• "nul n'entre ici s'il n'est géomètre" diye buyurmuş amcamız... gerçi fransızca buyurmamış, ben niye fransizca yazdim o ayri, ama bildiğimin en orijinali olsun... yani diyo ki, "şerefsiz evladiyim, geometrik olmayan, alemin krali olsa adim atamaz şu kapidan içeri, anam avradim olsun"
  • iyiliğin ve sevginin sebebini araştırmıştır. bu araştırmalarından etik üzerine bir tapınma güdüsü geliştirmiş, yüzyıllar sonra iris murdoch'a bu konularda hocalık etmiştir. dili muazzamdır, hele de azra erhat ve sabahattin eyüboğlu çevirilerinden okunuyorsa, yemezsiniz de yanında yatarsınız.
  • devlet adli eserinde belirttigi üzere ; evren eger bir yerden sonra tersine aki$ & gidish gösterip küçülecekse eger,zaman da tersine dönecektir ve terse akan evren içinde ölüler mezarlarindan çikip gençle$ecek ve bebege dönü$tüklerinde rahime gömüleceklerdir..

lakin $u anki varolu$un ters olmadigi veya ileriyse neye göre ileri oldugu da tarti$ilir veya tarti$ilmasin,ne lüzumu var..tamamen insan algisiyla sinirli bir durumdur.

ayrica herzaman merak ederim,zombilerin yürüyü$ tarzi neye göre taklit edilmi$tir diye ?
  • mükemmel fiziği yüzünden filozoftan çok olimpiyat sporcusu gibi görünen, sokrates'in öğrencisi olan ve ünlü filozofun ölüm cezasına çarptırılması üzerine onu cezalandıran sisteme tepki olarak atina'yı terkedip dünyayı dolaşmaya çıkan, ancak çok sonra kırklı yaşlarında geri dönen ve sokrates'in eserlerini ve fikirlerini yazıya geçiren yunan filozof.
  • magara analojisi ile matrix'te gecen konuyu milattan once kitabina aktarmis kisi...aslinda sokrates'in ogrencisidir ve onun ogretilerini kitapta toplamistir fakat aynen mi gecirmis yoksa eklemis mi bundan kimse emin olamami$tir bugune kadar..
  • batinin felsefe ve fikir dunyasinin kaynaklarindan birisi.antik yunanda, gunumuzun cagdas felsefe anlayısını kuranlarin basinda yer alir.idealist bir goruse sahip olmasiyla islami fikir cevrelerini de etkilemistir.obur yandan devlet ve toplum yapisi hakkindaki dusunceleri sosyalist idealoglara yol gostermis, boylece dunyanin gecirdigi politik-kuramsal ve toplumsal evrimlerde buyuk rol oynayagelmistir.batili aydinlarin yanlarindan eksik etmedikleri sokratesin savunmasi, devlet ve sofist adli diyaloglari baseserlerindendir ve bilincli turk gencliginin bunlari yalayip yutmasi sarttir.
  • "iktidar, iktidara duskun olmayan ve iktidardan gelecek yararlara ihtiyaci bulunmayanlara verilmelidir." sozunu soylemis filozof.

bu ogudu uygulamak icin bayagi gec kaldik.
  • book of geniusun 11 kıstasına göre gelmiş geçmiş en büyük 13. deha...toplam puanı 797dir.
  • kendini yönetirsen dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin. - platon
  • bütün felsefe tarihinin kendisine dipnot düşmekten öteye geçemedikleri filozof.
hesabın var mı? giriş yap