şükela:  tümü | bugün soru sor
237 entry daha
  • eleştirisi için: robin hood

100 milyon dolara çekilmiş bir facia. robin hood, amerika’da 2018’de vizyona girdi. bu, ilk robin hood filminden tam 110 yıl sonraydı. yıllardır birçok yönetmen robin hood filmi çekmiştir. kişisel tercihim, mel brooks’un konuyu alaya aldığı robin hood: men in tights en iyi filmdir. yıllarca birçok kez zenginden çalıp fakire götüren bir okçunun hikayesi işlendi. 110 yıl olmuş. bazı şeylerin artık durması gerekir. ne kadar modernize ederseniz edin, gerçekleri söylemek gerek, robin hood hikayesi, özellikle oklu versiyonu artık kimsenin ilgisini çekmiyor. bu şahsi görüşüm de değil. 100 milyon dolar harcanan film, dünya genelinde 30 milyon dolar hasılat elde ederek resmen battı. anlayacağınız 100 milyonluk ok, ıska geçti.

filmin batmasının 2 ana sebebi var. oyuncular paralarına baktı, büyük meblağlar aldı; bütün kıyafetler el işi göz nuru. hikayesi bu kadar kötü bir film için bu kadar ciddi çalışılmış olması, kıyafetlerin elle dikilmesi de epey garip. ciddi çekimler, acayip aksiyon sahneleri tasarlanmış. fakat bunların ne uğruna yapıldığı sorusuna cevap vermek gerçekten zor.
  • çocukluğumun hun türkü tarkan ile birlikte diğer kahramanı. beni etkilemesi ne karakteri nede felsefesi idi. beni asıl etkileyen derebeylik sistemindeki kasvetli orta çağ. tabi ki ilk tanışmam robin hood the legend of sherwood adlı oyun ile başladı. zaten manzara manyağı olmam, kılıç, ok ve kalelere olan fantazimi bu oyununun tam randımanla bana hissettirmesi robin hood hayranlığımın sebebi oldu. arada açar hala oynarım o derece efsane bir strateji oyunudur. tabi ki ardından kevin costnerlı hırsızlar prensi robin hood filmini keşfetmekle birlikte kendisine olan merakım yazılı tarihi gerçekliklere doğru kaydı. howard pyle adlı yazarın yazmış olduğu robin hood adlı hikayeyi okuduktan sonra ansiklopedilerden kendisini araştırmaya başladım.

büyük bir ihtimal, kendisi orta çağın kasvetli ve acımasız ingilteresinde bir haydutlar çetesinin reisiydi. zalim lordların kırbaçları altında inleyen halk için popüler bir şahsiyete dönüştü. o dönemde bir haydutun devlet adamına göre daha samimi ve daha az zararsız olması kendisine destek sağladı. daha sonraki nesillerde kendisine kutsallık atfetti. başta soylu biri değil halktan sıradan biri iken, ilerleyen dönemlerde soylu olduğu hikayeye eklendi. daha sonra kral richardla birlikte haçlı seferlerinde soylu bir şovalye olduğu eklendi. eklemelerle günümüze kadar hikayesi geldi. kendisi biraz ses getirmiş bir çete lideri kanaatimce. robin hood hakkındaki bilgiler yazılı olmamakla beraber sözlü halk geleneği sayesinde günümüze ulaşmıştır. bu sebeple kendisinin yaşamış olduğu düşünülen tarih tahminidir. yani kral richard veya yurtsuz* john döneminde yaşamış olduğu tahminidir. nitekim kendisi hakkındaki ilk şiirler 14.yüzyıla rastlar. halbuki kral richard ve kardeşi john 12.yüzyılda hüküm sürmüşlerdir. bizde de buna benzer sözlü halk kahramanlar vardır.
    (bkz: köroğul) (bkz: dadaloğlu)

filmlere gelince, son filmin fragmanı bile hayal kırıklığı yaşattı. nerede o kevin costnerlı kasvetli ingiltere havası?

mel brooks'un robin hood men in tights adlı taşak filmi ile robin hood prince of thieves en favorilerimdir. russel crowelu robin hood filmi de güzeldir. orta çağ havası gayet hakimdir ancak senaryosu sarmamıştır.

bir robin hood bir tarkan. hiç bir filmden bunlardan aldığım zevki almadım. hey gidi çocukluk hey.
  • sinemadan yeni çıktım, açık ve net olarak facia.
  • robin hood robin hood olalı böyle zulüm görmemiştir.
  • efsanevi kevin costner'li robin hood ve russel crowe'li robin hood'tan sonra tirt gibi gelir. prodüktörü di caprio olan isten fazla birsey beklemeyin.
  • saçma sapan bir film.

haçlı seferleri 11. - 12. yüzyılda oldu. film bir dönem filmi sözde ama giyilen kıyafetler neredeyse günümüzün kıyafetleri. michael fox'un ilk bölümde giydiği bir mont var ki değme modacılar kıskanır.

kurgu desen saçma, konu desen kel alaka. bizim gibi kerizleri yolmak için yapılmış dandik ötesi bir film.
18 entry daha