• ks. pre-menstrual sendrom
    kadinlardaki period denen kanama'nin baslamasi oncesi gecen bir haftalik suredir asagi yukari. bu donemde kadinlar asabi, depresif ve bir hayli ac* olurlar. alinabilinecek onlemler: tatli bir seyler yemek (bkz: cikolata), ilgi ve sevkat paketleri, su icmek ve pek bulasilmamasi...
  • sabahtan beri herkesle dövüştüm, herkesle. yakın bir arkadaşımla, apartmanı temizleyen hanımla, beslediğim kedileri korkutan bunak hacıyla, haberlerde gördüğüm insanlarla. bugün rastlayıp dövüşemediklerimle yapacağım dövüşlerin planlarını kafamda kurdum. biraz talihi olan bugünlerde karşıma çıkmaz. saat 18:15 ve benim hala ertesi sabaha kadar dövüşecek, ağız dalaşına girecek, elime geçeni fırlatacak enerjim ve motivasyonum var.
    dünyanın en naif beylerinden biri de dedi ki "papatya çayı iç iyi gelir".
    35 hektar papatya tarlasını komple yesem faydası yok, dövüş istiyorum.
  • - pms ya$iyorum necati bana anlayi$ goster (elinde doner bicagiyla oyuncak ayiyi de$mektedir)
    - alin goturun bunu geri, bozuldu. (elinde i$in kilici, naturalist)
  • kadınlarda adet öncesi dönemde görülebilen ruhsal hatta fiziksel bozukluklar/rahatsızlıklar, belirtiler... adetin görülmesinden sonra bir kaç gün içinde kaybolan bu rahatsızlıklıkar 30-45 yaş arası kadınlarda daha popülerdir... baş ağrısı, sürekli uyuma, arzuyu abartma, ancua muz kaçırma gibi hadiselerle karşılaşılabilir, hatta depresyon diyelim bunnara...
  • vücudun kadına "gördün mü bak gene ziyan ediyosun yumurtalardan birini,ne beceriksiz kadınmışsın sen,bi beceremedin hamile kalmayı aaa!" şeklindeki isyanları sonucu kadının girdiği depresyonun ardından sağa sola saldırma,saç baş yolma ve en sonunda kendini tuvalete kapatıp zırıldamayla sonuçlanan süreç.
  • amerikada kocasını doğrıyan bi kadının beraat etme gerekcesi olan durum (bkz: adet oncesi tatli krizi)
  • üremediğim her ay için yediğim dayak. gerçi üreyince daha fena yapıyorlar insanı. ne yapsan yaranamıyorsun. sabahtan beri, ölmüş tüm yakınlarımı düşünmemde payı olsa gerek. hayır bu duygulara itirazım yok da, sebebinin hormon olduğunu bilmek çok saçma oluyor. bunalımımız bile yalan ya. kendimden tiksindim artık. hormonlarımı aldıracağım. tertemiz yaşayacağım mis gibi.. ağlayıp durma lan sen de. git çikolata ye.
  • karında şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, dolgunluk,akne, eklem ağrıları, tekrarlayan mantar ya da herpes enfeksiyonları, konstipasyon,anksiyete, depresyon, hızlı mood değişiklikleri ,hostilite,irritabilite,tatlı ve çikolataya karşı iştah artışı, alkole karşı istek artışı veya alkol toleransının azalması, libido artışı ve başkalarına ya da kendine zarar verme, küfür etme gibi bazı belirtileri çok ağır olan , farklı derecelerde rastlanabilen şanssız durum
  • şimdi bilip bilmeden konusan kimi yazarlara * kısa bir dip not olarak açıklamasını yapalım pre-menstrual sendrom denen arızanın..
    "pre" burada "önce" anlamına gelmektedir.. senin anlayacagın güzel kardeşim, regl dönemi değil kastedilen, "regl öncesi" dönem. daha da net olalım, sanıldıgının aksine karın agrıları falan degildir kadını rezil eden bu süreçte. o sonra başlar *. tüm o sinir krizlerinin, asabi, hırcı gürcü, alıngan ve kırıcı tavırların asıl sebebi bu ara çoşan hormonal dengesizliklerdir. pms kurbanı oldugunu bilse de, gececek gececek sakin ol dese de kontrol edemez lanet olası ruhsal dalgalanmalarını zavallı kurbanımız. şiddetine göre ergenlige dönmüşcesine sivilce cıkartır, ağrıyan gögüslerini nasıl koruyacagını şaşırır, kas agrılarına ve uykusuz gecelere merhaba der, kendinden nefret eder, insanoglunun soyunu tüketme ihtiyacı duyabilir. iyi tarafı da vardır tabi **, cinsel dürtüleri de alır başını gider. hatta bazı araştırmalara göre * 1 hafta kala karşı cinsi, son bir kaç gün kala hemcinsini arzuladıgını söyleyen hatun sayısı oldukca fazladır. bu da öyle lüzumsuz bir bilgi olarak dursun köşe de ve konuya dönelim.
    şimdi.... bu tarz bir "önce"den gelince, sanıldıgının aksine regl oldugunda rahatlar kadın kısmısı. ha tabi çok sürmez bu defa da o asabiyetin bedeliymişcesine * sancılar başlar. uterusun yüzeyini temizliycem diye kasan bünye paramparca edercesine zavallının içini, kullanılmamıs yumurtayı dısarı atmaya çabalar. çok mu vahşi oldu. öyle valla hisseden bilir. oturup da oradan "yataga gir agrın gecince cık banane ben anlamam, tek sen misin kanayan * " demek kolay.
    asıl konuya da baglayarak bitirelim bu entryi de:
    kimi ülkelerde, pms döneminde kafayı sıyırıp adam öldürsen mesela, bu durumun hafifletici sebep oldugunu biliyormuydun "güzel" arkadaşım benim! açtırma pmslik ağzımı bana.

edit: bowling
  • kadin - erkek ili$kilerinde ili$kinin gidi$ati ve sifati hakkinda da cok guzel bir gostergedir pms. gayetle mantikli kimyasal nedenlere dayanan moral bozuklugu, alinganlik kar$isinda bireylerin takindiklari tavir aslinda ne bok olduklarini onlar gormek istemese de cumle aleme gostermektedir.

iyi niyetli bir kadin, pms geregi agzina geleni soyledikten, veya onune gelene uzuldukten sonra illa ki ozune donecek, yeri geldiginde erkegini takdir etmeyi, daha da ileri gideyim ondan ozur dilemeyi bilecektir.. hadiseyi bir bahane, veya bir kalkan olarak kullanmaya cali$an di$i bu taraklara hic bez surmeyecek, yigitlige bok surdurmemek icin bir donemi bir davrani$ bicimine cevirerek yakin cevresine hayati zehir edecektir.. zaten ilerde de delirir bunlar..

yine kendi halinde, kafasi az cok cali$an erkek ise bu donemde uzerine du$enlerin farkinda olarak, duyduklarinin sonuna "pms" ekini koyabilecektir.. allahin denyosu ise, denyo kalacak ve kendisinden beklenen $ekilde davranacaktir.

orneklerle inceleyelim:
    1)
    k - senin kadar ilgisiz bir herif gormedim ben! biliyorsun iki gundur uykusuz oldugumu, sinemaya gidelim denir mi ya? goru$emiyoruz da zaten adam gibi, sen hala film izleme derdindesin? eskiden boyle degildin sen biliyorum artik sevmiyorsun beni buhuhuh
    e (icinden) - ha?
    e (di$indan) - sinemaya gidip beraber film izlemeyi sen de istersin diye du$unmu$tum ben canim ozur dilerim, dur bakalim o vakit eskilerden bir $ey yapalim? mesela 62'den tav$an? (tav$an taklidi yapmaya cali$irsaniz daha etkili olur, $ebeklik erkegin cogu zaman hayatini kurtarir, demedi demeyin)

2)
    k - bu spikerin kiyafet seciminden nefret ediyorum! o mu$mula surati daha da ortaya ciksin diye de bilerek mi yapiyorlar o makyaji anlamadim ki! kafami dagitayim, rahatlayayim diye televizyon aciyorum, o da yok. zaten ne istedim de oldu ki?
    e (icinden) - haydaa.. manyak misin sen ya?
    e (di$indan) - canim normal giyinmi$ cikmi$ i$te kadin, zaten o secmiyor ki kiyafetleri ne kiziyorsun kadina durduk yere?
    k - onu begeniyorsun demek? benden daha guzeldir hatta o, ne de olsa televizyona ninem ciksa dibiniz du$er sizin!
    e (icinden) - e mis gibi hatun i$te nesini begenmeyeyim?
    e (di$indan) - canim, ne alakasi var?
    k - ekrana yapi$mak yerine iki dakika beni dinleseydin anlardin!
    e (icinden) - eee, sicarim ama artik ne bu be? siktin attin kafami deminden beri, al i$te sinir kupu olduk burda sayende
    e (di$indan) - canim, bak boyle yaparak hem kendin gerilip uzuluyorsun, hem de ben.. yazik degil mi bize canim? kuki$im? manamana?

demek ki neymi$ arkada$lar? pms ayagina etrafina kok sokturmek kadar, "yok lan pms diye bir $ey, iyicene manyak oldu bu kari" diye okuzluk etmek, hatta arada utanmadan insan maskesi takmak da yanli$miii$..
hesabın var mı? giriş yap