auroriel

  • 2109
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

battlestar galactica

"lan bu kadar övülüyor yurt dışında, bakalım neymiş" diye oturup ilk iki mini seri bölümünü izleyip vurulduğum dizi..

ufak çaplı araştırmama göre eski versiyonundan karakterler açısından farklı, bilemiyorum eskisini izlesem bu yenisini bu kadar sever miydim.. ama reimagined version'dan kastı neyse bence onu pek bir başarılı gerçekleştirmişler yapımcılar.. cylon'lar (bazıları) eski versiyondakinden farklıymış mesela, bravo, çok güzel düşünülmüş bence, ki dizinin insanlık kavramını sorgulama olayı daha bir anlam kazanmış..

o değil.. böyle star wars'ın değişik bi halini izliyormuş havası yakalıyorum (zaten arada bir ilham fln varmış, pek aaştırmadım gerçi bu kısmı ama ikisi arasında yakınlık hissetim ucundan bucağından işte..). star wars nası uzak, çok uzak bir galakside vuku buluyorsa, bu da o kadar yakın bi galakside geçiyor sanki, hem yakın, hem uzak, garip yani, garip ama izlenmesi zevkli bir gariplik..

bir de, bence en güzeli, ki bu yönde devam ediyorlarsa (serilere daha başlamadığım için kesin konuşamıycam) bir blade runner tadı bile bulunuyor.. yeme de yanında yat misali.. zaman zaman insanın tüylerini diken diken eden bir tat bu..

müzikler az ve öz, ayrı bir anlam katıyor seriye, hem yarattığı duygusal hava, hem savaş sahnelerinde gerim gerim geren arkadan gelen heyecanlı tonlar.. harika..

hemen tüketmemek adına günlere yayıp izleyeyim diyorum ama beceremeyeceğim sanki.. insanı etkisine alınca vazgeçirtmiyor ki..

şunları da eklieyim dedim:

eski versiyonun açılışında şu varmış:

"there are those who believe... that life here... began out there. far across the universe. with tribes of humans... who may have been the forefathers of the egyptians... or the toltecs... or the mayans... that they may have been the architects of the great pyramids... or the lost civilizations of lemuria... or atlantis... some believe that there may yet be brothers of man... who even now fight to survive... somewhere beyond the heavens."

yeni versiyonun mini serisi ise şöyle açılıyor:

--- spoiler ---

"the cylons were created by man. they were created to make life easier on the twelve colonies. and then the day came when the cylons decided to kill their masters. after a long and bloody struggle, an armistice was declared. the cylons left for another world to call their own. a remote space station was built... where cylon and human could meet and maintain diplomatic relations. every year, the colonials send an officer. the cylons send no one. no one has seen or heard from the cylons in over forty years."

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
09.01.2006 00:46