cuban pete

  • 401
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

84. oscar ödül töreni

bu sene aday olan filmlerin çoğunu izleyemediğim için adaylar hakkında yorum yapamayacağım törende neler olup biteceğini az çok kestirebiliyorum. şöyle ki;
akademi sanatsal filmleri, dramaları tutar.
ingiltere veya amerikanın şanlı geçmişine bir gönderi varsa es geçilmez.
sanat sanat içindir mottosu güdülür.
filmin gidişatı açısından yardımcı oyuncu başrol oyuncusundan daha kilit bir mevkide ise ve oyuncu iyi iş çıkarmışsa eli boş gönderilmez.
aday kişisi çok popüler/yakışıklı/seksi ise oyunculuğunun önüne geçeceğinden şüphelenildiği için ödül verilmez.
başrol oyuncusu idealist birisi ve politik yönünü de ön plana çıkartabiliyorsa favoriler arasındadır.

bunlar geçmişten alınan sonuçların ufak bir derlemesi. adayları doğru dürüst hatırlamıyorum o yüzden hemen onlara bakıp geleceğim. müsaadenizle bir dakika rica ediyorum sizden...
evet yazıyorum şahsi düşünceme göre kazanabilecekleri:
en iyi film ödülünü muhtemelen the artist alır. fragmanı çok hoşuma gitmişti, sinemada izlemeyi çok istemiştim ama nasip olmadı. tam akademiye göre bir film.
en iyi yönetmen: ağır toplar var burada ama onlardan terence mallick'in daha önce ödül almamış olması sebeiyle şanslı olduğunu düşünüyorum. ha bir de the artist'in yönetmeni var.
en iyi erkek oyuncu: moneyball ile tinker tailor soldier spy'ı izledim, bayıldım şahane vs diye bir başrol oyunculuğu olduğunu düşünmüyorum. özellikle tinker tailor soldier spy için gary oldman ödül alırsa yan rollerde ki isimlere de ödül vermeleri gerekir diye düşünüyorum çünkü oyunculuklar eş düzeyde idi. ödülü de yorumlara ve filme bakaraktan jean dujardin'e verdim gitti.
en iyi kadın oyuncu: meryl streep'e vermesinler bokunu çıkarttı. kendisini çok severim ama kadın oyuncular arasında haksız rekabete yol açtığını düşünüyorum fc barcelona gibi. buradaki hiç bir filmi izlemedim. durum vahim, no comment.
en iyi yardımcı erkek oyuncu: duyduğum kadarıyla nick nolte yukarıda yazdığım yardımcı oyuncu kıstaslarına uyuyor.
en iyi yardımcı kadın oyuncu: kim bunlar? yorum yok, çünkü filmleri izlemedim ama the artist'te oynayan bir aday var orada.

gördüğünüz gibi film izlemeden de yorum yapılabiliyormuş. tıpkı bloglarında veya ekşisözlükte bu filmlerin hepsini izlemiş havası verip yorum yapan kişiler gibi, ya da okuduğu yorumları aktaranlar gibi. ben açık davrandım ve akademinin tavırlarından hareketle bir yorumda bulundum. karar ne de olsa onların.

devamını okuyayım »
27.02.2012 00:26