• uzmanlık alanımı görünce heyecan yaptım ve açıklıyorum:

buzdolabında bulunan yumurtalar için çeşmedeki su en soğuk aktığı seviyeye geldiğinde yumurtaların üzerini kapatacak kadar koyulur. ve ocak açıldığı an(en yüksek ateşte) 11 dakika 30 saniye geri sayım başlar.

edit: soğuk su konulması yumurtaların buzdolabından çıkmasından dolayı kullanılır ki yumurtalar çatlamasın ve kaynama başladığında dolgu köpüğü ile karşılaşılmasın. bir de sebepsiz yere suya bir tutam tuz atarım, yumurtanın kolay soyulmasını sağladığına inanarak, tabii bunun için bir de kaynamış yumurtaya suyu akıttıktan sonra yine aynı o soğuk su ile şok yaşatmak faydalı olabilir.

edit2: bu yöntem bir kere bile yanılmadı ve yıllardır ben tarafından kullanılmakta.

edit3: sarısının tamamen sulu olmasını isterseniz 11 dakika yeterli ama bu sefer beyazın da tam pişmiş olmasını engeller ama beyaza karşı antipatiniz yoksa sıkıntı yok ki zaten beyazı da sulu olmuyor sadece o sert beyaz gibi olmuyor, yumuşaklığını koruyor. ama 11 dakikaya 30 saniyeye yakın ekleme de sarının kayısı kıvamına yaklaşmasını ama sert sarının da oluşmamasını engelleyecek bir süre, tabi beyazın da tam sert beyaz olmasını sağlar.

edit4: boyutlardan hiç bahsetmemişim. büyük çelik cezvede (maksimum 3-4 yumurtanın yan yana durabildiği büyüklük kastettiğim büyüklük) 3 yumurta pişiririm genelde ocak en yüksek ateşte. yumurtaların boyutu ise large diye geçiyor 63-72 gr. arasına large demiş benim yumurtalara firma.
  • değişkenleri sıralıyorum:

a: yumurtanın başlangıç sıcaklığı
    b: yumurtanın kütlesi
    c: yumurtanın cinsi (kabuk kalınlığı, yoğunluk, gözeneklilik vb. buna bağlı)
    d: suyun başlangıç sıcaklığı
    e: suyun kütlesi
    f: suyun kimyasal bileşimi/mineral içeriği
    g: kullanılan gazın alev sıcaklığı
    h: ocağın birim zamanda yaktığı gazın kütlesi
    i: pişirme kabının kütlesi
    j: pişirme kabının malzemesi
    k: pişirme süresi
    l: ocak kapatıldıktan sonra bekleme süresi (varsa)
    m: pişirme sonrasında yumurtayı yıkamak için kullanılan suyun sıcaklığı
    n: pişirme sonrasında yumurtanın yıkama suyuyla temas süresi
    o: kabuk soyma süresi
    p: kabuğu soyan kişinin ellerinin sıcaklığı
    r: kabuğu soyan kişi yumurtanın üzerine nefes veriyorsa nefes sıcaklığı
    s: kabuğu soyan kişi yumurtanın üzerine nefes veriyorsa, kişinin birim zamanda soluduğu gazın kütlesi
    t: yumurtada açılan kapağın genişliği
    u: sofraya getirilme ile yeme arasında geçen süre
    v: yumurtanın alınan parçanın (lokma) ağza ulaşana kadar havada geçirdiği süre
    y: lokmanın yüzey alanı
    z: ortam sıcaklığı
    q: pişirme başladıktan sonra ortam sıcaklığında meydana gelen değişim (ortamdaki kişi sayısına, ocağın ortam sıcaklığı üzerindeki etkisine ve ortamın yalıtım özelliklerine bağlıdır)
    w: ortamda hava akımı varsa debi bilgisi

yumurta yemediğim için deneysel veri ekleyemiyorum. bu değişkenleri etkileyen ve listeye dahil etmediğim farklı değişkenler de var, ısı sığasına falan da girmedim, halkın anlayacağı şekilde anlattım. bu değişkenleri kullanarak formülü tanımlamayı matematikçi ve fizikçi arkadaşlara bırakıyorum. son olarak, rafadan yumurtanın da tanımlanması gerekiyor. onu yumurta sever arkadaşlara bıraktım. yumurta sarısının viskozitesini falan tane tane, kendi cümlelerinizle açıklayın.
  • su fokurdamaya başladıktan sonrası için 3 dakika 45 saniye.
  • su kaynamaya başladığı andan itibaren 100 e kadar sayın.
  • kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika veya 100e kadar say. kaynama anını kaçırmamak gerek, kabarcıklar hafifçe arttığında tamamdır. soğuk sudan hesaplarsan olmaz, çünkü kabın büyüklüğü ve cinsi, ateşin harı, yumurta sayısı etkiler.
    ama en güzeli yumurtayla beraber eggtimer adı verilen mucizeyi kaynatıp olunca almaktır.
    (edit: katılaşmasın diye ateşten alınca hemen soğuk suya tutacaksın)
    (önemli edit: rafadan yumurta haşlanmış yumurta demek değildir, sulusudur. katı haşlanmış yumurtaya lop denir -ortası da kayısı. yani 10 dakika kaynatmayın.)
  • ateşin harına göre değişken süre. yanı olmayan süre...
  • bu konuda size üç önerim olacak.
    -yumurta pişirme makinesi (kesin sonuc)
    - dublor yumurta (kesine yakın sonuç)
    -cep telefonunuza yükleyebileceginiz bir egg timer programı (kesine yakın sonuc)
    bu devirde hala tencere-tava saat falan uğraşmaya gerek yok.
    edit: 1000. entry rafadan yumurtaya kismetmis. *
  • çok basit:bir konserve kutusuna koyulan yumurtayı düzleyecek kadar su ve de kaynayınca almak yeterli.
  • beyazı tam pişsin, sarısı çiğ kalsın istiyorsanız; kaynamaya başladıktan sonra tam 2.5 dakikadır. daha erken kapatırsanız, beyazı da çiğ kalır.

ps: buzdolabından çıkmış yumurta için geçerlidir; oda sıcaklığında uzun süre beklemiş yumurta için bu süre 2 dakikaya inebilir.
  • su kaynamaya başladıktan sonra cezvede tek kişilik türk kahvesi yapana kadar geçen süre ideal pişirme süresidir.
hesabın var mı? giriş yap