şükela:  tümü | bugün
 • bir bira çeşidi... (bkz: indian pale ale) (bkz: taps)
 • ilk icmeye baslayinca insana pek bir tuhaf gelen(tabi yillarca efes icersen olacagi budur) ama gittikce sevmeye baslayacaginiz dunya guzeli bira.
 • cream ale ; maple cream cale ; honey pale ale ; amber ale gibi cesitleri vardir. benim favorim honey pale ale'dir. et yemekleri ve sigarayla cok iyi gider.
  bknz
  http://www.shaftebury.com/
 • biranin tum kullanim alanlarini:) alt ust eden bira cesidi, cunku icildiginde ve egerki alisirsaniz, bir sarap sevdasi olgusu dogar bunyede.
 • ale ismi bira mayasının türünden gelmektedir, zira biralar maya türüne göre ale ve lager olmak üzere ikiye ayrılır ve bunların toplamda 1000lerce alt türü vardır.. sürekli olarak tükettiğimiz pilsen biraları lager türünden yalnızca biri olmakla birlikte daha buruk biralardır. ale ise mayanın karakteristik özelliği olarak meyvemsi karakterler barındırır... işte pale ale de bildiğimiz pilsen türü gibi acımtrak, ancak çiçeksi ve meyvemsi notalarıyla çok daha karakterli ve kompleks biralardır..
 • danimarkada içtiğim ve tadına doyamadığım bira. evet sanki zencefil ya da karabiber olmalı bunun içinde diyorsunuz ama içtikçe güzelleşiyor bira, denk gelirseniz mutlaka deneyin.
 • pale ale, karbondioksit olarak sertelestirildikten sonra, aromasini kirmak amacli bekletilmesi, bu esnada "gazinin bir bolumunun" kacmasi ile uretilen bira cesididir. ancak amac asiditeyi artirarak aromayi kirmaktir.

  yemekten once ya da yemek plani olmadigi zamanlarda icilir. boylece bir date de pale ale iciyorsaniz, yemek yiyesim yok da demis oluyorsunuz, bayan ya da erkek arkadasa.
 • karbondioksit olarak sertleştirmek
  aromasını kırmak
  gazını kaçırarak üretmek
  asidite artırmak
  allahım sana geliyorum. bunca yıllık biracıyım böyle terimler görmedim.

  biralar mayasına göre kabaca ikiye ayrılır. ale ve lager. biri alttan biri üstten fermantasyon yapar. lager'lar belli sıcaklık aralığı dışında fermantasyon olmak zorundadır (11-13 c) ale mayası oda sıcaklığında da fermante eder. ale genel olarak lager a göre daha çok alkollüdür (istisnalar kaideyi bozmaz) ama bu mayasından değil kullanılan maltın miktarıyla ilgilidir.

  malt ne kadar çok kavrumuşsa o kadar koyu olur. ale denince akla koyu biralar gelir. nispeten soluk renkli malt kullanarak yapıldığında ale daha açık renkli olur buna da pale (soluk) ale denir. bunun da açığı sarı renkli aledir ki bunlara da blondie denir.

  aroma kırma ne la. ale aroması için içilir. ımperial pale ale (ıpa) mesela basarsın şerbetçiotunu bol aromalı olur. süper olur.
  asiditesi düşük günler dilerim.
 • ale ile pale ale farkini bilmeyen onca yıllık biraciyi gormemizi saglamis icecek.

  ulan, pale ale ile ale farkli seylerdir. ale yi anlatip duruyorsun onun icin ayri bir baslik var, (bkz: ale).

  pale ale, ale nin sondurulmus verisyonudur, bunlari ogrenmek onemlidir.
 • uyma alemin gerzeğine ve meczubuna dedikten sonra içilen içecektir.