• master diplomasi olan iki ispanyol gencin ispanyada istedigi isi bulamamasi sonucu berlin' e goc etmesini anlatan eglenceli film. egitimli gocmen olarak almanyada aranan insan olacaklarini dusunen ama gercekte durumun aslinda oyle olmadigini ve bu insanlarin yasadigi zorluklari iyi aktarabilmis. ulkesini birakip daha iyi bir gelecek umudu ile almanya'ya gelen herkese tavsiye ederim.

(bkz: ab nach deutschland)
  • normalde osmanlı savunucusu biri asla değilim ama bir şekilde biz okullarda bu konunun eğitimini tarihimiz olarak alıyoruz. neyse filmde hakan isminde türk bir karakterimiz var ve bizim oralar diye de istanbul'dan bahsediyor. gel gör ki karısı bir tartışmaları esnasında beni bile rahatsız eden şu ifadeyi kullanıyor s.ktiğimin osmanlı imparatorluğu.

aralarda kebap şakaları da geçiyor, hafif ezikleyen şakalar neyse onlar pek çok millet için yapılıyor ama küfüre gerek var mıydı düşündürüyor.

--- spoiler ---

devamında adam kısır olduğunu öğreniyor ve karısı yanlarında çalışan bir ispanyol öğrenciye, onu hamile bırakması için para veriyor. sonra da beni hamile bıraktın diye sevinç içinde haberi bildiriyor vs. hakan da doğum esnasında karısını affediyor.
    --- spoiler ---

aslında ispanyol filmlerini, özellikle romantik komedilerini beğenerek izlerdim ama bu film o kadar tat vermedi.

edit: beğenenler için devam filmi çin'de. off course to china (bkz: perdiendo el este).
  • hugo ve braulio, üniversiteden iyi derecelerle mezun olan iki arkadaştır. ancak ispanya’daki ekonomik kriz, onların hak ettikleri hayatı yaşamalarına engel olur. başvurdukları işlerden olumsuz yanıt alan gençler, gelecekleri için oldukça endişelidir. bu sırada bir ispanyol vatandaşının almanya’ya yerleşip, orada kendisine nasıl bir hayat kurduğunu anlatan bir televizyon programı izleyen gençler, bunu bir işaret olarak algılayıp berlin’e taşınmaya karar verir. ancak berlin’e gittiklerinde, başlarına gelenler hiç de düşündükleri gibi olmaz.

almanlar'ın ispanyollara fakir muamelesi çekip adam yerine koymadıkları bir film. berlin'e göç eden iki kafadarın istedikleri işleri bulamayınca, hakan isimli türk kebapçısının yanında çalışmaya başlaması matrak bir şekilde anlatılmış. ispanyolları alaya alan filmde türkleri de çok kötü yansıtmışlar, hatta bir sahnede alakasız bir şekilde osmanlı imparatorluğuna çok galiz bir küfür ediliyor. film genel itibariyle de çok argo içeriyor.

--- spoiler ---

ailelerine durumu farklı anlatan ikiliden, hugo'nun ailesinin berlin'e gelmesi ile işler sarpa sarmaya başlıyor. 5 yıllık nişanlısından bu süreçte kopan, ve yeni bir ilişkiden çıkan carla ile yakınlaşan hugo için ise işler çok daha karmaşık hale geliyor.

--- spoiler ---
  • keyifli zaman geçirtirken alttan alta minik mesajlar da veren sıcak bir film.

en matrak karakter de braulio idi kesinlikle. onun yeni macerası üzerine de bir film yapılabilir bence.

edith piaf: şimdi imdb’de gördüm. yapmışlar. puan gittikçe düşmüş ama iyi ki yapmışlar. onu da izlemeli. özellikle farklı ülkelerde yaşamış olan yahut bunu planlayan veya sadece bu hissi bilmek isteyenler için seyirlik bir eğlenceydi birincisi bakalım bu nasıl çıkacak.

(bkz: perdiendo el este)
  • ingilizceye "off course" olarak çevrilmiş isme sahip çok tatlı film.

tam da işten atılmanın arefesinde, almanya'da iş arama izniyle takılsam mı 6 ay derken izledim. yani benzeri şeyleri daha önce ingiltere'de de yaşadım, o yüzden çok abuk gelmedi, ama bazı kısımlar tabi abartı da olabiliyor.

tavsiye edilir. boş zaman filmi.
hesabın var mı? giriş yap