• bizim mutlu değirmenimiz. hem dönüyor hem döndürüyor.
  • eserleri ile bize yasattigi mutlulugu, insallah öbür dünyada kendisi de görür. isiklar icinde olsun.
  • ocean of remembrance

''beni ben'den sorma bende degilim
    bir ben vardir bende benden içeru''
  • "baksı uçacak, dallara konacak,
    yuvasını bulacak, inşallah...
    sevgiyle uçalım, dallara konalım,
    yuvamızı bulalım, inşallah!"
  • birazdan dünyanın her yerinden aynı anda semayla, zikirle anılacak kıymetli hocamız.

"ölüm günümde tabutum götürülürken bende bu dünyanın derdi, gamı var,dünyadan ayrıldığıma üzülüyorum sanma, bu çeşit şüpheye düşme. sakın öldüğüm için bana ağlama, yazık oldu, yazık oldu deme, eğer nefse uyup şeytanın tuzağına düşersem, işte hayıflanmanın sırası o zamandır. cenazemi görünce ayrılık, ayrılık
    deme, o vakit benim ayrılık vaktim değil, buluşma, kavuşma vaktimdir. beni toprağın kucağına verdikleri zaman sakın veda, veda deme, çünkü mezar, ötekialemin, cennetler mekanının perdesidir. batmayı, gözden kaybolmayı gördün ya. birde, doğmayı gör. düşün, güneşle, aya, gözden kayboldukları zaman bir ziyan geldi mi?
    bu hal sana, batmak, kaybolmak gibi görünmese de, aslında bu hal, doğmaktır,yeniden hayata kavuşmaktır. mezar, insana hapishane gibi, zindan gibi görünürse de,orası, ruhun kurtulduğu yerdir. hangi tohum yere atıldı, ekildi de tekrar bitmedi,topraktan baş kaldırma dı? niçin insan tohumu hakkında yanlış bir zanna düşersin?
    hangi kova kuyuya sarkıtıldı da, dolu çıkmadı? can yusufu neden kuyudan ziyan görsün, niçin feryad etsin? bu dünyaya ağzını yumunca, öte tarat'a aç! artık senin hay huyun, uğraşmaların mekansızlık alemindedir."
  • "hz. mevlana’nın öğretisi evren-şümuldur ve bu evren-şümul olan öğreti pek çok insanın gönlünde kabul bulmuştur. birçok gayrimüslim, yani yahudi ve hristiyan dinine mensup kişiler demişlerdir ki: “biz hz. musa’yı hz. mevlana’da gördük, hz. isa’yı hz. mevlana’da gördük.”

bütün insan vicdanlarına hitap eden nasıl bir öğretidir bu?

işte şöyle diyor:

“sevgi doğru bilgiden gelir. aşk sayıya gelmez, hesaba sığmaz sevgidir. sevgiden bakırlar altın kesilir. sevgiden acılar tatlılaşır. sevgiden bulanık sular arı duru hale gelir. sevgiden ölüler dirilir.”

hz. mevlana

sevgiye giden yol doğru bilgiden geçtiğine göre, doğru bilgi nasıl bulunur?

yanlış aklı doğru akla çevirmekle bulunur. yanlış akla tasavvufta ‘vehim’ denir. nefsimizin olumsuz halleri burada yoğunlaşmıştır. öfke, kin, kıskançlık, gazap, baskı, yönlendirme, zorla kabul ettirme, zor kullanma, emretme, yönetme. bunların tersine baktığımız zaman ne görürüz? yardımlaşma, paylaşma, merhamet, dostluk, kardeşlik, birlik, bütünlük, merhamet, şefkat, hoşgörü. bütün bunlar insanı insan yapan şeyler.

işte hz. mevlana’nın öğretisinde islami prensiplerin tamamen akılcı, doğru akılcı ve hümanistik olduğunu görürüz ve bunlar bütün din bilgilerini birleştirici özellikler taşır. kur’an-ı kerim’de cenab-ı allah: “peygamberler arasında farklılık yoktur” der. o halde peygamberleri doğru olarak anlamak, aslında hepsini doğru anlamaktır.

yine hz. mevlana şöyle der: “farklı dil olması önemli değil. gönüldeki anlam önemlidir. çünkü allah bütün dillerin sahibi.”
  • dinlediğim en özel seslerden biri. su gibi akıyor sesi dinlerken.
  • 5 temmuz 2017'de vefat etmiş değerli müzikolog.
  • (bkz: bektaşi)

hakkındaki son sözün yunus emremizce söylediğimiz kıymetli hocamız.

ölürse tenler ölür, canlar ölesi değil.
    her daim yeniden doğarız, bizden kim usanası ?
  • veysel karani yorumu baska bir gezegene yolculuk yaptırır

sakince bir ortama geçin, loş ışık olsa iyi olur ve rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun

güzelce bağdaş kurun, kendinizi rahat ettirin.

müzikle beraber vücudunuz ritim tutmaya başlayacak, engel olmayın.

yavaşça sağ sol veya ileri geri seklinde ritme aktif olarak eşlik edin, yatay 8 çizmek beni en iyi hissettireni.

bundan sonra yalnizca kendinizi bırakın.

huh-hu
    huh-hu
    sağ-sol
    al-lah
    al-lah

kontrolün elinizden kaydığını hissedebilirsiniz veya neden bunu yaptığınızı sorgulamaya başlayabilirsiniz veya sorgulamaya rağmen neden devam ettiğinize şaşabilirsiniz, yılmayın. hissettiğiniz seyler sizi ürkütebilir, normal, herhangi bir şey düşünmeyin, sadece

huh-hu
    huh-hu
    al-lah
    al-lah
    ...
hesabın var mı? giriş yap