• muteahhit olmanin ilk sarti battigini belli etmemektir.

milyon dolar borcun da olsa, santiyen yarin iki kilo cimento alamayacak durumda da olsa, bankalar hergun telefon acip kredi odemeni de darlasa;

altinda klas bir bmw/mercedes, cebinde son model iphone olacak.

muteahhitligin en buyuk kuralidir bu.

gerekirse bmw 10 kere kaza gecirmis, 300bin kilometrede olsun. disaridan baktiklarinda "adamda para var yahu" dedirtmeli.

gerekirse iphone'u yegene yurtdisindan ucuza getirt, muteahhitsen son model iphone kullanacaksin.

yoksa eger piyasaya karsi en ufak bir "parasi mi bitti acaba" suphesi uyandirirsan yarin kapinda butun tedarikcileri vadesi gelmemis borclarini isterken bulursun.

bu isler boyledir. eger isini borc para ile donduruyorsan, alacaklilarina "bu adamda para var" intibaini gostermen lazim. "parasi bitmis" fikri bir duserse akillarina bittin.

erdogan buyuk bir sirket yonetiyor aslinda. calisanlari, yarattigi sistemden ekmek yiyenleri, pudra sekeri cekenleri, mudurum diye pohpolananlari, amirim diye dugme iliklenenleri, basganim diye gerinenleri, cocuguma is bulsun da naparsa yapsin diyen asalaklari....coook buyuk bir sirket bu. herkes de cikarina bakiyor.

tayyip babalari onlari besledigi surece sorun yok zaten.

ama akillarina "parasi mi bitti acaba?" sorusu bir duserse....akillarina "iktidari kaybedecek mi?" fikri bir duserse, "korkuyor mu?" fikri bir duserse.

iste o anda burokrati, polisi, esnafi osu busunda ne muslumanlik kalir, ne beka kalir, ne vatan sevgisi kalir, ne de dava kalir.

yani erdogan secimi kaybediyor olsa da kazaniyor olsada onun rahat oldugunu gostermekten baska caresi yok.

erdogan bmw'sini satip fiat egea alamaz. muteahhitlige ters.
  • rahat mı? adam "işin ucunda seçim kaybetmek de olsa bu eyt kararını vermeyeceğim" dedi. ama verdi..

üstüne üstlük ne zamlar, ne aflar geldi bakalım daha da neler geliyor..

erdoğan en diken üstü seçimine giriyor. kendisi de bunun farkında.
  • vallahi ben ömrü hayatımda bu kadar atama, borç silme, eyt, ek gösterge, maaş iyileştirmesini bir arada görmedim böylesine kısa bir zaman diliminde. hiç ama hiç rahat olmadığını anlamak için mimiğe falan bakmaya gerek yok.
  • stratejik bir rahatlikta olabilir..

rte nin suan nagehan ya da hande firat gibi tepkilerini jontrol edemedigini ya da panik havasini hissettirdigini dusunun..

elindeki %30 u da kaybeder.. yani secmen kaybina yol acar ve daha da onemlisi, rte panik havasina girerse cozulmeler baslar cok seri hem de..

cozulme baslarsa da ardini alamazlar.. bu acidan bakarsak rahat degil ama rahat imaji sergilemesi en dogru hamle gibi gorunuyor kendi istikbali acisindan..

ya da diger acidan bakarsak, secimi kazansalar da koltuklari veren kim? diyen bi ic isleri mafyasi pardon bakani var.. yani biz saltanati coktan kurduk yemisim sandigi gibi bir havaya da girmis olabilirler..

bu da ulkeyi felakete ve ic savasa surukler.. umarim bu aci o aci degildir..
  • ciddi anlamda büyük sıkıntı. bu adam bu sessizliğini bozduktan sonra ülkenin amınakoyuyor. bu güne kadar hep böyle oldu

ve işin sıkıntılı tarafı bu seçimi de kazanırsa ülke geri dönülemez bir hale bürünür. ciddi anlamda yarra yeriz

edit: imla
  • arkadaşlar rahat mahat değil. yerel yönetimlerden tutun alt tabakada herkes işin bittiğinin farkında. tek çabaları o yanda bu şekilde işin ikinci tura kalması. son 10-15 gün kala gaza basacaklardır. rte nin 60 gün miting yapacak sağı solu gezecek gücü yok.
  • 3 sebebi var bence.

1) yas ve saglik durumu: 2018'deki rte'den eser kalmadi. sadece yas degil, 2019'da istanbul ve ankara'yi kaybetmesi, pandemi, ekonomik kriz derken o da yoruldu. o yuzden secim sirasinda her ili gezen rte yok artik.

2) "nasilsa anketlerde yuzde 35'lere dustugumu gorursem, ysk'ya soylerim; beni aday yapmazlar. bundan sonra da ya basip giderim, ya da yeni iktidarla anlasip torun severim" rahatligi.

3) erdogan'in etrafi artik yes man'lerle cevrili. yani kotu haberi verebilecek bir vekil/danisman grubu yok. "her sey cok iyi efendim" diye geziniyorlardir. erdogan da hafife aliyordur. zaten bunun birebir aynisini istanbul secimlerinde gorduk.

bana kalirsa ucu de normal sebepler. ortaligi bulandirmanin alemi yok.

edit: baslangicta "3 sebep" yazmisim. arkadas uyardi as;kejqwe ucuncuyu ekledik.
  • acaba rahat olmasa ne yapacak.

-en ciddi rakibine siyasi yasak girisimi
    -yeni secim kanunu
    -kredi borclarinin affi
    -eyt
    -sonsuz para basma
    -devlete olan butun borclarin affi
    -cezaevi affi (yolda)
    -rusya ile 20 milyar dolarlik borc erteleme anlasmasi (ve tabii karsiliginda verilen tavizler)
    -yunanistan (yukleniyor)

bunlar turkiye'nin gelecegine hukuk, ekonomi ve dis politikada etkisi on yillarca surecek agir zararlar verecek.

2018 secimlerine topkek ve cimlerde yuvarlanma vaat ederek girmis birisinden bahsediyoruz.
  • kendisi taa 2012'de bunun nedenini açıklamıştı.

--- spoiler ---

chp'nin başında bu beyefendi olduğu sürece ben de halimize hamd ediyorum. işimiz kolay.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap