şükela:  tümü | bugün
  • 24 haziran seçimlerinde chp'den biraz iyi parti'ya kayış olacaktır, mhp'nin de belki bir kısmı iyi partiye geçiş sağlayabilir. ama bu ak parti'ye karşı toplam yüzdeleri pek değiştirmeyecektir. bu iyimser bir bakış, fakat sonuç ne olursa olsun bu recep tayyip erdoğan'ın ilk turda seçilmesinin önüne geçemeyecektir.

neden mi?

1- kırsal kesimin iyi parti gibi bir oluşumdan haberi bile yok. (%25-30'luk bir nüfustan bahsediyorum.) daha geçen 2 köye ziyarette bulunup köy kahvesindeki dialogu paylaşıyorum.

ben - "iyi parti diye bir parti var duydunuz mu?"
    köylü 1 - "evet en iyi parti ak partidir."
    köylü 2 - "kötü parti var bi tane chp onu biliyorum, iyisi belli zaten."

2- kırsal kesim, ekonominin iyi olmasından veya olmamasından doğrudan etkilenmemektedir. hatta kimsenin cebinde 5 kuruş kalmasa kırsal kesimde yaşayan insanlar tarlalarıyla ve hayvanlarıyla hayatlarına devam edebilir. yani savaş çıksa ülkenin adı değişse haberleri bile olmayabilecek insanlarla tanıştım. onlar için başka şeyler önemlidir. ona o an karnına giren, gönlünü okşayan, değerlerine sahip çıktığına inandığı kişiler önemli! fakat bunu ne chp ne iyi parti görebiliyor, bunu zamanında en iyi ak parti görmüş ve halen aynı yolda yatırımlarını yapıyor...

3- seçimlerin 24 haziran olmasından dolayı iyi parti propaganda için çok geç kalmış oluyor ve bu durumda kendini tanıtabilecek ve anlatabilecek hiçbir vakti yok, hatta ekonomik bir gücü de yok. diğer %1 altı küçük partilerden hiçbir farkı olmayacak birçok kişi için... seçim sonrası bile adını bilmeyecek milyonları tanıyabilirsiniz. dolayısıyla ak parti'den fazla oy da çekemeyecek. ak parti seçimi haziran gibi bir tarihe çekerek aslında çok stratejik bir harekette bulunmuş oluyor.

4- 24 haziran'a doğru karalama kampanyalarının yapılacak olması ve insanların kafasında son haftalarda soru işaretleri kalacak olması... böylelikle şüpheli kişiye oy atmaktansa 16 yıldır süren bir partiye oy atarım diyen birçok kişi olacaktır. bunun en güzel örneği meral akşener'in doğru olan veya olmayan geçmişinin öne serilmesi ve reklam edilmesi, chp'nin hangi adayı öne sürerse sürsün, aynı yoldan geçmesi gibi... "çamur at izi kalsın" bizim kültürümüzün bir parçasıdır. şu an ak parti'li kimseye kimse çamur atamaz çünkü ohal'deyiz, fakat doğru veya yanlış diğer rakiplere karşı söylenecek her söz ak parti'ye yarayacaktır. siyaset böyle pis bir şey işte, hele ki güç elindeyse.

5- doları düşük tutma, olası maaş zamları, ceza afları, yeni yatırım fikirleri, en büyük biziz ile gaz almalar, para, gıda ve benzeri yardımlar, uzun süre hükümet olmanın ekonomik avantajları gibi kolaylıkla insanların fikrini kısa sürede değiştirecek hükümet olmanın avantajı kullanılacaktır.

kısaca belirsizliklerle, çamurlarla, son dakika para saçarak ve zamanlamayla bu işi ilk turda ak parti kolaylıkla kazanacaktır. balkon konuşmalarının şimdiden hazırlanmaya başlandığından eminim.

edit: referanslar eklenmiştir, yazım yanlışları düzeltilmiştir.
  • anadolu ve kırsala yayılıp bilinç değişmedikçe yakın zamanda pek değişmeyecek gerçektir.
  • allah ömür versin.
  • bunca sene zaten kendisi yönetiyor. tekrar seçilirse yaşanacaklar 15 yıldır yaşadıklarımız tarzında belki bir iki level üstü olur. ama ya seçilmezse. o zaman çok enteresan, keyifli, sancılı şeyler olacak. giderken ülkeyi yakmazlar inş .
  • gerçek gibi gerçektir. benim şaşırdığım geleneksel chpli iyimserlik şenliklerinin çoktan başlamış olması. bu iyimserlik rehaveti getiriyor. bir parti hiç mi akıllanmaz, ben olsam ilaçlar alıp iki ay uyumazdım, türkiyenin 4 yanına tüm kadrolarımı dağıtırdım. miting yapmaya da gerek yok, git kahvelerde "ben de akpliyim ama bütün parayı üst kademe paylaşıyor, bize zamlar kalıyor, bak bunları sabah yazmaz" diye konuş yeter.
  • müslüman hırsızlar sağlam oy çalacağı gerekirse çomarları sokağa salacağı için kesinlikle doğrudur.

ama ekonominin 6 ay içinde götüne gireceği gerçeğini de unutmamak gerek
  • muhalefet herhangi bir ortak aday çıkarmaz ise olmayacak olandır. ekmelden sonra çıkaracaklarını sanmıyorum adam resmen çatıyı çökertti türkiye'de.
  • katıldığım gerçektir, bunun olacağını biliyorum. ben bugüne kadar ak partiye ve dolayısıyla tayyip erdoğan'a oy vermedim...bundan sonra da vermeyeceğim.
    ama görünen köy klavuz istemez misali 16 senedir bu ülkeyi yöneten bu adam ölene kadar yönetmeye devam edecektir. at fava bekle diyorum.
  • şüpheli kişi denilen meral akşener galiba... rte hakkında şüpheler yok öyle mi? dokunulmazlığı olmasa yargılanacağı dava sayısı astronomik olan adam "ak" kaşık diyorsunuz... ilk turda rte'nin seçilmesi bu ülkenin halkının düşünme yetisini tamamen yitirmiş yürüyen zombilerden oluştuğu gerçeğini gösterir bir tek...