• nargile camiasında en kabul gören ve yurtdışında en çok kullanılan lüle formatıdir. phunnel shisha bowl yazınca tüm şekilleri çıkar. mantığı, tutunun şerbetinin ısıyı yiyince lulenin altından akmak yerine lulede kalması. en randımanlı hali mig razer, kaloud, lotus vb kozlukle kullanılması.

gelelim mutabık kalamadigimiz noktaya:

şimdi bu nargile işi yüksek ısıda havanın kömürden suya geçene kadar luledeki tütünün içinden geçip ondaki aroma ve dumanı ortaya çıkarması. yani düzgün bir performans icin airflow önemli. kömürden çıkan sıcak hava lulenin deliklerine çekilirken tütünün arasindan geçiyor ve klasik lulelerde (egyptian) tütün üstten alta yanıyor.

peki bu hava akışı phunnel da nasıl oluyor. kömürden, yani lulenin üstünden gelen sıcak hava, direk lulenin ortasından geçerek tütünün sadece ustuyle yüzeysel temas edip gidiyor. benim anlamadığım bu şekilde akıp giden hava nasıl egyptian luleden (bildiğin toprak beş delikli kahveci lulesi) daha iyi performans sağlıyor. teknik olarak anlam veremedim gitti. bu arada phunnel ile her türlü denedim küp köz, folyo sistem. her seferinde toprak luleden daha güzel performans alıyorum.

madem öyle, dedim ki ben de toprak beş delikli luleyle ilgili ufak bir tüyo vereyim:

paslanmaz çelik çay süzgeci (https://m.evmanya.com/…elik-3-boy-cay-suzgeci-26872)

bunun delikli kısmını alıp lulenin tabanına koyuyorsunuz. hepsi bu. delikli süzgeç zaten çukur yapı sebebiyle lüle tabanıyla 1 2 mm boşluk sağlıyor. hem phunnel dan bile iyi hava akışı elde ediyorsunuz, hem de çok daha eşit ısı geçişi oluyor ve session bitene kadar sadece usttekiler kömür alttakiler ıslak olmak yerine, daha homojen bir seans elde ediyorsunuz. bunu cidden hiç yapan görmedim, kesinlikle deneyin derim.
hesabın var mı? giriş yap