• (bkz: psikanaliz)
  • telefondan değil ama internetten verilen hizmet:

http://www.ruyamda.com/
  • (bkz: sigmund freud)
  • rüyalar bilinçaltını analiz etmede çok değerli materyallerdir. insanlar rüyaları vasıtasıyla bilinçaltında ki sorunlarını ve çatışmalarını sembolik bir dil ile ifade eder. bu sembolik dili yine kişinin kendisi oluşturur. rüyalar tamamen bilinçaltının ürünleridirler. dün gece çok garip bir rüya gördünüz. belki çok garip bir yerde, çok garip birileriyle bir şeyler yapıyordunuz. rüyanın analiz edilebilmesi için rüyadaki kişiler nesnelerle ilişkiler hakkında detaylı bilgiler gereklidir. örneğin rüyada bir fındık bahçesi görülmüşse gerçek hayatta fındık bahçesinin kişiye neler çağrıştırdığının bilinmesi gerekir. rüyanın gerçek anlamı ancak rüyada görülen şeylerin gerçek hayatla ilgisi ortaya çıktığında ortaya çıkar.

daha detaylı psikanalitik yorumları için 7. sayfadan devam ediniz yenilenen link
  • sigmund freud'un serbest çağrışım gibi tekniklerin yanında kullandığı bir başka tekniktir. freud'a göre rüyalar bilinçaltına giden en önemli yoldur. kişinin bir çok bilinçaltı çatışmalarını rüyadaki semboller aracılığıyla görebileceğimizi söyler freud.
  • küçükken yakınlarından bu ne demek diye söylemesini beklediğin,
    “hiiiiii, sakın anlatma böyle şeyleri” diyerek çare_sizce akan suya gönderildiğin,
    biraz büyüyünce evin bir köşesinde mutlaka duran bir imam ....’nın rüya tabirlerinden okuduğun,
    şanslıysan biraz, bence, freud’un, rüyaların yorumu kitabına denk gelip, ne diyorum acaba dediğin,
    ve kendi sorumluluğunu almayı üstleniyor isen, psikanalizle, yani biliçdışınla ilgilenirken,
    analizin olmazsa olmazı, “bilinçdışına giden kral yolu” rüyalar_ını kendine anlattığın ve bilmediğin bir sen’in ben’leri ile yapılan şey olur rüya analizi.

belli sembollerin belli anlamları,
    her kim_se ve her ne_y_se söylediği şey!
    sen, ne diyorsun,
    demeye çalıştığın şeyi söylerken seçtiğin kelime neden o kelime?
    bi baksak da mı baksak bakmasak da mı baksak?
    seç:)

lacan’ın, çok etkilendiğim bir sözünü de ekleyeyim;
    “düşündüğünü söyleyen insanların, kelimelerle düşündüğünü farketmemesi ne garip.”
  • buraya en enteresan rüyalarımı bırakıyorum, genelde gün içerisinde yaşadıklarımın gerçekten biraz saptırılmış halini görüyorum ama bazı rüyalarım o kadar garip ki acaba bir anlamı var mı diye merak etmiyor değilim. analizini yapabilecek arkadaş var mı acaba?

rüya 1: kendi kendimle birlikte oldum fakat aynı anda ikisi de bendim ikisini de aynı anda hissediyordum. multiplayer oyunu kendine karşı oynamak gibi. kendi kendineyse gay değildir ha?

rüya 2: penisim ağzımın içinden çıktı ve kadınla öpüşerek birlikte olduk gerçekten garipti.

rüya 3:iki penisim vardı. ama sanıldığı kadar iyi bir durum değildi. yan yana çapraz duruyordu ve ilişkiye giremiyordum.
hesabın var mı? giriş yap