• bu gün torunlarınabakınca anlamlandırılcak tercihdir. biz ülke olarak aman rus kızları şöle aman söle yatırır böle severim derken, götü boklu halimizle, ulan adam padişah o da standart tük erkegi rusa meraklı, e bide üstüne onlara sahip olabiliryor, ne yapsın türk kezbanını.
  • (bkz: #23267015)
  • hareme giren cariyelerin gayrı-müslim olma zorunluğundan kaynaklı bir tercihtir. şöyle ki; sarayda (padişah ve şehzadelerin cinsel tatminleri dahil) kendilerine verilen yükümlülükleri yerine getirmekle mükellef olan bu cariyelerin sıklıkla şehzade doğurma şansları olduğundan, padişah anneleri ve eşleri de ekseriyetle yabancı kadınlar olmuştur.
  • alacakları türk kızlarının dönemin koşulları neticesinde doğal olarak bir türkmen aşiretine veya bir aileye mensup olacak olmalarındandır.

devşirme sistemi de bunun için geliştirilmişti. fatih sultan mehmed dönemine kadar yönetimdeki türkmen ve devşirme devlet adamları arasında rekabet yaşandı. istanbul'un fethi'nde de bu net bir şekilde görülebilir. fatih'in devşirmeler cephesinden yana tavır almasıyla yönetimdeki türkmen etkisi silindi. çandarlılar vs. o dönemde nüfuz kaybettiler.ancak 19yy'a kadar avşarlar gibi türkmen aşiretlerinin isyanları hala yaşanıyordu.

yani türkmenler zaten osmanlı'ya isyana hazırken, adam bir de sarayın ortasına türkmenden bir kadın almaz.kadın saray içinde güçlenirse aşireti de güçlenir çünkü.
  • türk kadınlarının triplerinden ya da kıskançlıklarından bunaldıkları için yaptıkları tercih olsa gerek. haklılık payları da var hani.

zira benim sevdiğim adamın haremi olsa hürrem'den beter olurdum yemin ederim. sevdiğim adam her gün yatağına başkasını alacak falan.. olmaz yani o iş, katil olurum ben. katil olamasam da trip yaparım "nasıl yaparsın bana bunu, nasıl dokunursun ona, bir daha bana dokunmayacaksın" falan diye. hadi kelle korkusuna onu da yapamadım diyelim, kesin diğer kadınlara zarar veririm yani ben.

şaka bir yana; gerçek nedeni bu olmasa da doğru olanı yapmışlar, evet.
  • - seferde olablrsin ama en azndan güvrcinle bir msj yllayablrdin süleyman.

- fethettğn yrlerdeki kızlara bkmyorsun değil mii???

- bana en azndan bir kaleyi hdiye edbilirdin :s:s

- 3 aydr yksun osman. artık eşim bu gce de glmeyecek çnkü çalışıyor dyince ayıplıyorlar...

- abdlhamit bu sn güvercinim. buna da gri dnmezsn artk her şey bter.............

şeklinde sıralanabilecek nedenler olabilir.
  • hatalı bulduğum tercihtir. türk kızı tribi denen şey belkide tam olarak bu sebeple rus gribi gibi ırkımıza bulaşmış, genlerine işlemiş, devleti aliyemizin çöküşünü başlatmıştır. ancak unutulmamalı ki insanın özellikleri genlerden gelse de ona şekil veren kültürdür. kültürümüze ve kızlarımıza sahip çıkalım. saygılar.
  • gelinin sülalesi ile uğraşmamak için tercih edilmiştir.
  • bir zeka küpü bu konuda şöyle diyor:

"atalarımızın ne kadar da akıllı olduğunu gösteren tercihtir. onlar da bakmış bunlardan ne eli yüzü düzgün şehzade çıkar ne de zeki şehzade çıkar diye rotayı gavurlara çevirmişler."

e atalarına gavur diyorsun o zaman? nasıl hem senin atan oluyor, hem nesiller boyu gavurdan ürüyor?

oksimoron seniiiii...
  • bir tarafta sarışın, renkli gözlü ukraynalı hürrem vb, diğer tarafta kara kuru bulgurla beslenen anadolu kadını. ilk rauntta biter bu maç.
hesabın var mı? giriş yap