şükela:  tümü | bugün
 • diktatörlerin, diktatörlüklerin, kızıl veyahut siyah hiç bir farka sahip olmadığını kanıtı. tarihten alınması gereken derslerden sadece biri.
 • “bir numaralı kardeş” olarak bilinen tiran. 5.000 kişilik çapulcu güruhundan 100.000 kişilik insan kasabı ordusu oluşturarak kamboçya’yı kana bulamıştır. phonom penh kentini tamamıyla tahliye edip bütün insanları “ölüm tarlaları” adı verilen açık alanlarda ölümüne çalıştırırken şiar edindiği slogan ise; “bizim için canlı kalmanız bir kazanç olmadığı gibi, ölmeniz de bir kayıp değildir” şeklindedir.
 • saati ve gözlüğü olan herkesi okuma yazma bildiği gerekçesiyle katletmiş, aynı zamanda kurşun israfı olmasın diye bu işi kesici aletlerle yaptırmış kamboç diktatör.
  öldürdüğü insanların küçük çocuklarını, bebeklerini de ileride ayaklanma çıkarabilirler düşüncesiyle [kurşun israfı olmasın diye kafalarını ağaçlara vurup parçalatarak] öldürtmüştür.
 • the legacy of pol pot ba$lığı ile miras bıraktıklarına dair albüm için:
  http://www.time.com/time/daily/polpot/1.html
 • planladığı ve işlediği soykırımın ince detayları düşünüldüğünde, günümüz toplumsal belleğinin mutlak öcüsü ünvanını adolf hitler'e kaptırmış olmasını, yalnızca dünyanın merkezinin batıdan (bkz: greenwich) geçmesine bağlayabildiğim khmer kasabı. bugün 15 milyonluk kamboçya'da her 2 kişiden birinin kanına girmiş olan cellat.

  ayrıca canım türkiyem'de milyonlarca kişi arasından sıyrılıp öss denilen sınavı kazanan, üniversite mezunu insanların bazılarının, bu pol pot'u lezzetli bir thai yemeği sandığına tanık olmuşluğum da vardır. (bkz: hitler kaç kişiydi)
 • olacak $ey degil ya, bkz. paul potts
 • ülkesinde yaptığı o kadar katliama rağmen hala sevilebilen bir adamdır.asıl adı saloth sar.polpot ise political potential türevidir.kamboçyanın o dönemde nüfus olarak nerdeyse yarısını katletmiştir.önce gözlüklüşerden başlamıştır bunlar okumuş insanlardır bana karşı çıkarlar diye,sonra hamileleri çocuklarını düşman yetiştirir diye,sonra yaşlıları bunlar devletin sırtına yük diye, diye diye bi de bakılmışki aaa 3.5 milyona yakın insan ölmüş...
 • onun döneminde kamboçya'nın herhangi bir para birimi olmamıştır çünkü kendisi para kullanımını ortadan kaldırmış merkez bankası binasını yıktırmıştır.
 • şehirlerdeki yaşamı reddetmiş, halkının kırsal kesimde yaşayıp tarımla uğraşmasını istemiştir. bu sebeple şehirleri tamamen boşaltıp tüm halkı kırsal kesimlere zorla göndermiştir.çin devriminden esinlendiği ama yetersiz gördüğü de söylenenler arasındadır.ölümüne sebep olduğu insan sayısı milyonlarla ifade edilecek kadar çoktur.
  kısaca ipnenin önden gideni, geride durmayanı, bayrak taşıyanıdır.
 • kanlı iktidarı sırasında, 4 yıl boyunca kamboçya’nın bütün şehirli entelektüelini zorunlu olarak tarlalarda çiftçilik yapmaya zorlamış ve yaptırmıştır. kendine ilham veren salt tarıma dayalı bu maoist sistem, yakın arkadaşı ve suç ortağı khieu samphan tarafından paris’te eğitim gördüğü sırada doktora tezi olarak hazırlanmıştı. iktidarı sırasında, kanlı iktidarının aracı kızıl kmer tarafından yürürlüğe konulan anlayış doğrultusunda kamboçya, ekonomik ve siyasi bağımsızlığı için dış dünyadan izole, kendi kendine yeterli bir tarım ülkesi haline getirilmeye çalışılmıştır.
  ilginçtir, pol pot önderliğindeki kızıl kmerlerin yönetim kadrosu, si ta mok dışında, tamamı yurt dışında (fransa) uzun süren eğitim almışlar, entelektüel faaliyetlerde bulunmuşlardır.

hesabın var mı? giriş yap