şükela:  tümü | bugün
 • "king'in bütün kitapları aslında tek bir hikayedir" gerçeğidir bu adamın varlığı.
 • belkisi falan yok the stand'de kendine minion yapacagi adamlardan birini hapisten cikartirken kendini tanitmak icin "pleased to meet you i hope you guess my name" der (anlayana) (bkz: sympathy for the devil)
 • stephen king'in cogu romaninda boy gosteren karakter.
  kotu adamdir, belki de seytanin ta kendisidir ve yok olmaz, oldugunu sanirsiniz ama o her seferinde geri gelir...
  karakter karsimiza ilk olarak mahser'de(the stand) cikar, daha sonra ejderhanin gozleri'nde (the eyes of the dragon) ve karakule serisinde (the dark tower) gorulur.
  king'in romanlarinda kullandigi r.f. kisaltmalarinin ve ramsey forrest gibi r-f turevi isime sahip karakterlerin hepsiinin ayni kisi olduguna dair bir soylenti vardir.
  for more info http://www.malakoff.com/skrf.htm
 • stephen kingin cok sevdigi kotu adam. bircok romaninda ya da hikayesinde bir sekilde kullanir bu herifi. super adamdir, bende acaip severim. turlu turlu numaralar yapar, cok saklabandir* kendileri.... ama o kadar yeteneklerine ragmen bir turlu insanlarin neler yapabilecegine onceden kestiremez ve her seferinde bozguna ugrar. bunca yillik seytanlik deneyimine ragmen hala insanlari taniyamamis olmasi ayri bir merak konusudur. ya beyinsizin tekidir ya da cok unutkandir.
 • stephen king romanlarinda yeryuzune inip kotuleri kendine taraftar olarak toplayan, kotulerin bile bazen kendisinden korktuklari, kimilerinin seytanin kendisi oldugunu sandiklari ve kitap sonlarinda olumunden hic bir zaman bahsedilmeyen karakterdir. kitaplarinda genelde esmer tenli, yakisikli oldugu tasvir edilir ve okuyucunun seytan olup olmadigini anlamayip kafa yemesi icin insanlastirilmistir
 • kizil kral'dan daha korkutucu oldugunu düsündügüm karakter, yakisikli olsa da kapkara gözleri ve garip gülümsemesi ve sesiyle tüyleri diken diken eden biri..

  roland deschain'den alabildigine nefret etmektedir, silahsörün her gittigi yerde mütemadiyen biraktigi bir tuzak bulunur.. kara kule'den vazgeçmesini iiçin yapmadigini birakmaz, baslarda kizil kral'in istekleri dogrultusunda hareket ettigi düsünülse de, aslinda kara kule o'nun da takintisi haline gelmekte gecikmemistir.

  yüzyillarca hayatta kalmayi basarmis bir "sey" olarak en zayif yönü de bu yillarin kendisinde biraktigi kibir olacaktir.
 • --- spoiler ---
  the stand isimli mini dizide jamey sheridan'ın canlandırdığı karakter. ayrıca stephen king'in favori karakterlerinden biri. kendisi kara kule(dark tower) serisinin son kitabı kule'de mordred isimli örümcek-çocuk tarafından öldürülmüştür. ayrıca bu adamın en nefret ettiği kişi roland deschain olmakla beraber roland tarafından değil onun ve kızıl kral'ın(crimson king) ortak(?) oğlu tarafından öldürülmesine sinirlenmişimdir. ben roland'ın öldürmesini beklerdim. ama stephen king bu güven olmuyor ki.
  --- spoiler ---
 • ne olduğu, nasıl var olduğu tam olarak bilinmeyen şeytana çok yakın bir stephen king karakteri. pek çok isimle anılır ve stephen king'in pek çok kitabında yer alır. yazılmış en muazzam kötülerin başında gelir benim için. umarım matthew mcconaughey bu karakteri pek çok filmde canlandırır.
 • avuç içi çizgilerinin olmadığı söylenen kişi.

  (bkz: the stand)
 • korkunç kişiliği ve yapısı ejderhanın gözleri'nde iyi bir şekilde lanse edilen kişilik.