• geçen nesilde oyun geliştiricileri xbox one' a oyun yapmanın daha kolay olduğunu söylüyorlardı. şimdi ise oyun geliştiricilerine göre durum tam tersi.

ps5'in ssd si cidden makineyi başka bir seviyeye getiriyor. emin olun ilerleyen zamanlarda iki konsolda da performanslar kafa kafaya oynayacaktır.

yine de sony bu nesil exclusive bombardımanı yaparsa kazanan yine onlar olur. kimse kimseyi kandırmasın gow, last of us, bloodborne gibi tek başına konsol sattıracak oyunlar olduğu sürece sony her türlü gamepass sistemine karşı galip gelir.
  • konsolla beraber gelen astro’s playroom adlı dualsense’i tanıtan platform oyunu, bu cihazın next-gen kapsamında oyuncuya neler hissettirebileceğinin en güzel kanıtı.

dualsense kontrol cihazının gerçekten farklı bir deneyim yaşattığını göz önünde bulundurursak, last of us ve uncharted gibi gelecek ps exclusive’lerin oyun oynamayı başka bir seviyeye çıkarabileceğini söyleyebilirim.
    umarım bağımsız stüdyolar da bu faktörü göz önünde bulundurur.
  • digital foundry analizine göre resident evil village oyununda xbox series x'e kıyasla yüklenme süreleri çok daha iyiyken frame rate performansı açısından geride kalan konsol.

ve bu arada 2022 yılında yeni ps5 modeli çıkacakmış. kantan games analisti dr. serkan toto, yeniden tasarlanan ps5'in şu anda kullanılan 5nm'den daha ucuz olan amd'nin "yeni yarı özelleştirilmiş" 6nm cpu ile geleceğini söylüyor.
  • ingilterede uygun fiyatlısını nereden alabileceğimi merak ettiğim oyun konsolu. bilenlerin bir yeşil kadar uzağındayım.
  • dualsense icin yeni iki renk tanitilan konsol. sunu konsolun cikisinda yapmak cok mu zordu?

https://twitter.com/…tatus/1392840496788119552?s=21
  • en cok indirilen oyunlarin hemen hepsini game pass ile ucretsiz indirebilecek iken, ps5e cikacak yeni 25 oyunun hic birini game pass ile satin dahi alamayacaksiniz. ustelik habere gore bunlarin yarisi devam oyunlari dahi degil.

kaynak

hala donanimin, gelecek 7 yila yatirim oldugunu anlayamayanlar tarafindan basliginda game pass guzellemesi yapilan konsol.

edit:duzeltme
  • çıkış tarihi üzerinden koskoca yarım yıldan biraz daha fazlası geçtikten sonra bile bulunamayan konsol. bu gidişle prosu ya da daha üst modelleri ne olacaksa onlar bile tanıtılacak o derece. ayrıca bizim ülkemizde ateş pahası olan, alınmama suretiyle protesto edilmiş olması gereken konsol. ama tüketicimizde bu bilinç yok. burda kimseye laf atmak gibi bir amacım yok ama "gel bana yasla nasıl olsa param var" anlayışıyla bir sonraki nesli bize 15 milyara da kitlerler, 30'a da.

edit: alttaki zırbo gelip gelip yazının neresine takılmış valla ne desem bilemedim.
  • sen 16 yilda milyar yerine bin demeyi ogrenemedin adamlar pandemi surecinde 6 ayda yeterince uretime gecememis cok mu?

tanim: stoklara girmesini bekledigimiz konsoldur.
  • 09 şubat'tan beri sahip olduğum alet-i harika.

6 senelik ps4 pro kullanıcısı olarak bir daha ssd olmayan bir alet kullanmak istemiyorum. çok hızlı.

vatan'dan aldım. 2 yıl garanti önemli. başına kronik bir şey gelirse amazon falan uğraşmak istemedim.

coil whine evet var. yalnız duymak için tv'nin sesini kısman lazım. benim gibi kıl bir elektronik kullanıcısı için bile sorun teşkil etmiyor.

telaşa gerek yok yani.

eskiden pc kasasından da böyle bir ses gelirdi. benim için aşırı normal ve makul bir ses. dediğim gibi oyun oynarken duymuyorsun bile.

dual sense astro gibi oyunların artmasıyla tadından yenmez. şu an dualshock 4 olarak takılıyor.

demon's souls remake almayı bekliyorum. henüz yeni nesil bir oyun oynamadım.

kütüphanemde 170+ oyun var şimdilik onlarla devam.
  • pandemi'den dolayı komponent tedariğinde yaşanan problemden ötürü üretim hacminin düşük olduğunu bilmeyen yazarlar burada gelmiş ahkam kesiyor. üretim dinamiklerini bilmiyorsanız bik bik konuşmayın.

üretilen az adette cihazların çoğu zaten diğer avrupa ülkelerine gönderiliyor. sony'nin pazarlama stratejisinden dolayı piyasaya az cihaz sürdüğünüde düşünmüyorum.

uzun süre yurtdışı online kovaladım hatta stok botlarının olduğu discord gruplarına bile girdim, coolblue çekilişlere katıldım hatta yurtdışında oturan ve türkiye'ye sık gelen arkadaşlarımdan bile istedim ama stok yok işte yok.

eve kapandığımız bu lanet pandemi günlerinde az da olsa kaliteli vakit geçirelim diye pahalı olmasına rağmen aldığımız cihazdır. kimseye pahalıya aldığımız için artislik yaptığımız cihaz değildir.

edit: bazı arkadaşlar yurtdışından getirebileceklerini belirtiyorlar sağ olsunlar ama ben zaten teknosadan cihazı aldım önceki entryimde de belirmiştim.
hesabın var mı? giriş yap