kriker

  • 2593
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ilik nakli için 20.000 tl öneren baba

türkiye'de kök hücre bağışı hizmetlerini 2014 yılından beri kızılay yürütmektedir. kızılay'a kök hücre bağışı şu şekilde yapılır:

1- bir tüp kan verirsiniz.
2- kanınız incelenerek kök hücre veritabanına kaydedilir.
3- size uygun bir alıcı olursa (mesela zeynep) size ulaşılırlar. bu aşamada donör olmaktan vazgeçebilirsiniz.
4- donör olmayı kabul ederseniz hastayla birlikte kök hücre nakli hastanesine gidersiniz ve kök hücre bağışını yaparsınız.
5- bir insana yaşama şansı ve umut vermiş olursunuz.
6- bu süreçte hastayla görüşmenize izin verilmez.
7- nakil işleminin üstünden bir yıl geçtikten sonra kök hücrenizi bağışladığınız hastayla görüşebilirsiniz.

kızılay veritabanının uluslararası kök hücre veritabanına erişimi vardır. yani dünyanın herhangi bir yerindeki bir hastaya can verme ihtimaliniz de var.

şimdi bu örnekteki zeynep bebek için ulusal veritabanına -bence- bakmışlardır ancak yurdumda yeteri kadar donör olmadığı için zeynep için uygun ilik bulunamamıştır.

eğer donör sayısı avrupa standartlarına ulaşırsa kendini ulusal veritabanına kaydettiren birisinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir hastaya donör olabilme olasılığı %5. evet, yüksek bir olasılık değil ancak ne kadar çok olursak, o kadar olasılık artıyor.

lütfen kök hücre bağışçısı olun. bunun için tek yapmanız gereken herhangi bir kızılılay kan alma birimine gitmek ve bir tüp kan vermek. ondan sonra beklemek.

http://www.kanver.org/…zmetleri/kok-hucre-bagisi/53

not: "kanımızı satıyo şerefsizler"ciler için peşinen söyleyeyim, organizasyonun tüm masrafları t.c. sağlık bakanlığı tarafından karşılanmakta, bir hastaya donör olabilirliğiniz tespit edilirse hastadan para alınmamaktadır.

devamını okuyayım »
30.06.2015 19:35