şükela:  tümü | bugün
  • bu paragrafta okuyacaklarınız yaşanmış ve tamamen gerçektir! tarih 21 aralık 2002, yer bükreş'te "çin pazarı" olarak anılan, kaçak malların ve ucuz ıvır zıvırın satıldığı pazar yeri. küçük küçük dükkancıklar şeklinde koca bir alana yayılmış bu pazara girebilmek için, kapıda 5.000 lei (yaklaşık 283.300 tl) ödeyip karşılığında bir jeton almanız gerekiyor. paşa paşa sıraya girip jetonunuzu aldığınızda, eğer azıcık dikkat sarf edip jetonun üzerine bakmışsanız, içinizde bir şeyler acıyor, gözleriniz sulanıyor. çünkü, kapıda size verdikleri jeton, madeni bir 250.000 lira! dayanamayıp jeton satıcısına soruyorsunuz tabii ister istemez, nereden aldıklarını "jeton"larını. sizi aynen şöyle yanıtlıyor: "romanya'da bu jetonları yaptırsak iki misli paraya mâl oluyor. ama türkiye'den, üzerinde yazan değerden, çuvalla alıyoruz bunları. çok ucuza geliyor böylece."

    hiç ihtimal vermeyeceğiniz romanya'da durum maalesef böyle. lakin, enteresan bir ülke burası. geçtiğimiz aylarda romen hükümeti şu açıklamayı yaptı mesela: "romanya merkez bankası'ndaki döviz rezervi, romanya'nın dış borcunun 8,5 katına eşit."
  • türkiye'den azebaycan'a gidildiğinde yaşanan durum.
  • cüzdan yerine pul defteri, en olmadı ilk gün zarfı taşımayı gerektirir. özen ister, damgalara dikkat etmek, kurutma kağıdını eksik etmemek gerekir.
  • su sekilde vuku bulur:

    http://monkeyfaq.com/mail/index.html
  • bulgaristan , yunanistan gibi hakir görülen ülkelerden türkiyeye gelindiğinde , yaşanan durum türkiyede para pul insanlar kul ...