87 entry daha
  • ekşideki ermenileri ortaya çıkarmıştır
  • dizisi bile olmayınca ``vay abdulhamid söyle şu toprak gitti onun zamanında `` nidaları gelmiş hemen. götünüz patlayasıcalar
    evet götünüz
  • hakkında ağır bir spoiler vermek istediğim dizi.

--- spoiler ---

indirdik tahttan. yine indireceğiz .

--- spoiler ---
  • (#66497849)

ağzı olan konuşuyor anasını satayım, zorla şu dizinin savunucusu yaptıracaksınız adamı. ingiliz zırhlısına binip ülkeyi terk eden padişah abdülhamid değil vahdettindir. sultan abdülhamid ülkeyi terk etmek bir yana dursun, 1.dünya savaşında istanbul'un işgali tehlikesi varken, başkenti terk etmeyi reddetmiş ve gerekirse son doğu roma imparatoru konstantin gibi öleceğini söylemiştir.

adamın bilgisi yok ama fikri var, sırf prim kasmak için konuyla ilgili ilk aklına geleni yazıyor. daha da vahimi bu enry'i, hiç sorgulamadan doğru kabul edip favlayan ciddi bir kitle var. işin komik tarafı şu, bu tayfa kendisini aşağıladıkları siyasal islamcı tayfadan üstün görürler. hiç farkınız yok.

siyasal islamcılar ''pkk , fetö , ışid hayır diyor öyleyse biz evet diyoruz'' mantığı üzerinden haklı olarak eleştiriliyor. ama bunu eleştiren muhaliflerin çoğunun eleştirdikleri kişilerden farklarının olmaması tam bir ironi. sözlük muhaliflerinin çoğuda sırf siyasal islamcılar tarafından tutuluyor diye islam , osmanlı , abdülhamid gibi kavramlara fanatikçe nefret kusuyor. sonrada biz şöyle bilinçliyiz, şöyle eğitimliyiz diye caka satıyor.
  • nilhan osmanoğlu ne zaman doğacak acaba
  • yav hee hee payitaht hee. ne payitaht sormayın. 10 senede bir ruslara karşı savaş meydanında bozguna uğrayan, balkanlarda rusların ve sırpların yaptığı türk soykırımına mani olamayan, en fazla toprak kaybeden padişah olan bir beceriksizden kahraman da yarattılar. gerçekten şaşıyor insan.

balkan göçmeni türklerin dedelerine, ninelerine sorun bakalım abdülhamid'i. ne diyecekler size. 93 harbi bu zat-ı muhteremin beceriksizliği yüzünden çıktı. sonra da yaşananlara engel olamadı. la madem korkaksın, madem gücün yok, ne diye aslan ile aynı yatağa girersin ?

bazı şeyleri gerçekten anlayamıyorum. keşke bir zaman makinesi olsa da şu saflar ordusunu o devre göndersek de kaçacak delik arasalar.
  • sözlükte, abdülhamid'le vahdettin'i karıştıran sığırlar var, hatta enty altında 14 favori, düşünün işte neden ve niye düşmanlık ettiğini bile bilmiyorlar, tamam cahilsiniz, bilmiyorsunuz bari çamur atmayın
  • abdülhamid'in erdoğan gibi davrandığı yeni trt dizisi. abdülhamid aynı dedesi ertuğrul, o da erdoğan gibi davranıyor... e malum, referandum için diriliş ertuğrul yetmiyor, haftada 2 saat gerçek dünyadan kopup fantezi alemlerine dalmak yetmez. tez 2 katına çıkarıla! referandumda değiştirilecek maddelerden habersiz, başkanlığın ne olduğunu bilmeyen seçmen için "evet" reçetesi: haftada 2 saat ertuğrul, 2 saat abdülhamit, muhaliflerin yer bulmadığı haberler, her akşam ahaber, beyaz tv... twitter'da her gün "evet" içerikli trend topic...

basit bir örnek, girişteki repliklerden birisi:

-kimsenin padişah olacağını düşünmediği bir şehzadeyken ("muhtar bile olamazsın demişlerdi" diyen erdoğan'a selam) padişah oldu. 20 yılda memleketi nereden nereye getirdi... bir 20 yıl daha kalsa... (referanduma selam)

edit: şu an abdülhamit şöyle cümleye başladı: "düşünün paşam saraybosna'dan trene binen bir müslüman, istanbul'dan geçip..." ... (bkz: evet demek yüksek hızlı tren demektir) bir de adam konuşurken arkadan ney* sesleri falan geliyor. sanki evliya... gerçi diriliş ertuğrul'da da birisi laf sokunca gök gürültüsü sesi veriyorlardı arkadan sdfjsdg

tamam bu kadar yeter. kapatıyorum.
  • müzikler çok kötü yaa! illa döneminin müzikleriyle bezemek zorunda değildiniz, içim bayıldı resmen. ve sırf bu yüzden izlemeyecek çok insan var...

konu osmanlı olunca hele de 2. abdülhamit olunca ortaya ne çıkarsa çıksın beğenmeyecek çok insan var sözlükte. ben de sırf bu yüzden biraz prim vermek istiyorum diyor, ayrıntılı beğeni görüşümü ileriki bölümlere saklıyorum.
  • müfredattaki tarih kitaplarında abdülhamid dönemiyle ilgili genelde 93 harbinden, ruslar'ın yeşilköy'e (o zamanki adıyla aya stefanos) kadar gelmeleri sonucunda ağır şartlar taşıyan antlaşmanın imzalandığından fakat kıbrıs'ın ingilizler'e kiraya verilmesi karşılığında (nasıl bir kiraysa hala çıkamadılar) ingilizlerin daha hafifletilmiş berlin antlaşmasını ortaya attıklarından, düyun-u umumiye'den, kanun-i esasi'den, büyük toprak kayıplarından, eğitim ve ordudaki reform hareketlerinden vs. bahsedilir.
    öyle bir lise kitabı goygoyu var ki sanki bu olayların hiçbiri yaşanmamış, balkan topraklarıyla kuzey afrika hala bizim toprağımız. ayrıca şimdiye kadar "sultan abdülhamid'i tahttan indirdiler hadi göbek atalım" temalı bir kitaba da rastlamadım. eğer bazı malum şahsiyetler politikalarının temeline sidik yarıştırır gibi osmanlıcılık vs. cumhuriyetçilik olgusunu yerleştirmeselerdi siyasi liderleri "haindi, vatanseverdi, dindardı ya da dinsizdi" gibi ölçülemeyen değerler üzerinden saçma şekilde eleştirmek yerine yaptıkları siyasi hamleleri o günün şartlarını da göz önünde bulundurarak efendi gibi değerlendirebilirdik belki de.
    bununla beraber cumhuriyet döneminin "resmî tarih yalancılığı" kavramına saran arkadaşların da ekseriyetle (istisnaları tenzih ederim), batılılaşma düşmanı olmasına rağmen ıı.mahmud dönemi batılılaşmasının sembollerinden olan fesi kafasından çıkarmayan fesli meczubu gerçek tarih makamı olarak görmeleri oldukça komik.
    son olarak, evet sözlükte abdülhamid ile vahdettin'i karıştıran sığırlar olduğu doğrudur da 78 milyonluk ülkenin yüzde doksanından fazlasının önceden caber kalesinde olup sınıra yakın bir yere taşınan, anadolu selçuklu devletinin kurucusu kutalmışoğlu süleymanşah'a ait olan türbenin ertuğrul gazi'nin babasına ait olduğunu sanmasını, ertuğrul gazi'nin babasının adının da süleymanşah olduğunu (tartışmalı bir konu) ve nehirden geçerken atıyla boğulduğuna inanmasını nasıl yapacağız?
    konu nereden nereye geldi; neyse diziye gelecek olursak dirilişin havasını pek yakalar gibi durmuyor ama yine de dış mihrakların saf dışı edilmesine tanıklık etmek isteyenler için ilgi çekici olabilir.
430 entry daha
hesabın var mı? giriş yap