• hayret yazılmamış. dsm-5'e göre artık bir tanı sınıflandırması içindedir: premenstrual dysphoric disorder. hadi yaşadınız kızlar. artık tripler tescillendi.
  • yıllarca mağduru olmuş, pms yüzünden nice kalpler kırmış, nice fırsatlar kaçırmış ama şu an kendisiyle tamamen barışık biri olarak tek bir şey söyleyip gideceğim.

(bkz: evening primrose oil)
  • tüm yaşama sevincinin çekildiği, ota boka kızılıp ağlanan dönem. normalde mutlu uyanılması gereken güne "allah kahretsin kendimi 17. kattan aşağı atmak istiyorum" psikolojisiyle uyanmaktır belki de.

o değil de nutella nerdeydi?
  • portfolio management system ın kısaltması.
  • ınsaat sektorunde is ilerleyisini takip etmek icin kullanilan "progress measurement sheet" in kisaltmasi.

tanim: excel ortaminda hazirlanan, projeyi olusturan aktivite sayisi yada is plani kirilimina gore bir cok sayfadan olusabilen ve ana amaci projenin guncel asamadaki ilerleyis miktarini gostermek olan bir platform.

hazirlanis: oncelikle primavera da hazirlanmis tercihen minimum l3 is plani, gerek duyulan kaynak bilgileriyle excel ortamina aktarilir. sonra proje ve sirket gereksinimlerine uygun olarak aktiviteler filtrelenir, gruplandirilir, baglantilandirilir. son olarak l1 yada l2 seviyesinde bir ozet sayfasi olusturularak renkli renkli grafikler diyagramlar eklenerek sonlandirilir. musterinin yada yonetimin istegine gore alt sayfada bulunan ve detaylandirilmis is kalemlerine gunluk, haftalik, aylik vs. guncellemeler girilir (metraj bazli yada adamsaat bazli olabilir) ve boylece guncellemenin yapildigi kesim tarihi itibariyle, temel is programina kiyas yaparak, projenin nerede oldugu, nasil bi trend izledigi gelecekte nasil bi trend izlemesinin beklendigi gibi datalar gorulebilir.

hazirlamasi zevklidir fakat gecikme yaşanan projelerde, eger bide 15-20 bin aktivitelik bi detayla hazirlanmissa, sabun yapmak adamin iflahini keser, meslegi biraktirir.

edit: imla
  • bunun bile standardı yok, hep bi' alengirli olma hali mevcut. her ay farklı etkilerle hem psikolojinin, hem de vücudunun dengesini bozar. bu da kadınların laneti sanırım.
  • bünyeme istemsiz atar, gider katan hormonal bi duygu durum karmaşasıdır.

yaşadığım yer izmit sözlük, konuşmam kaydı geldiğimden beri, baya izmitçe falan öğrendim, meğer pmste benim içimde bir izmit çocuu yatıyormuşta haberim yokmuş.
    bi atarlar bi giderler, manitaya abisi, hayırdır demeler falan ben ben olamıyorum o dönemde.
    işin garibi adam bu halimi seviyor, tanıdığında ponçik, tatlı bir insan olan ben pmste hulk oluyorum, adamda bunu seviyor. şaşkınım.

kadınlar dengeli kalmaya çalışan varlıklardır sözlük ama valla iç etmenler çok zorluyor bizi..
  • pamukkale makina sanayi üretimi ürünler üzerinde bulunan kısaltma. kuruyemiş makinelerine biraz daha dikkatli bakınız.

(bkz: talihsiz firma isimleri)
  • acilimi : pre- menstral syndrome. yani regl oncesi sendromu. bu durum genellikle regl doneminden 1 hafta oncesine tekabul eder ve kadinlarin vucutlarinda bazi degisiklikler olur. kan sekerleri duser bu yuzden daha cok tatli ve cikolata yemeye yonelirler. tatli krizi diye adlandirilan durumda aslinda tam olarak buradan kaynaklanmaktadir. bazi hormonal degisimlerden dolayi vucutlari su tutar. (kadinlara onerim bu durumdan muzdariplerse odem atmalarina yardimci olan rahatlatici bitki caylarini icmeleri hem agriyi da azaltabiliyor.) ve tabi ki regl doneminden 1-2 once baslayan ve ilk gunku agriya kiyasla daha hafif olan agrilar. bunun icinde en buyuk yardimci tabi ki sicak su torbasi. agri kesici eger agriya dayanilabilecek gibiyse bence cok tercih edilmesin.
hesabın var mı? giriş yap