haciz mahallinde tango

  • 4241
  • 211
  • 44
  • 7
  • bugün

cenaze sahibinin taziyede yemek verme saçmalığı

cenaze evi yemek vermez diyen arkadaşlar sanırım son zamanlarda hiç cenazeye gitmediler; dilerim uzun süre daha gitmezler; ama maalesef artık o adet değişti. cenaze evi baya bildiğiniz yemek veriyor; genellikle pide vesaire oluyor bu ama veriyorlar yani. komşuların getirdiği yemekler de servis ediliyor tabi.

bunun yanında şöyle bir gelenek daha türedi ki o daha da fena: cenazenin kaldırılmasından üç gün sonrasından itibaren, taziyeye gelen herkese çay-pasta ikramı...

ilk gördüğümde sinir basmıştı. düşünsenize, başsağlığı vermeye insanlar geliyor; aile acılı ve henüz kendine gelememiş, ama ortada dolaşan bir çay tepsisi ve tatlı-pasta tabakları... ikiyüzlülük değil midir bu şimdi? ölen adamın ablası sabahtan akşama kadar börek, sarma, kurabiye yapmış gelenlere ikram etmek için. "yapmasaydın" diyorum; "şimdi herkes arıyor bunları; ayıp olur" diyor. "herkes" diye diye kendiniz icat etmediniz mi bu saçmalıkları allasen? kim o herkes? nerede yaşar?

yapmayın güzel kardeşim. cenaze sahipleri oturup acılarını yaşasınlar; taziyeye gelenler de iki dakika aç otursunlar, çay içmeyiversinler; bir şeycik olmaz. hem ölene, hem kalana saygı duyun biraz ya! çay gelince muhabbet başlıyor, muhabbet başlayınca millet cenazeyi de unutuyor; oh maşallah, kadınlar günü mübarek... ayıptır abi, azıcık utanın ya.

devamını okuyayım »
23.11.2017 16:09