705 entry daha
  • i nearly got fooking everything!!

tommy shelby'e burdan saygılar sevgiler
  • arkadas bu nasil nasil nasillll bir dizi, fan videosu yapıp youtuba koyasim var. uzun zamandır beni uykusuz bıraktıracak bir dizi izlememiştim. eger size bu diziyi önerecek bir arkadaşınız yoksa hayatinizi gözden gecirin. top 3 listeme geldi yerleşti tüm zerafeti ile.
  • gerek atmosferi , gerek müzikleri , gerekse de oyunculukları ile kendisini çok sevdiren ingiliz yapımı mafya dizisi.öncelikle sezonları beğenmeme göre sıralayacak olursam ; 2 > 1 > 4 > 3 şeklinde olur.hatta 3. sezon benim için diğerlerine nazaran o kadar kötü bir sezondu ki sezonları 10 üzerinden puanlasam 3. sezonun puanı diğer sezonlardan 3 puan daha düşük olurdu.

dizinin en sevdiğim yanlarından birisi atmosferi ile uyumlu oyunculuklar ve senaryosunun genellikle tutarlı olması ancak aynı zamanda senaryosundaki açıklıklar bazen öyle göze batıyor ki , bir an önce başka bir duruma geçseler de şu olayı unutsak dedirtiyor.ancak genel anlamda pek fazla gereksiz sahne olmaması -3. sezon hariç.orada gereksiz bir bölüm bile vardı.malum orgy sahneli bölüm- ve bölüm sayısının az olmasını benim açımdan dizinin izlenebilirliğini artıran bir faktör çünkü ben artık bir diziye başlayıp sezonlar boyu izlemek ve takip etmek istemiyorum.bana çok sıkıcı geliyor bu durum.onun yerine 2.5 saatlik bir film izlemek daha güzel geliyor açıp bir diziyi takip etmektense.

--- spoiler ---

dizinin en büyük handikabı ise kolay tahmin edilebilir olması.yani daha en başından anlıyorsunuz bu dizinin her sezon gittikçe daha büyük olaylarla ilgili olacağını.son sezonda bile ters köşe yapalım diye bir kaç şey denediler ancak onlar da ters köşe yapmayı geçtim , dizinin tarzını değiştiriyor.başlarda üçüncü göz olarak karakterlerin arka plandan iş çevirmesini izlerken son sezona doğru artık üçüncü göz olarak biz arka plandan çevrilen işi bilmiyoruz da karakterler biliyora dönüyor iş.tabi bir de olayları fazla komplike hale getirelim derken -üstelik karakter sayısı da fazla olunca ister istemez öyle oluyor- arada kopukluklar ve 'bu nasıl oldu ki şimdi?' dediğiniz olaylar olması can sıkıyor.

karakterlere gelirsek de arthur , john ve polly'nin özellikle karakter gelişimini çok güzel yansıtırken , tommy'nin pek fazla bu yönde değişimini göremiyoruz hatta zamanla daha aptal bir karaktere dönüşüyor.

tom hardy'nin oyunculuğunu da fazla teatral bulduğum için bir türlü oynadığı karakterin ciddiyetine odaklanamadım.ayrıca ilerleyen bölümlerde rolüne çok fazla konsantre olamıyor olsa gerek ki son bölümlerdeki sesi ve tonlamaları ile ilk başlardaki aynı değil.ancak adrien brody'nin oyunculuğunu da bir o kadar başarılı bulduğumu söylemeliyim ki iki oyuncuyu da çok severim ve yaptıkları işleri genelde beğenirim.

ayrıca grace nedir tommy yahu! nasıl yeniden o kadar kolay güvenebildin o kadına? neyse ki ilk sezondan sonra çok sahnede görmüyoruz da dizi nefes alıyor.bir ara korktum valla polly ile aralarındaki çekişmeye yoğunlaşıp dizi iyice aşk-ı memnu'ya bağlayacak diye.

ayrıca neredeyse bütün servetini tommy'ye borçlu olan polly'nin gerizekalılığı yüzünden az kalsın tommy'yi ölüme götürmesine rağmen devamlı tommy'yi suçlaması da artık kabak tadı verdi bir yerde.

--- spoiler ---

cillian murphy'nin etrafında şekillenip yükselen bir dizi olsa da zamanla paul anderson'ın da oyunculuğu ile bir yıldız gibi parladığını da belirtmeden olmaz.sözün özü eğer 2. sezonda final yapsa 9.5 olacak olan dizi şu an için ilk 2 sezonun ve işlediği dönemin atmosferi ve müthiş kıyafetleri hatrına 8 puanlık bir dizidir bana göre.
1424 entry daha
hesabın var mı? giriş yap