şükela:  tümü | bugün
 • bir şahsın başka bir şahsın üzerine tükrük(pislik) atarak bu pisliği silerken cebinden parasını alması şeklinde cereyan eden hırsızlık türü
 • (bkz: muslukçuluk)
 • bir felsefi akım olmalı böyle. belki de ben yaratmalıyım. en pislik düşünceler savunulmalı ve en korkunç duygulara itaat etmeli.

  kötülük yüceltilmeli. şeytan'a tapılmalı. ya da şeytan'ın bize tapacağı bir şeyler var etmeliyiz. satanizm bunu tam karşılamıyor. hatta satanizm bunu hiç karşılamıyor. satanizm fazlasıyla karikatürize kalıyor.

  bir şeytan yok. bir allah'ın olmaması gibi bir şey bu. sadece biz varız ve biz her şeyiz. zeus da biziz, deccal da biziz, isa da biziz, eflatun da biziz! eflatun ne alaka deme hiç. nesi eksik diğer saydıklarımdan? yahut nesi fazla? hiçbirisini asla tanımadık. hiçbirisinin asla elini sıkmadık. hiçbirisinin gözlerinin içine bakmadık hiç ve hiçbirisi konuşurken tükürükleri yüzümüze sıçramadı.

  kaybedecek, bütün iyi kalpliler. kendilerine kaybedecekler hem de. hem iyi, hem kötü olan her şey kötüdür özünde çünkü. iyiliği var eden de, beklenen karşılıktır. çıkardır aslolan. bir dilenciye kimsenin görmediği bir zamanda verilen 10 liranın bile yarattığı bir beklenti vardır itiraf edilemeyen.

  adaletin tecelli etmesini beklersiniz. muhtaç olana edilen yardımın, muhtaç olduğunuzda katlanarak dönmesidir arzu ettiğiniz fakat bilin bakalım ne olacak? karşıdan karşıya geçerken arabanın altında kalıp ezileceksiniz ve o 10 liranızın 1/10'i kadar bir fayda dahi sağlayamayacaksınız o dilenciye verdiğiniz 10 liradan.

  belki de gerçek adalet budur. gerçekte adaletin imkansız olduğunu bilenlere sesleniyorum: en huzurlu sizsiniz! bilmenizin karşılığında edindiniz bu faydayı ama ne fayda? siz de o adaletsizlikten yani zaten olmaması gereken adaletten, yani tam olarak olması gerekenden nasibinizi alacaksınız veya çoktan aldınız.

  henüz boğazına ipi geçirme cesaretini bulamamış korkak kardeşlerim, korkmak ayıp bir şey değil. hiçbir şey ayıp değil ki, korkmak olsun. dindar olmak bile, tayyip olmak bile, apo olmak bile, alparslan olmak bile, mustafa olmak bile, mesut özil olmak bile, yılmaz özdil olmak bile, kemalettin tuğcu olmak bile, mehmet akif ersoy olmak bile, christina aguilera olmak bile, marilyn monroe olmak bile, marilyn manson olmak bile, charles manson olmak bile, ışılak olmak bile, davutoğlu olmak bile ayıp değil ki miswi olmak ayıp olsun, kirpi olmak ayıp olsun, pislik olmak ayıp olsun, zürafa olmak ayıp olsun, kanzuk olmak ayıp olsun, kaplan olmak ayıp olsun, hamamböceği olmak ayıp olsun.

  utanmadan devam edin. veya utanarak... veya devam etmeyin. hiçbir şeyin, hiçbir şeyden hiçbir farkı olamayacak hiçbir zaman.

  dinlere galip gelip, onları devirsek bile bilim ve felsefe canımıza okumaya devam edecek. kurtuluş yok. kurtuluş apaçık bir şekilde boşvermişlik bile değil. bir öfkeye sahip olmak gerek ki vurdukça kahkaha atabilelim. bir ülkü şart. tecavüzlerin ve cinayetlerin kökünü kurutmak namümkün. tecavüzleri ve cinayetleri kanalize edebiliriz sadece. düşmanlarımıza yönelik. bize karşı çıkmasalar dahi bizden olmadıkları için gözlerinin yaşlarına bakmayarak. ışid'in de yaptığı bu, islamın da, abd'nin de, komünizmin de, milliyetçiliğin de...

  iyi insanlar yok mu? iyilik nedir, var mıdır bilinmez ama pasifistler var. savaşa karşı olanlar, silaha karşı olanlar var. onlardan olmak istemez misin? buyur. yolun açık olsun.

  sizler bedenlerinizi siper etmiş, çıplak elleriniz yanlarınızda sadece vicdanlarımızın varlığına dair umutla yaşam mücadelesi vermek zorunda kalacaksınız maalesef ve biz, haklılığımızı ıspat etmek için birkaç dakika bile sürmeyecek zaman zarfında tarayacağız hepinizi tüfeklerimizle.

  barış, kaybetmeye mahkum! masum, kaybetmeye mahkum! fakir, kaybetmeye mahkum! iyilik, kaybetmeye mahkum!

  öyle ise çözüm basit: ya kaybetmeyi seçeceksiniz, ya da pislikler yapmayı. başka alternatif yok. buyurun, seçiminizi yapın. ve henüz kaybetmemişseniz, henüz delik deşik olmamışsanız, hala daha nefes alıyorsanız henüz kaybetmeyi seçmemişsiniz demek ki. birer pisliksiniz demek ki. yahut şanslısınız henüz size musallat olmadık diye. lakin kurtuluş yok. bunun bilinciyle yaşayın hala daha yaşayabiliyor iseniz. bir gün gelip canınızı alacağız. sebepsiz. ve yüzümüze aptal aptal bakıp, kanlar içinde yere yığılmaktan başka hiçbir şey yapamayacaksınız.

  pislikçilik yaşamaktır. hala daha yaşıyor olabilmektir. ve yeryüzünde nefes almaya devam edebilen herkes, her şey, her canlı birer pisliktir.