• gallilei burada oturuyormuş zamanında.

bir gece kendi yaptığı teleskopla jüpiteri izlerken uyduları olduğunu farketmiş. 4 tane uydusu varmış o zamanlar jüpiterin. bir ara bir uydusu daha olmuş ama fazla yaşamamış. neyse konu o değil. bu bütün gece izlemiş bunları, gözleri kan çanağına dönmüş, kocaman olmuşlar papaz eriği gibi. sonra aniden; "bu uydular bi görünüp bi kayboluyor, demek ki jüpiter'in çevresinde dönüyor olmalılar. yahu jüpiterin uyduları varsa ve etrafında dönüyorlarsa, bizim dünya da uydu gibi güneşin etrafında dönüyor olmasın sakın? lan, dur dur. dünya da dönüyor galiba! aboooov! şimdi bunu kilise duyarsa çok kızar bana ama olsun yine de arkadaşlara filan bi söyleyeyim ben." demiş. başlamış eşe dosta anlatmaya "dünya dönüyo aslında olm, vallayi bak" diye.

kilise duymuş tabii bunu, hemen çağırtmış ve demiş ki; "gali, bak koçum; öyle dünya dönüyor filan diye sağda solda konuşuyormuşsun, kulağımıza gelmiyor sanma, milletin kafasını da bulandırma. hemen affını dile, "ya yok abi ben karıştırmışım, kafam iyiydi bana öyle gelmiş heralde" filan de. zaten engizisyon mahkemelerinin olduğu bir çağdayız biliyorsun. şu ilerideki giyotini görüyosun di mi? anladın sen onu." galillei hafiften bi tırsmış tabii, e tabii mal canın yongası; "aman kilise canım kilise, affet beni, özür diliyorum. ne dönmesi! dönmek yok!" demiş hemen. kilise de; "hah şöyle aslanım, yola gel" diye affetmiş onu. ama tam affetmemiş, ömrünün sonuna kadar ev hapsine mahkum etmiş. derler ki galilei, kilisenin kurduğu mahkemeden çıkarken izleyicilerden bazılarına fısıltıyla; " ama dönüyooo" demiş. adam haklıymış beyler, ama kelle gider diye korkmuş.

hani diyorum ki bir gün birisi çıkıp; "abi yaa, aslında dünya dönmüyor sabit. evren dönüyor" filan gibi bir şey derse "hadi len" demeden önce; "sen bi anlat bakayım bana şunun aslını astarını, nereden belli öyle olduğu?" deyin diye söylüyorum.

bu arada padova güzel şehir gibi duruyor. fotolarına filan baktım, tam keşiflik yer. belki icat filan da yapılabilir. görmek lazım bi ara.
  • şehir merkezindeki saat kulesinde 12 yerine 11 adet zodiak simgesi bulunan şehir. efsaneye göre mimar parasını alamamış ve kıllık olsun diye 1 adet eksik yerleştirmiş.
  • üniversiteden dolayı genç nüfusun çokluğu ve italya'da hiç bir kapalı mekanda (evet barda bile) sigara içilememesi dolayısıyla, akşamları ellerinde bira bardaklarıyla sokakta sigara içen yüzlerce genç insana rastalayacağınız italyan şehri.
  • kokenleri venetlere dayanan, veneto bolgesine adini veren ve ilk kuruculari bartin 'dan truva ya yardim icin giden, truva savasi kaybedilince de tekrar vatanlarina donmeyi grurlarina yediremeyip koloni kurmak icin denize acilarak gunumuz veneto bolgesini kuran ve adini veren anadolu kokenli topluluk kenti...
  • çok metropolit olmayan her avrupa şehri gibi gece saat 9 dan sonra in cin top oynar burada.

sokaklarında gezerseniz insanların aslında evlerinde değil, ufacık barlarda sosyallestiğini görebilirsiniz.

bana göre de italya da en güzel pizzaları yapan sokak arası pizzacılarına sahiptir. 1 € ya şahane mozzarella lı pizza yiyebilirsiniz hem dilimde değil, bildiğin büyük boy pizza.
  • oldukca guzel ama kita avrupasinin siradan bir sehridir. bugun sehir buyumustur ancak asil itibariyle her sey kilise meydaninda ve etrafinda kosullanmistir. meydani guzeldir, ufaktir ama icinde her seyi bulundurur; eczanesi, marketi, bari, hatta hali magazasi ile ulasilmak istenen her sey vardir. tren gari da padova sehrinin kendisi gibi kucuk olmasina ragmen, ilginc gosterilere padova sahne olur. sehir italya'nin kuzeyinde yeraldigi icin halki guneylileri pek sevmez, tembel bulurlar. iclerinde kuzeyin guneyden ayrilmasini isteyenler, hatta kuzey italya partisine uye olanlar vardir. iste kuzeyin guneyden ayrilmasini isteyenler, napoli 'ye giden trenin oldugu gunlerde gara gelir, yesil bayraklari ile gosteri yaparlar. gosteri, padovalilarin kendi arasinda pek itibar gormese de, turistler icin ici tika basa insan ve bazi vagonlarinda kumes hayvanlari ile dolu olan trenden bu manzarayi gormek epey eglencelidir. ayrica padova universitesi cok iyi bir universite olup, tip fakultesi de ulkenin ilk tip fakultesidir, en iyilerindendir.
  • bir futbol takimlari da vardir. alessandro del piero abimiz de vaktiyle bu takimda oynami$tir.
  • bu sehirde x'e nasil giderim diye sordugunuzda, iki nokta arasi mesafe ne olursa olsun alacaginiz cevap "aa cok yakin hemen yurursunuz" olacak, aman diyim inanmayin.

via altinale 70 numara'da bisiklet kiralama merkezi var* orada 5 euro'ya 1 haftaligina bisiklet kiralayip sehirdeki 10 kusur durakta bisikleti alip birakabilirsiniz, yurumekten iyidir.

kanala yakin otellerde cok pis sivrisinek oluyor, kov mov bisey kullanmakta fayda var.

genel italya sartlarina kiyasla bile cok az insan ingilizce biliyor. el-kol hareketleri ile iletisiminiz kuvvetli degilse ufak bir italyanca kitapcigi olsa iyi olur. ha bende yoktu ama eminim bir sonraki sessiz sinema oyununda kasip kavuracagim...
  • veneto bolgesinin onem sirasinda ikinciligi payalasan uc sehrinden biri. (digerleri icin; (bkz: vicenza) (bkz: verona), birinci icin; (bkz: venedik)) bunyesinde italya'nin ilk universitelerinden birini (ki gunumuzde de bir universite sehridir) ve hatiri sayilir guzellikte bir kilise olan basilica di sant'antonio'yu barindirir.
  • (bkz: padua)
hesabın var mı? giriş yap