• yaaa no"ooluyo"lan filmi... *

sakının hakkında bişiy okumaktan. savulun seyredin...

*

ayrıca (bkz: kendi yağında kavrulmak)
  • --- spoiler ---

jane'in değişimden sonra aşık olduğu kişi olduğunu anlamaması paradoks'un gereği sanırım, tıpkı yaşlı halinin kaçmaması gerektiği ve genç olanın onu vurması gerektiği gibi. yani söylenmiş olan herşey zaten söylenecekti. son sahnede yaşlı john'un söylediği gibi zincirin bozulması için kendisini vurmaması gerekiyor.
    geçmiş ve gelecek tek bir hikaye üzerinden belli bir sınıra hapsediliyor. bana göre jane farklı bir şey yapmasa dahi o zaman aralığında farklı bir şey yapan herhangi bir insan paradoks'u bozabilir. kaderciliğinde buradan geldiğini düşünüyorum; sadece jane'in hikayesinden ziyade olması gereken ve söylenmesi gereken herşeyin söylenmesinden. sadece jane için geçerli olmaması lazım.

--- spoiler ---
  • film ana fikrini en başta bize söylemişti..alışagelmiş zaman yolculuğundan farklı bir döngüde bana göre sağlam kafayla izlenmeli..çok ilginçti.
    --- spoiler ---

tavuk mu önce yumurta mı ? en başta söylemiş aslında ana fikri
    --- spoiler ---
  • --- feci spoiler ---

* ethan hawke iyi oyuncu
    * filmde arkada kullanılan müzik ve yönetmenin anlatımı güzel
    * gelelim senaryoya. tam bir paradoks.ama gerçekten olayı anladım.(şahsen prestige'in sonu beni yamultmuştu.) hem kızdı hem adamdı hem bebekti hem bombacıydı hem de ajandı.film bittiğinde tamam anladım dedim ama ethan hawke'den şüphe ettim biraz,acaba o aynı kişi değil miydi diye. o da aynı kişi olmalı,biraz düşününce işin içinden çıktım.evet tüm karakterler aynı kişi.sadece bebeğin başta nasıl doğduğu sorunu var? onun da cevabı bir başlangıcın olmaması. bir çember halinde zaman.filmde replikler rastgele koyulmamıştı.kuyruğunu yutan yılan hesabı. tavuk mu yumurtadan,yumurta mı tavuktan,tam olarak filmin senaryosu bu. fakat yine de bu çember olayı bizim yaşadığımız zaman algısından farklı olduğu için bunun gibi paradokslar zaman yolculuğunun mümkün olmadığını gösterir diyebiliriz.
    bir de tüm bunlar paralel evrenle açıklanabilir.
    * film kısa bir hikayeden alıntılanmış.bu hikaye de tıpkı filmde anlatıldığı gibi . 'dede paradoksu'nu da çok yakın zamanda paradoks * kitabında okumam çok iyi çok da güzel denk geldi.
    --- feci spoiler ---
  • --- spoiler ---

bu filmi sevenler bunları da sevdi
    (bkz: dark country)
    (bkz: triangle)

filmleri izlemeden okumayın hikaye icin (bkz: sisyphos)

--- spoiler ---
  • - belki hafif spoiler gibi -

senaryo biraz yavan aslında ve sonunda "aa öyle miymiş oha" tarzında bir etki de bırakmıyor veya ben ters köşelere çok alıştım.
    velhasıl, beyin yakmak isteyenler için biçilmiş kaftan.
  • zaman zaman yaşamın doğum, yaşam, ölüm çizgisini geniş zaman içinde değilse içiçe geçmiş an içinde mi yaşıyoruz diye düşünürdüm.bu filmde öyle acayip bir tarzda kurgulanmış..
  • --- spoiler ---
    dün sabaha karşı kendimle konuştum
    ben hep kendime çıkan bir yokuştum
    yokuşun başında bir düşman vardı
    onu vurmaya gittim kendimle vuruştum

- özdemir asaf
    --- spoiler ---
  • beyin devrelerini yakan film. filmi izleyecek arkadaşlara şu klibi hediye ediyorum.

--- spoiler ---

kendi kendinin soyağacı olan jane ya da john neyse gerçekte var olmayabilir gibi geldi bana. sonuçta zamanın ve döngünün bir başlangıcı olmalı. fizik kanunlarına göre böyle bir şey olabilir mi yahu. anlamadım vallahi. bilen yeşillendirsin. kısır döngü sürekli devam ediyo ok. yalnız bu döngüyü başlatan jane nasıl doğdu. işte ben burada devreleri yaktım. ortada bi çocuk olacak geçmişe müdahale edecek olaylar yaşaanacak sonraki döngülerde aynı olaylar tekrar vuku bulacak aman ya senin neyine böyle filmler izlemek mına kodumun fermuarı oktay usta başlamış biraz onu izleyeyim bari
    --- spoiler ---
  • hiçbir şeyden, ne filmden ne de konusundan, haberim olmaması nedeniyle ilk 40 dakikası hariç bol bol ağzımı ayırdığım film.

--- spoiler jane ---

hiçbir şeyin yabancıya gitmediği film.

evet yüzeyselim.

--- spoiler john ---
hesabın var mı? giriş yap