ın doğru şekli konusunda anlaşsınlar ben gelip öğreteceğim masallarınızı çocuklara.

  o çocuklar kuran okumak için abdest almak zorunda kalmayacaklar mı ? okullara abdesthane yapılması gerekmeyecek mi ? kızlar ayrı yerde erkekler ayrı yerde, bir gün sınıfları da ayırmayacak mısınız ? ilköğretim okullarına mescit yapmayacak mısınız ? bu çocuklar bugün kuran dersinizin sınavlarını çözerken en üste adını soyadını yazıp onun altına bismillahirrahmanirrahim yazmayacaklar mı ?

  ondan sonra buraya gelip "senin dinin sana benim dinim bana" yazınca adam olduk sanıyorsunuz ulan! al dininii ne yapıyorsan yap benim çocuğuma benim aileme benim soyuma dokunma, kendi kirlenmiş hayat görüşünü sırf seninle aynı ülkede yaşıyorum diye bana da bulaştırma! bulaştırmaya çalışma !

  şu dersi alacak olan küçük dostlarım burayı muhtemelen okumuyorlardır ama okuyan varsa şunu rica ediyorum.

  sizin karşınıza kuran'ı öğretmeye gelen gül suyu kokulu adama ilk olarak şunu sorun ;

  " islama/kurana göre dünya kaç yaşındadır."

  tri vri yaptırmayın rakam versin.

  işte anlatacağı herşey vereceği bu cevap kadar kıvrımlarla dolu ve gerçeklerden uzak olacaktır.

  genç dostlarım hayat'la ilgili sorular sormak istiyorlarsa felsefe'ye baksınlar, bilime ve sanata baksınlar. bunlar onlara yeter.
 • yazanı bol ama ben eğitim hayatım boyunca başında seçmeli yazan hiçbir dersin benim tercihime göre ders programıma alındığını görmedim. orta okulu, lisesi ve üniversitesi dahil. sanki türkiye'de yaşamıyormuş gibi hâlâ "ama seçmeli" diyen şakirtler var. he seçmeli evet.
 • normal. ya ne olacağıdı? oyun yeni başlıyor, hepimiz bunu bilmeliyiz öncelikle.

  adam son seçimden sonra çıkıp "ustalık dönemim" deyince burada bazıları akıllarınca taşak geçiyordu. şimdi geliyor mu taşakların sesi?

  bu ülkede büyük ihtimalle sevgiliyle gezmelerin, özgürce seks yapabilmenin, uydudan tv izlemenin, fotoğraf çekmelerin falan son günleri. şimdiden sonra mp3 yedeklemesi, porno arşivleri, kızların fotoğrafları, kızlarla yaptığınız konuşmaların kopyaları, facebook'u size hatırlatacak bir kaç parça bişi, en beğendiğiniz tweetleriniz, ekşisözlük karmanız, başucu eserlerinizi saklamak gibi görevler edinin kendinize. bundan sonra özleyeceksiniz.

  şimdiye kadar uğraştığınız şeyler bunlar değil miydi amına koyiim? sonra koyun deyince kızıyorsunuz. klavye cumhuriyetçileri, sosyalistleri sizi!
 • "sike sürülecek aklı olmayanların yönetici pozisyonunda olduğu ülkeler" dersiyle desteklenmesi gereken "ders" miş...
 • ileri demokrasi adı altındaki şeriat için büyük bir adımdır. seçmeliymiş bir de. yersen! bu dersi almayan çocukların okuldan atılması, atılmasa bile her türlü fiziki/psikolojik baskıya maruz kalması hiç uzak ihtimaller değildir.
 • devlet işleriyle, din işlerinin ayrılmadığını gösteren uygulama. laiklik de neymiş ki? 93'te madımak katliamı sırasında atılan sloganlarda söylemişlerdi zaten. ''türkiye laik değildir''.
 • benim gibi düşünenlere siktir çeken bir yazara aşağıdaki mesajı yazmama vesile olmuştur:

  ne hakkın var senin beni bu ülkeden kovmaya? benden daha müslümansın diye senin ülken mi oldu?

  1. seçmeli derslerin alternatifi olmadığı yerde çoğu kez bir seçmeli dersin mecburi olduğunu bilmiyor musun?
  2. özellikle anadoluda ben bu dersi almıyorum diyenlere ne gözle bakılacağını tahmin edemiyor musun? bu baskıya kaç tane çocuk karşı koyabilir?
  3. 2012 olunca şeriat gelmiyor mu? 20 senede hükmü mü kayboldu?
  4. sen karşındaki adama direkt küfürle laf anlatmayı seviyor musun?
 • benim çocuğum ileride seçmediği halde "hoca yetmezliği", "sınıf yetmezliği" gibi saçma bir argümanla önüne koyarlarsa yemin ederim okulu yakacağım ders olacaktır.

  sana ne ulan hayvan benim çocuğumun dininden, inancından. çocuk belki pastafaryan? napcan onun da mı dersini vericen hıyarto?
 • dinci tayfa arasında allahuekber woohoo nidaları eşlğinde karşılanan gelişme olmuştur.