• temelleri orta çağa dayanan, modern kurucu babası galli cerrah hugh owen thomas* olan, insan vücudunda kas ve iskelet sistemi ile ilgilenen cerrahi branş. kas ve iskelet sistemine ait; travmaların, spor yaralanmalarının, enfeksiyonların, tümörlerin, konjenital rahatsızlıkların ve dejeneratif hastalıkların tanısından ve cerrahi ya da cerrahi cerrahi olmayan yöntemlerle tedavisinden, muskuloskeletal sistemin genel esenliğinden sorumludur.

günümüzde el cerrahisi, omuz ve el bileği cerrahisi, ayak ve ayak bileği cerrahisi, omurga cerrahisi, ortopedik onkoloji vs gibi alt bilim dallarında sanat icrasıyla gelişimini ve varlığını sürdürmektedir.

stajı genellikle tıp fakültesi dönem 5'te yakın akrabası ftr ile birlikte alınır. radyolojisi sanılanın aksine kolay değildir. alışkın olmayan bir göz için zorlayıcıdır. alışkın göz ister. vakalarındaki malzemeler diğer cerrahilere göre oldukça farklıdır. öğrencilik dönemindeki kaportacı esprilerinin baş malzemesi olsa da en baba cerrahilerden biridir.

tus'ta tercih edilme oranı her geçen yıl daha da artmaktadır ve bununla doğru orantılı olarak puanları önceki dönemlere kıyasla uçmuş durumdadır. asistanlık ortamı üç erkeğe beş erkeğin düşeceği şekilde olduğundan olsa gerek tıp fakültesinin kendi içindeki inşaat mühendisliği bölümüdür.
  • hayaliyle yanıp tutuştuğum bölüm. tıp fakültesine girdiğim dönemde ben insanla uğraşmak yerine bokuyla uğraşırım diye düşünüp ilk üç sene mikrobiyoloji isteyerek geçirdim. sonrasında 4. sınıfa başladım kadın doğum stajı ile. dedim ameliyathane aman allahım nasıl muazzam bir yer. kendine has bir habitatı var ameliyathanelerin. kadın doğumun kardeş stajı üroloji idi bizde. üroloji üroloji diyip duruyordum taa ki ortopediyi görene kadar. ortopediyi gördükten sonra disiplinine hayran kaldım, kliniğin işleyişi, hiyerarşi, komünal bir yaşam tarzı falan derken kazanıp okumak istediğim bölüm oldu kendileri. elektif cerrahilerden ziyade travma üzerine çalışmak istiyorum şu etapta ama önümde koskocaman bir tus senesi ve intörnlük var. bakalım zaman neyi gösterecek.
  • (bkz: travmatoloji)
  • 3 gün sonra bu alanın mensubu doktorumla randevum var. başına ortopedi ve travmatolojiyi ilgilendiren herhangi bir şey gelen insanların bileceği üzere denk geldiğiniz doktor bu alanda daha da önemli. çünkü çektiği travma, acı üzerine düzelecek miyim psikolojisindeki bir insanla iletişim gerçekten zor.
  • gerçekten dizilerdeki kadar yakışıklı doktorların olduğu tek branştır.
  • nedense istanbul için randevu alınmaya kalkıldığında "randevu bulunamadı" hatası alınan bölümdür. nedenini açıklayabilecek suser arkadaşlar yeşillendirirse çok müteşekkir olurum.
  • (bkz: ortopedi)
  • bu alandaki doktorların çoğu kazma.ilgilendiğin yapı sert diye senin de kalas olman gerekmiyor.azıcık itina, azıcık incelik.

istisnalar vardır, tabi.
  • çok da şey etmeyin; hemen herkesin gunun birinde ugrayabilecegi oyle de ulvi bi' kapidir. bi' nevi insaat ustasidir ortopedist. matkabi falan iyi kullanir. skopi falan olmazsa olmazlarindandir. evet...
  • this is the way :)
hesabın var mı? giriş yap