şükela:  tümü | bugün
 • hemofili hastasi olan ve tedavisi icin aldigi kandan kendisine aids bulasan ve 1990 yilinda, 18 yasinda ölen amerikali genc. o dönemde aids'in ne olup ne olmadigi yeni anlasilirken ve aids'i sadece escinsellere bulasirmis gibi algilayan kamuoyuna kendisi kullanilarak bunun böyle olmadigi, aids'e herkesin yakalanma riskinin oldugunu ve cok ciddi bir epideminin söz konusunu oldugunu ve buna acilen önlem alinmasi gerektigini göstermesi nedeniyle o dönemde amerikan medyasinin gündemini uzun süre mesgul etmistir. amerikan halki ve aids icin önemli kamusal figürlerden biridir.
 • michael jackson'in in the closet sarkisinin video klibinin en sonunda konusan cocuktur ryan white.

  michael jackson'in "dancing the dream" isimli kitabinda kendisi icin yazdigi bir siir de var imis.

  ryan white, symbol of justice
  or child of innocence, messenger of love
  where are you now, where have you gone?
  ryan white, i miss your sunny days
  we carelessly frolicked in extended plays
  i miss you, ryan white
  i miss your smile, innocent and bright
  i miss your glory, i miss your light
  ryan white, symbol of contradiction
  child of irony, or child of fiction?
  i think of your shattered life
  of your struggle, of your strife
  while ladies dance in the moonlit night
  champagne parties on chartered cruises
  i see your wasted form, your ghostly sight
  i feel your festering wounds, your battered bruises
  ryan white, symbol of agony and pain
  of ignorant fear gone insane
  in a hysterical society
  with free-floating anxiety
  and feigned piety
  i miss you, ryan white
  you showed us how to stand and fight
  in the rain you were a cloudburst of joy
  the sparkle of hope in every girl and boy
  in the depths of your anguished sorrow
  was the dream of another tomorrow.
 • aynı şekilde dangerous albümünden gone too soon parçası da kendisine adanmış ve klibinde görüntüleri kullanılmıştır.
 • 18 yaşında hiv/aids enfeksiyonu sebebiyle yaşamını yitiren 6 aralık 1971 doğumlu amerikalı genç. yakalandığı hastalık sebebiyle maruz kaldığı dışlanmalara karşı verdiği savaşla abd'de simge haline gelmiştir.
  hastalığı ilk olarak hemofili hastalığından dolayı kan nakli tedavisi görürken fark edilmiş ve 1984'ün sonlarında teşhis konulmuştur.
  doktorlar ryan'ın başkaları için bir tehlike oluşturmadığını ve eğitimine devam edebileceğini söylese de okulundaki birçok öğretmeni ve veliler buna karşı çıkmış, akabinde ryan, okuluna karşı yasal bir mücadeleye başlamıştır. elton john ve michael jackson gibi dönemin en söz sahibi ünlüleri ile kameraların karşını çıkıp sesini duyurmak için elinden geleni yapmıştır. her ne kadar doktorlar ryan'ın en fazla 6 ay yaşayabileceğini öngörseler de ryan white yaklaşık 5 yıl yaşadı ve lise mezuniyetinden sadece bir ay önce, 8 nisan 1990'da öldü.
  aids teşhislerinin ilk başlarda gey erkeklerde görülmesi sebebiyle, ryan'ın da gey toplulukları ile bir bağlantısı olduğu düşünülmüş ancak sonrasında white bu algıyı tamamen yıkmıştır. onunla beraber gerçekleşen bu algı değişimi, toplumu bilinçlendirmeye ve aids hastalığını daha çok araştırmaya itmiştir.
 • tv'de ne zaman onunla ilgili bir goruntu gorsem agladigim cocuktur. o kadar temiz,guzel yuzlu bir cocuk... annesi onu okula gotururken duyduklari hakaretler, gittigi okulda artik istenmemesi, evlerinin bahcelerine insanlarin cop atmasi, vb kim bilir ne kadar uzduler bu guzel cocugu, dusundukce uzen herkesten nefret etmeme sebeptir.

  cenazesine iclerinde michael jackson, elton john, o zamanin first ladysl barbara bush'un da bulundugu 1500'un uzerinde kisi katilmistir.
  white'ın ölümünden kısa bir süre sonra abd kongresi, ryan white care yasası'nı çıkartmis,
  bu yasa, abd'de aıds ile yaşayan bireylerin en büyük destekçisi olmustur.
 • aids araştırmalarında ve toplumun aids'i tanımasında önemli katkıları olan talihsiz genç. elton john, michael jackson ve phil donahue gibi birçok ünlü ile beraber medyanın karşısına çıkmıştır. doktorlarının öngördüğünün aksine beş yıldan fazla yaşamış ve lise mezuniyetine bir ay kala, nisan 1990'da öldüş. white'ın ölümünden kısa bir süre sonra abd kongresi, ryan white care yasası'nı çıkarttı.