• https://www.youtube.com/watch?v=9whjlunfiho

green boys adında inanılmaz bir taraftara sahip olan fas kulübü.

şu tribünde olsam şu beste sırasında göz yaşlarımı tutamam herhalde. olamaz böyle bir şey, bir tezahürat hep bir ağızdan bu kadar içten söylenemez. sözlerini inanılmaz merak ediyorum.

birkaç yıl içinde bir kuzey afrika turu planı var aklımda. umarım bir maçlarına gidip şu şölene eşlik etme fırsatı bulurum.
  • ultras'ın dibini yaşayan tribün denilince aklıma gelen 2-3 klupten birisi. adamlarda ne bir telefon ne bir tablet tam taraftar ruhunu içlerinde yaşayan efsaneler efsanesi takım.

forza casablanca
    forza greenboys :)
  • müthiş bir taraftara sahip fas futbol takımı. hep bir ağızdan söylenen marşlar, tezahüratlar. o müthiş uyum. hepsi kardeş gibi. tribünler tıklım tıklım. kimsenin elinde telefon yok. herkes anı yaşıyor. takım belki iyi oynamıyor ama bir ruh var.

hafta sonu şehrimin takımının maçına gideyim diyorum fakat kırk bin kişilik stadın üçte biri bile dolmayacak, biliyorum. stadın belli yerlerine bölünmüş taraftar grupları sadece kuru gürültü yapacak. zevksiz, tatsız bir doksan dakika olacak.

ah be, şöyle bir atmosfer yaratabilseydik keşke: green boys taraftar grubu - raja casablanca
  • tribün değil orkestra, amigolarda adeta bir orkestra şefi, baget yerine atkı kullanıyorlar. vay mk. ben nasıl yeni keşfettim bunları...

meh: üstelik 3 farklı taraftar grubu olmasına rağmen böyle harika bir iş çıkarıyorlar, sanki hepsi bir bütün. biz de iki taraftar grubu bile birbirini yemek istiyor.*

meeeeh: ne lan bunlar bokum gibi. biz doğuştan wydad casablancalıyız kolumuzu kessen kanımız kırmızı akar. yemyeşil casablanca'nın bembeyaz oğlanları. forza wydad special thanks to @marston and son
  • casablanca şehrinin, (bkz: wydad casablanca) ile birlikte 2 büyük takımından biri.

gerek başarı, gerek taraftar grubu olarak wydad'dan bir tık altta olsalar da, ilgilileri tarafından dünyaca tanınıyorlar.

fakat benim değinmek istediğim konu hükümete karşı yaptıkları bir beste*.

şu linkde: f'bladi delmouni 1.42 itibarı ile ingilizce alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.

gerek senkronizasyon, gerek bestenin müzik kısmı, gerekse sözlerin anlamı muhteşem.

bizimkiler de (küfürlüleri saymıyorum) haklıyız kazanacağız, musalla taşı, nevizade geceleri vb. gibi güzel besteler yapınca, şaheser ortaya koyduklarını sanıyor.

orjinal soundtrack hali de şudur efem: f'bladi delmouni

edit: hükümet ibaresi eklendi.
  • (bkz: marca'nın en güzel kulüp arması oylaması)

burada fenerbahçeliler olarak fluminenselilerle tatlı tatlı birincilik mücadelesi verirken, aniden ortaya çıkıp; bu iki takımın toplamından daha fazla bir oyla liderliğe oturan takım.

bu başlıkta da göreceğiniz üzere manyak bir taraftar grubuna sahipler ve bu anket sayesinde kendilerini tanıtmış oldular. bu fark artık kapanmaz. fenerbahçe'nin 50.000 oyuna karşılık 130.000'in üzerinde oyla liderler.
  • fıfa kulüpler dünya kupası'nda mücadele eden ilk fas ve arap kulübüdür.
    maddi anlamda sıkıntılı işçi sınıfı gençleri ve aşırı milliyetçiler tarafından fransız yönetimine karşı kurulmuş olan raja casablanca fas'ta, hâlâ halkın takımı olarak kabul edilir. en büyük rakibi (bkz: wydad casablanca) ile ülkemizdeki fenerbahçe - galatasaray çekişmesine benzer bir durumun içindeler.
    fransada gözlemlediğim kadarıyla raja taraftarı faslılar diğer kuzey afrikalılara göre avrupaya daha fazla adapte olmuş durumdalar, fransa kimliğini daha fazla benimsiyorlar.
    fransız yönetimine karşı kurulan bir takım olduklarını hatırlayacak olursak bu tutum garip gelmekte.
  • senegal'in teungueth takimina elenerek, caf sampiyonlar liginden elenmistir.
  • ted lasso'nun takımından sam obisinya'yı almak isteyen edwin okofu'nun satın almak istediği takımdır.
  • şu hayatta ağladığım çok ciddi şeyler de oldu çok boş şeyler de. ama bir tribün marşına ağlayabileceğimi asla düşünemezdim. 3 senedir arada bir yokluyor ve ben kendimi görmediğim bir ülkenin bilmediğim takımının anlamadığım marşına ağlarken buluyorum. müziğin bu etkisi çok ilginç.
hesabın var mı? giriş yap