kaamos

  • 7064
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

türklerde son güne bırakma ekolü

zaman yönetiminin bilinmeyen bir şekilde mükemmelleştiğini gösteren bir ekoldür aslında. evet şimdi biraz karışık durdu ama anlatabilirim.

örnek deneklerimiz olsun. a deneği, ismi elizabet, b deneği ismi fransuva, c deneği de bildiğin türkcan. efem, şimdi bu denekler için bir problem üretelim.

"elizabet bir işi 5 günde yapıyorsa, fransuva'nın aynı işi yapma süresi 4 gün ise, türkcan'ın performansını ölçünüz?"

şimdi soru bu. hemen bakıyoruz elizabet günde 1/5 iş yapıyor, geri kalan vakitte seriyor da seriyor, fransuva biraz daha ciddi bir arkadaşımız olduğu için işten savsaklamıyor, bir günde 1/4 iş yapıyor. türkcan ise ayrı bir vaka, zaten onu en sona bırakıcaz.

şimdi gelelim zamanlamaya. diyelim ki, ortada bir iş var, şu elizabet'in 5 günde ancak yetiştireceği, fransuva'nın ise 4 gününü vereceği.

eşit iş yükleri olmasına karşın zamanlamalar çeşitli olsun mesela bu deneyde. biri 10 gün, biri 5 gün, biri 4, diğeri de 1 gün.

şimdik, hemencecik bu zamanlamalar için deneklerimizi inceleyelim. elizabet, 5 günde bir işi ancak bitiren denyo kızımız, günde 1/5 iş yapmak suretiyle 10 günde 2 iş bitirebilecek kapasitededir. fransuva ise, 1/4 performansıyla 2,5 işin altından kalkabilecektir 10 günlük zaman içinde. türkcan ise, iş ison güne bırakma ekolünden mezun olduğundan, 10 günde 1 iş bitirebilecektir. zaten performansı da 1/1'dir bu arkadaşımızın.

gelelim diğer zamanlamalara. işin yapılması için 5 günlük bir süre var ise, elizabeth ıkına sıkına işini bu güne yetiştirebilecek, 5 günde 1 iş yapacaktır. fransuva ise 1,25 işin altından kalkacaktır. bizim türkcan ise aynı okuldan hareketle yine 1/1 işi yapmış bulunacaktır. resim az çok belli olmaya başlıyor.

gelelim 4 günlük süreye. elizabet, günde 1/5 çalışmayla, 4 günün sonunda 4/5 iş yapacak; fransuva kıtı kıtına zamanlamayı yakalayacak ve 1 iş yapacaktır. türkcan ise bildiğiniz gibi aynı tempoyla 1/1'i kolaylıkla yakalayacak, ilk üç gün serim serim serecek son gün işini bitirecektir. işte şimdi dananın kuyruğunun kopma vakti geldi. düzen hastası elizabet ile, fransız pastası fransuva'nın boylarının ölçüsü alınacaktır. aaaazzzz sonraaaaa!!!

işte geldik deneyin son etabına. süremiz 1 günle sınırlı. hemen hesaplara bakıyoruz. elizabeth 1/5 iş ancak yapacak, müdüründen azar iişitecek, en yakın zamanda işten postalanacaktır. çünkü kendisi uzun vadelerin insanıdır. 5 günden fazla süre gereken işlerde işini hakkıyla yapıyor olmasına karşın, acil işlerde topu dikecektir. fransuva ise kendisinin en sıkı takipçisi bir fransızevladıdır. o da elizabet'ten hallice olmakla beraber, 1/4'ünü ancak bitirebildiği işin başında ancak ayaklanacaktır. gelelim sahaların yıldızı türkcan'a. diğer rakipleri sapır sapır dökülürken o mezun olduğu ekolün hakkını vererekten teslim süresi ne olursa olsun, işini son güne bırakıp o zaman bitirme sendromundan mustarip olduğundan yine 1/1 işini bitirecektir. şahsen ben işletmeci olsam, global filan dinlemem, paso türk doldurur, teslim sürelerini kısaltırım.

şimdi deneyimiz bize ne dedi? uzun vadede türkleri bir iş için çalıştırmak performansta herhangi bir fark sağlamaz, hatta ecnebiler bu konuda çok daha başarılı olurlar, süre uzadıkça bitirdikleri birim iş artar. fakat yüce türk boyu," yumurta ve kapı denklemi" sebebiyle uzun teslim sürelerinde gemileri batıracak olmasına karşın, kısa sürelerde harikalar yaratacaktır. on gün sürecek işi bir günde bitirecek, şirketinizin kar üstüne kar etmesine sebep olacaktır, ekol üstüne ekol yaratacaktır. bu sebeple hesabınızı kitabınızı iyi yapınız, demedi demeyiniz.

işletmecinin kılavuzu programı iftiharla sundu.

devamını okuyayım »
25.05.2008 19:35