sleepy99

  • 13715
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

unutkanlık

genel itibarıyla üç nedenden ötürü ortaya çıkan durum.

1) meşgul müşerref sendromu: kahramanımız o kadar yoğun ve o kadar meşgul bir insandır ki, bir toplantıdan öbürüne, bir iş gezisinden diğerine derken, hatırlaması gereken ayrıntıları unutmakta, bir nevi 256 mb.lık ramle dolaşmaktadır.

2) gamsız gamze sendromu: buradaki kahramanımız o kadar rahat, o kadar gamsızdır ki, elektrik faturasını ödemesi gerektiği, en yakın arkadaşının doğum günü gibi gereksiz (!) ayrıntıları hatırlamak onun için zul olmaktadır.

3) melankolik melahat sendromu: melahat ise hayatın acılarında yoğrulmuştur. yaşamın dikenli telleri böğrünü kanatmıştır. ve her yeni gün onun için yenu mutsuzluklar ve yeni hüzünler demektir. ve melankoli denizinde yüzerken, karşı kıyıdaki detayları görmek pek kolay değildir.

yani
gönül isterdi ki (aman yarabbi o nasıl bir gelişme bağlacı öyle) hiç böyle sorunlarımız olmasın. herkesin verimli çalışan ram ve hard diskleri bulunsun, kimse bir şeyi unutmasın. lakin hypothalamus'un ve duygularımızın katkısı sayesinde bu pek mümkün olmamaktadır.

çözümler
ideal çözüm, detaycı derya olmaktır. her yaptığı/ yapacağı şeyin log'unu tutan derya için hayat bayram gibidir.
meşgul müşerref'in 2 seçeneği var: a) kendine bir yardımcı tutmak b) düzenli ve planlı bir hayat yaşamaya özen göstermek.
gamsız gamze çözümsüzlük abidesi. unutkanlığından dolayı bir pişmanlık belirtisi göstermediği için sonsuza kadar böyle kalacak.
melankolik melahat'ın durumu da biraz çetrefilli. a) hayata pozitif bakmayı öğrenecek/ öğretilecek, ardından düzenli yaşamaya başlayacak. b) durumunun şu andan daha kötü hale gelmemesi için hesaplama'yı öğrenecek/ öğretilecek.
ayrıca, unutkanlığını yenmek için bir çaba sarf etmediği halde bundan yakınanlar, bir temiz dövülecek, yakınmayanlardan da uzak durulacak.

dipnot: "iyi de kardeşim, sen kimsin?" derseniz eğer. ben kağıtlı kadir'im. her ay için bir adet a4 kağıt kullanıyorum. sayfanın ön yüzüne önemli olayları tarih sırasına göre kaydediyorum. a4'ün arkasına da, kısa vadede unutmamam gereken notları alıyorum, alt alta yazıyorum. böyle 61 adet kağıdım var. evet manyağım.

devamını okuyayım »
18.01.2005 01:15