1 entry daha
  • gayrimenkul bilgilerinin paylaşılmayacağı sadece bankalar, finans , sigorta ve yatırım şirketlerinde bulunan bilgilerin paylaşılacağı sistemdir.

malum kişi yakında bu konuda " gurbetçi vatandaşlarıma sesleniyorum; nakitleri bankalardan çekin , arsa alın ,o kadar bina yaptık daire alın. alın verin ekonomiye can verin." şeklinde tavsiyeler vermeye başlayacaktır.
  • günün en güzel haberine vesile olan anlaşmadır.

şüphesiz bu anlaşma en çok avrupa birliğinden tomarla para getirip burada mal mülk edinen sonra avrupaya dönüp "bak benim param yok vergi veremem" diyen bir de üstüne sosyal yardım alan gurbetçilerimizi üzecektir.

henüz bu konuda detaylı bir bilgi bulamadım sadece gazetelerde kısıtlı bilgiler var. ancak amerika bu sistemi yıllardır uyguluyor abd-türkiye işleyişine bakarak ab boyutu hakkında tahminde bulunabiliriz.

abd küresel vergilendirmeyi ilk olarak uygulayan ülke. birçok ülke ile bu konuda anlaşması mevcut. bu anlaşmalar ilgili ülkenin sizin hakkınızda banka ve tapu dairesinde oluşturduğu bilgilere dolaylı/dolaysız yollardan erişim olanağı sunuyor. şu anda eğer abd'de vergi mükellefiyseniz türk bankalarından açacağınız her hesap için ayrı bir form doldurmanız isteniyor. bunun yanı sıra önceki yılın vergi beyannamesinde ülke dışında belli bir miktarın üstündeki tüm varlıklarınızı ve gelirlerinizi bildirmeniz isteniyor eğer abd vergi dairesi * ve türkiye'den gelen bilgiler birbirini tutmaz ise başın büyük belada dostum

ab ile olan anlaşma gereği de sanırım artık ab vergi mükellefleri türkiye'de olan varlıkları için vergilendirilecektirler. türk bankaları bundan sonra size hesap açarken "ab'de vergi mükellefi misiniz?" diye sorabilir. çift taraflı vergi muafiyeti gereği iki tarafa da vergi ödemek zorunda olmasanız bile devlet yardımlarından faydalanma, geliri düşük gösterme gibi çakallıkların tarihe karışacağını görebiliriz. tabi iki ülkede de mükellefseniz.

bu başlığı görmeden ayrı bir başlık açmıştım konu hakkında. sanırım buraya yapıştırmam daha iyi oldu. allah affetsin *
11 entry daha
hesabın var mı? giriş yap